Storočie Kirka Douglasa, alebo ako sa dožiť 100 rokov

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Storočie Kirka Douglasa, alebo ako sa dožiť 100 rokov

Čo sa Vám predstaví pri tomto legendárnom mene? Herec, ktorý stvárnil mnoho postáv, herec mnohých tvárí, herec, ktorý sa navždy zapísal do dejín kinematografie dnes oslavuje neuveriteľný vek. Koho z kinematografie poznáte, kto by sa dožil 100 rokov? V súčasnosti asi nikto.  Aká rola vám hneď v hlave nabehne? Aj keby ste s týmto ikonický hercom nikdy nič nevideli, tak ho prosto musíte poznať. Kto by nepoznal Cubrickovho legendárneho Spartacusa? Alebo Paths of Glory. A ak nepoznáte túto legendu, tak mi vás je úprimne ľúto, lebo „Storočie Kirka Douglasa“ je len jedno.

Tento ikonický herec sa narodil ešte za čias Prvej svetovej vojny, presnejšie 9. decembra 1916 v meste New York, teda v USA. Ak hľadáte spojitosť medzi Michael Douglasaom a Kirkom Douglasom, tým skvelým hercom, ktorý získal oskara za rolu vo filme Wall Street, tak hádate správne, pretože Michael je syn Kirka Douglasa.

Kirk (naľavo) a Michael (Napravo)
Kirk (naľavo) a Michael (Napravo)

Začiatky života

Kirk vyrastal so svojimi šiestimi sestrami v chudobných pomeroch, ako syn rusko židovských prisťahovalcov [Celkom dobre sa vyšvihol, čo poviete?]. Aby mladý Kirk doma neleňošil, a podporil finančne svoju rodinu, od útleho veku pracoval [Pretože musel, tak dačo sprav so svojim životom!]. Pracoval rôzne ako napríklad čašník, predavač ovocia alebo noční strážca. V trinástich rokoch sa po prvý krát postavil na javisko, kedy navštevoval Wilbur Lynch High School. V rokoch 1935 až 1939 študoval na St. Lawrence University v Cantone, no zároveň sa venoval aj svojej láske, teda divadlu, a popri tom aj športom. Aj športy mu išli skvelo, pretože Kirk bol niekoľkonásobným študentským majstrom v boxe a grécko-rímskom zápasení.

Štúdium dramatického umenia

V tejto dobe Kirk používal umelecké meno Isadone Demsky. V rokoch 1939 až 1941 absolvoval odbornú hereckú prípravu v American Academy of Dramatic Arts v New Yorku. Začal sa objavovať na letných scénach v New Yorku a Pensylvánii. V roku 1941 sa po prvý krát objavil na Broadwayi v úlohe spievajúceho doručovateľa telegramov. V 1942 sa predstavil pod pseudonymom George Spelvin v broadwayskej inscenácii Čechovovej drámy Tri sestry.

Druhá svetová vojna

Keďže v tom čase bola Druhá svetová vojna, tak Kirk šiel v rokoch 1942 až 1944 slúžiť ako poručík u námorníctva v Tichom oceáne. Po odslúžení vo vojne sa Kirk vrátil na Broadway, a opäť sa uplatnil vo filmoch a v rozhlase. Jeho comeback nastal už pod jeho rodným meno, kedy si zahral úlohu Waltera O’Neila, úbohého manžela hlavnej postavy, Barbary Stanwyckovej. Potom si zahral vo filme Strange Love of Martha Ivers. Prvá rola, ktorou o sebe dal vedieť, bola v športovej dráme o egoistickom boxerovi Midge Kelly vo filme Champion. Za tento film dostáva Kirk Dougas nomináciu na oskara, ktorú sa mu však nepodaril premeniť.

Mladý Kirk Douglas
Mladý Kirk Douglas

Charakteristické črty tváre

Vďaka svojej drsnej tvári a výraznej priehlbinke na brade, a vďaka svojej vypracovanej postave a širokej chôdzi bol priamo predurčený k hraniu tvrdých mužov, ktorý sa často stávajú obeťami svojho vlastného hnevu. A práve týmto typom rolí sa Kirk presadil ako hviezda westernu, dobrodružných či kriminálnych filmov. V 50. rokoch taktiež zaujal v rolách psychologických a veľmi nesympatických hrdinov.

Prichádza niečo veľké

Postupne začínajú prichádzať role, ktoré z neho pomaly ale isto začínajú robiť filmového velikána. Po niekoľkých už veľkých filmových rolách vo westernoch či film-noire, a dokonca už aj po niekoľkých nomináciách na oskara, prichádza na scénu Stanley Kubrick. V tomto období asi nie je lepšieho režiséra, ako bol Stanley Kubrick. Aj keď ľuďom to teda dôjde príliš neskoro, tak momentálne by bol asi nepochybne najlepším režisérom v 50′ a 60′ rokoch. A prichádza niečo veľké.

Úspech

Prichádza prvá spolupráca Kirka Douglasa a Stanleyho Kubricka, Paths of Glory. Paths of Glory prepísal všetko to, čo sa dovtedy o Kirkovi vedelo, pretože tento film ho posunul na úplne iný level. Paths of Glory bol v tej dobe jedným z najsilnejších, ba dokonca aj najsilnejším protivojnovým filmom.

Path of Glory
Paths of Glory

Sláva

A začalo sa to. Vikings. Ďalší film epických rozmerov. Síce nie pod taktovkou Stanleyho Kubricka, ale to filmu neubralo na monumentálnosti. Už z názvu filmu sa dá vyčítať, o čom asi tak bol. Tento film bol naozaj asi úplne najlepším stvárnením Vikingov. Je vlastne celkom smutné, ale aj potešujúce, že za viac ako 50 rokov nenatočil nikto lepší film o vikingoch, ako bol práve tento, z roku 1958. V tomto filme si Kirk zahral aj s hviezdou ako napríklad Tony Curtis.

Veľké hviezdy

Prichádzajú ikonické role vo filmoch ako sú napríklad The Devil’s Disciple kde si zahral spolu s najväčšími hollywoodskymi esami, a to Burtom Lancasterom a Laurencom Olivierom, či Last train from Gun Hill, kde si zahral po boku Anthonyho Quinna.

Douglas & Kubrick sú späť

A je tu ďalšia spolupráca so Stanleym Kubrickom. Tentoraz spolu pracujú na niečom ešte väčšom, než bol Paths of Glory. Stanleymu sa do rúk dostane od Daltona Trumba skript k filmu, ktorý pomenoval Spartacus. Sám Dalton Trumbo je na čiernej listine Hollywoodu za prokomunistické rozmýšľanie, a Stanley Kubrick je v podstate jeho jedinou nádejou, ako dostať skript von. A tak natočil Stanley Kubrick Spartacusa, vyše troj hodinový epos zachytavajúci život Spartacusa a jeho vzburu proti systému v Starovekom Ríme. Film si odniesol množstvo cien, napríklad 4  oskary. Kirka Douglasa a Laurenca Oliviera všetci oslavovali, no Daltonovi Trumbovi to bohužiaľ neprinieslo, to čo chcel. A bohužiaľ Kirk Douglas a Stanley Kubrick sa už spolu na jednom projekte nestretli.

Spartacus (1960)
Spartacus (1960)

Na výslní

Do jeho života prichádzajú mnohé úlohy, predovšetkým hlavné úlohy, pretože herec jeho významu by asi vedľajšie predsa len nevzal, no nastáva menší problém. Kirk už na výslní bol. Už to prosto nie je ono. Už to nie je ten Hollywood ako za čias, keď bol ešte mladý. Teraz už jeho domov hľadá mladších hercov, a Kirkovi sa už nedostáva toľko pozornosti, ako kedysi. Nie že by bol starý, to nie, ale najlepšie už mal asi za sebou. Prišli ešte mnohé skvelé filmy, ale Spartacus bol Spartacus.

Odozvy z čias slávnych

Prišli role ako Lonely are the Brave, Two Weeks in Another Town, There Was a Crooked Man, The War Wagon, The Final Coutdown a podobne. Kirk starol. Naposledy sme ho mohli vidieť v takom divnom počine s názvom Final Cut: Ladies and Gentlemen.

Neskorý život

Kirk Douglas si už dlhšiu dobu len užíva svoj dôchodok, predsa len hrať v takom úctihodnom veku by už asi nezvládol. To čo priniesol do sveta kinematografie tu už navždy ostane zapísané. Bol pritom, keď sa prepisovalo postavenie Hollywoodu vo svete kinematografie. A má byť na čo hrdý. Zmenil kinematografiu od základov. A jeho syn Michael sa stal rovnako ikonickým ako on.

Kirk Douglas (2016)
Kirk Douglas (2016)

My vlastne ani nemáme predstavu o tom, ako tejto legende dostatočne popriať všetko najlepšie, pretože v kinematografii sme ešte nikomu nepriali k takému krásnemu veku, aký má Kirk Douglas dnes. A tak na záver, možno trošku obyčajne, no úprimne z celého srdca celá naša redakcia praje Všetko najlepšie tomuto velikánovi, pretože je to frajer, ktorý sa len tak nevidí.

Foto: Zimbio.com, cloudpix.co, theredlist.com, biography.com, indianexpress.com, videocity.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -