K štrajku scenáristov sa pridávajú aj herci, všetky natáčania sa zastavia. Štúdiá majú pripravené kruté plány

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Štrajk scenáristov a hercov

Už vyše dvoch mesiacov, od 2. mája, prebieha v Amerike štrajk organizácie WGA (Writers Guild of America). Tá nesúhlasila s podmienkami nového kontraktu, ktorý mala mať s AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers). V jednoduchosti, ide o štrajk scenáristov proti štúdiám a streamerom. Oddnes však už nejde len o štrajk scenáristov, ale aj hercov.

Aj napriek tomu, že v 2020 sa pre koronavírus zastavila výroba projektov, posledný štrajk iniciovaný WGA tu bol ešte v roku 2007. Bol trošku menší a trval približne sto dní, no nakoniec sa scenáristi so štúdiami dohodli. Dnes protestuje proti zhoršujúcim sa pracovným podmienkami v priebehu minulých rokov vyše 11 500 scenáristov z celého USA. Základným kameňom úrazu je finančné ohodnotenie.

WGA
Zdroj: deadline.com

To v porovnaní s piatimi rokmi dozadu kleslo o 14%, za posledné desaťročie o 23%. Niektorí scenáristi nezarábajú ani životné minimum. V štrajku sa okrem zmeny toho snažia aj o zvýšenie dôchodkového plánu a zdravotného fondu. Ďalej ide o personálne požiadavky. Chcú, aby na projektoch robilo viac ľudí. V dnešnej dobe totiž pracuje na projektoch málo ľudí, ktorí sú ale prepracovaní.

Ďalšie podmienky sa týkajú technických a technologických zmien v ich práci. Kedysi písali dlhšie, 22 až 25-epizódové seriály, dnes píšu bežne 8 až 10-epizódové. Znižuje to platy za epizódu a zároveň ich to obmedzuje v práci na iných programoch, v závislosti od dĺžky podmienky exkluzivity. A v neposlednom rade chcú písomné uistenie, že ich nenahradí umelá inteligencia v písaní scenárov, ako aj jej obmedzenie.

WGA štrajk Odpoveď štúdií na štrajk scenáristov
Zdroj: deadant.co

Do štrajku sa oddnes zapájajú aj herci

Okrem scenáristov sa aj ostatné odvetvia začínajú pomaly búriť. VFX, či tvorcovia vizuálnych efektov, už dlhšiu dobu hovoria o prepracovanosti a zlých pracovných pomeroch pri práci s veľkými štúdiami. A čo viac, popri WGA štrajku začína štrajkovať aj organizácia SAG-AFTRA (Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists), a teda herci.

Práve dnes SAG-e vypršal kontrakt s AMPTP, rovnako ako pred mesiacmi scenáristom, a rovnako nedošlo k dohode. A ich výbor dávnejšie jednomyseľne hlasoval pre štrajk, ak k spoločnej dohode nedôjde. Preto oddnes (13. júla 2023) začína štrajkovať približne 160 000 hercov. Všetky natáčania seriálov a filmov sú tak až do odvolania pozastavené.

SAG-AFTRA-strike-1
Zdroj: deadline.com

Herci okrem hrania taktiež nemôžu propagovať svoje filmy účasťou na ich premiérach ani na sociálnych sieťach. Nemôžu ani prezentovať filmy na Comic-Cone v San Diegu a odporúčajú im, aby tam ani nešli. Zaujímavé je, že ide o prvý štrajk za posledných 60 rokov, kedy spolu štrajkujú scenáristi a herci naraz. Je teda isté, že Hollywood čakajú momentálne naozaj ťažké časy.

Zatiaľ ale neviem, aké majú plány štúdiá s hercami. No na povrch sa postupne dostávajú informácie o tom, čo plánujú so scenáristami. Jeden z veteránov v odvetí, ktorý má dôverný náhľad na šéfov štúdií, tvrdí, že pôjde o dlhý štrajk, počas ktorého nechajú WGA „vykrvácať.“ Ďalší producent hovoril o tom, že chcú „WGA zlomiť.“ Jeden zo špičkových producentov blízkych vedeniu AMPTP to podporuje vyhlásením, že rokovania budú až niekedy koncom októbra.

AMPTP
Zdroj: twitter.com

Štúdiá a streamovacie platformy nechajú scenáristov doslova vyhladovať

Štúdiá totiž predpokladajú, že v októbri, po 5 mesiacoch bez práce, budú scenáristi bez peňazí. „Konečným cieľom je umožniť, aby sa veci naťahovali, kým členovia nezačnú strácať svoje byty a domy,“ povedal vedúci jedného štúdia. Jeden zasvätený tento prístup nazval „krutým, ale nutným zlom“ a viacerí sa zhodli na tom, že ide naozaj o chladný prístup.

Štúdiá a streamovacie platformy vraj dúfajú v rokovania pred Vianocami, kedy už budú scenáristi zúfalí a tak by AMPTP mohla diktovať svoje podmienky a možnú konečnú dohodu. Smutné ale je, že viacerí potvrdili, že malo ísť už o dlho plánovanú stratégiu a že teda na pláne rozdrviť cech scenáristov sa pracuje viac než dva mesiace. Vraj to plánovali mesiace pred vypuknutím štrajku.

Sag-Aftra a WGA
Zdroj: spectrumnews1.com

Jeden zdroj zároveň prezradil, že „nikto nechcel štrajk, ale všetci vedeli, že toto rozhodne.“ Všetci sa zhodli, že tak či onak ide o rozhodujúci okamžik v Hollywoode. Hovorca AMPTP ale vyvracia októbrové prekvapenia a tvrdí, že tieto anonymné zdroje nehovoria za ich organizáciu a jej členov, „ktorí sa zaviazali dosiahnuť dohodu a vrátiť náš priemysel späť do práce.

Medzi AMPTP a WGA doteraz neprebehli žiadne diskusie aj napriek výzvam od scenáristického cechu. Zdroje blízke AMPTP ale tvrdia, že WGA nedalo žiadnu ponuku na obnovenie rozhovorov. Jediná dohoda, ktorú sa AMPTP podarilo za posledné obdobie predĺžiť, bola zmluva s cechom režisérov. Dohodli sa s nimi koncom mája, pričom ratifikovať by ju mali na ďalší mesiac.

Aký je váš postoj na prebiehajúci štrajk scenáristov a hercov v Hollywoode? Zaslúžia si podľa vás lepšie zmluvy, najmä ak nám majú prinášať kvalitné príbehy a scenáre?

Zdroje: apnews.com, deadline.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -