Steam ovládol bizarný megahit. Jednoduchá hra prekonala aj GTA 5

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

 Steam ovládla virálna hra s banánom

Na priečkach SteamDB, ktorá zaznamenáva počty hráčov na Steame, občas „vystrelí“ nečakaný hit. Virálny fenomén, ktorý zdanlivo z ničoho nič pokorí neuveriteľné rekordy a osloví stovky tisíc ľudí. Naposledy nás podobným spôsobom zaujal Palworld, teda „Pokémoni so zbraňami“, ktorí si udržali popularitu aj po pol roku a stále sa držia na horných priečkach. Podarí sa to aj novodobému hitu s banánom?

Hru Banana vydali vývojárske štúdiá Pony, Sky a AestheticSpartan ešte v apríli 2024. Vtedy veľmi nezaujala, za prvý týždeň dosiahla len pár stovák hráčov. Lenže začiatkom júna 2024 sa začalo diať niečo, čo si želá každý vývojár: ich hra sa stala virálnou.

Atakuje TOP 10 a milión súbežných hráčov

Stiahnutia pribúdali (hra je free to play – zadarmo) až dosiahli neuveriteľných výšin. Z tisícok súbežných hráčov sa stali desiatky tisíc. Rast pokračoval a 11. júna pokoril Banana štvrť milióna hráčov v jeden moment. V čase písania článku, teda o týždeň neskôr 18. júna hra zaznamenáva vyše 850 000 súbežných hráčov, čím sa dostala na 11. miesto najhranejších hier v histórii Steamu.

Vrcholom 858 000 súbežných hráčov Banana prekonal tituly ako Apex Legends (624 000), Call of Duty (491 000), Terraria (489 000) a Fallout 4 (472 000). Viac ako dvojnásobne táto jednoduchá hra zdolala na Steame aj ikonické GTA V, ktoré v najlepšom momente na platforme zaznamenalo najviac 364 000 súbežných hráčov.

banana
Zdroj: Steam

O čom je teda tento jednoducho pomenovaný herný hit? Banana, teda v preklade banán je klasická „klikačka“ na štýl Cookie Clicker, lenže ešte jednoduchšia. Je to „hra, v ktorej klikáte na banán, aby ste získali ešte viac banánov!,“ píše sa v oficiálnej synopse na Steame, kde má hra veľmi kladné hodnotenie 88 %. Jediný Achievement sa volá CLICK a dostanete ho po tom, ako kliknete na banán.

Za banány si nekupujete žiadne vylepšenia ani predmety, ktoré priebežne generujú banány, ako je to v Cookie Clickerovi. Jednoducho klikáte ďalej a sledujete, ako rastie číslo na vašej obrazovke.

Čo je na hre Banana zaujímavé?

Hlavný záujem ľudí plynie pravdepodobne z faktu, že Banana svojim hráčom každé 3 až 18 hodín venuje položku na Steame – rôzne skiny banánov. Aj keď sa hodnota väčšiny z nich vyjadruje v centoch, podľa informácií IGN niektoré z nich presahujú stovky amerických dolárov. Na online trhovisku sa našiel aj skin Crypticnana za 1149 dolárov.

Na hre bežný používateľ pravdepodobne nezarobí, vysvetľuje vo svojom videu The Spiffing Brit, ktorý teoretizuje, že vznikla aj na nekalé účely finančného podvodu. Teraz sa zdá, že okrem tých, ktorí chcú inkasovať na skinoch, sa väčšina zapojila jednoducho zo srandy. Koncept Banana je totiž tak jednoduchý a bizarný, že to samo o sebe je dostatočným ťahačom.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -