Milovníci 80. rokov si prídu na svoje | Stranger Things (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Internetová televízia Netflix, ktorá je už nejaký ten piatok dostupná aj na Slovensku, a ponúka nám množstvo výborných seriálov ako Narcos, House of Cards alebo Daredevil, nám nedávno priniesla nový titul s názvom Stranger Things. Tento osemdielny seriál si vydobyl obrovský úspech vďaka svojej horrorovo-mysterióznej atmosfére, vsadenej do 80. rokov. Na svoje si prídu hlavne milovníci filmov z tohto obdobia, ale aj ľudia, ktorí majú majú radi mrazivú atmosféru.

Stranger Things
Netflix originálny seriál.

80. roky sú skvelé

Príbeh sa odohráva v štáte Indiana, v ktorom sa záhadne stratí chlapec menom Will Byers (Noah Schnapp). Jeho matka Joyce (Winona Ryder) a brat Jonathan (Charlie Heaton) teda požiadajú o pomoc miestneho šerifa Hoppera (David Harbour), ktorý začne pátranie po nezvestnom synovi. Svoje vlastné pátranie si vedú Willovi kamaráti Mike, Dustin a Lucas , ktorí však nečakane natrafia na neznáme dievča (Millie Brown). Pátranie však hneď po chvíli naberie obrátky, a všetci zistia, že nejde len tak o obyčajné zmiznutie, a tak sa zapletú s tajnými experimentami a temnými silami.

Okrem pocitu starých dobrých 80. rokov si však všimnete mnoho referencí a easter eggov. Pokiaľ máte radi prácu pánov ako Steven Spielberg alebo Stephen King, ste na správnom mieste. Z tohto seriálu budete cítiť inšpiráciu z filmov ako napríklad E.T. – Mimozemšťan, Alien alebo Super 8, a tvorcovia – bratia Dufferovci , sa za to naozaj nehanbia. Kvôli úžasnej retro atmosfére tohto seriálu, by ste nikdy netušili že seriál bol vytvorený v roku 2016.

Stranger Things
Stranger Things

Rýchli rozbeh seriálu Stranger Things je jedno z pozitív.

Veľkým aspektom tohto seriálu je jeho tempo. Miesto pomalého rozbehu väčšiny seriálov, kde je prvých pár dielov nudných, Stranger Things to má inak. Už v prvých minútach sa vám zvýši pulz, a to dokonca aj pri nádhernom logu , ktoré má font podobný tomu na knihách od Stephana Kinga v 80. rokoch, spojené s mrazivou hudbou. Hudba – to je presne to čo tomuto seriálu pridáva grády. Okrem úžasného retro soundtracku je vo filme mnoho starých klasík, ako napríklad Should I Stay Or Should I Go od The Clash. No a čo herecké výkony? Tie boli zvládnuté na jednotku! Ľudia sa báli hlavne o to, ako to zahrá detská čast seriálu, ale nebojte, je to zvládnuté bravúrne. Povedal by som, že deti zahrali niečo dokonca lepšie, ako napríklad skúsená herečka Winona Ryder, pri ktorej ľudom vadilo to, aká bola upišťaná. Samozrejme, pri niektorých postavách nebola rola zahraná najlepšie, hlavne pri Mikeovej sestre Nancy (Natalia Dyer) a jej frajerovi Stevovi (Joe Keery). Ale tak, každý ma svoje rezervy. Poslednú čast ktorú by som zhodnotil, by boli efekty a triky. Tie neboli zrovna na oscara, ale to je pri seriáloch zvyčajné. Stranger Things bol točený a upravovaný tak, aby mal divák pocit, že sa pozerá na seriál z 80. rokov, takže efekty a triky sú aj na takej úrovni, ale samozrejme s použitím najnovšej techniky.

Stranger Things
Stranger Things

Obstál Stranger Things v celkovom hodnotení?

Ako by som teda kompletne zhodnotil tento seriál? Nedá mi inak, než na jednotku so zavretými očami. Určite prekonal všetky moje očakávania , a aj očakávania kritikov. Seriál ma pohltil do svojej retro doby, a verte mi, nechcel som sa tak rýchlo vrátiť. Osem dielov som zhltol za jeden deň.

Stranger Things je prekvapenie tohto roka, a pre mňa sa dostáva aj do top trojky 2016. Ako inak, Netflix nesklamal, a radím vám aby ste sa na tento mysteriózny seriál pozreli. A pre tých, ktorý ho už videli, mám potešujúcu správu! Bratia Dufferovci oficiálne potvrdili druhú sériu, takže sa máme na čo tešiť! 9/10

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Seriál ma pohltil do svojej retro doby, a verte mi, nechcel som sa tak rýchlo vrátiť.Milovníci 80. rokov si prídu na svoje | Stranger Things (recenzia)