Stranger Things je ukradnutý nápad na seriál! Ako dopadol súdny spor o jeho originalite?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Keď nám Netflix v lete roku 2016 predstavil Stranger Things, okamžite sme sa zamilovali. Dočkali sme sa seriálu, ktorý ťažil z nášho pocitu nostalgie – no nám to nevadilo. Okrem toho sme totižto videli mysteriózny príbeh s prvkami humoru a detektívok. Vedeli ste však, že za seriálom v skutočnosti nestoja bratia Dufferovci, ktorých považujeme za tvorcov Stranger Things? Teda to doteraz tvrdil muž menom Charlie Kessler.

stranger things hra
Zdroj: pinterest.com

Súdny spor ohľadom originality Stranger Things

Charlie Kessler obžaloval bratov Dufferovcov z toho, že ukradli jeho nápad, keď sa v roku 2014 rozprávali na Tribeca Film Festivale. Kessler tvrdil, že dvojici tvorcov vtedy predstavil nápad na projekt, ktorý bude založený na rozšírených historkách ľudí o neaktívnej vojenskej základni v meste Montauk, New York. Na súde tvrdil, že ho šokovalo, keď bratia Dufferovci o rok neskôr predstavili vlastný seriál na Netflixe, ktorý bol vcelku podobný jeho nápadu. Navyše, pôvodný názov Stranger Things bol „Montauk.“

bratia dufferovci
Zdroj: hollywoodreporter.com

Kessler bol presvedčený, že ho okradli o jeho nápad. Rozhodol sa preto pre cestu súdneho sporu, ktorý mal po dlhom čakaní začať tento utorok (7. máj). Len pár dní predtým však Kessler vydal vyjadrenie, ktoré šokovalo všetkých, ktorí prípad sledovali:

„Po vypočutí svedectva od súdneho znalca, ktorého som si najal, je mi teraz jasné, že aj napriek tomu, čomu som veril v minulosti, nemala moja predchádzajúca práca nič spoločne s vytvorením Stranger Things. Dokumenty z rokov 2010 a 2013 dokazujú, že Dufferovci svoj seriál vytvorili nezávislo. Výsledkom je to, že som stiahol svoju obžalobu. Ďalej sa k tejto téme nebudem vyjadrovať.“

trailer na tretiu sériu stranger things
Zdroj: fotogramas.es

Trailer na 3. sériu Stranger Things

Nečakaný zvrat udalostí

Bratia Dufferovci od začiatku trvali na tom, že s nápadom prišli sami. Dokonca si ani nepamätali, že sa s Kesslerom stretli v osudný večer, kedy mali podľa obžaloby ukradnúť jeho nápad. Tento prípad je však v dnešnom svete príjemnou zmenou tempa. Len málokedy totižto vidíme, že by jedna strana uznala, že pochybila.

Samotný Netflix do súdneho konania nikdy nebol zatiahnutý. Po oznámení stiahnutia obžaloby však streamovací gigant vydal prehlásenie, v ktorom vyjadruje, že sú radi, ako prípad skončil:

„Tešíme sa, že tento nepodložený súdny spor môžeme hodiť za seba. Ako sme vždy hovorili, Stranger Things je inovatívna originálna tvorba bratov Dufferovcov. Sme hrdí na tento seriál. Sme hrdí a našich priateľov Matta a Rossa, z ktorých umeleckej vízie sa seriál zrodil, a ktorých vášeň, kreativita a vytrvalá tvrdá práca popri našom talentovanom obsadení zo Stranger Things spravili nesmierne úspešný, oceňovaný seriál, ktorý je milovaný divákmi naprieč celým svetom.“

Netflix Logo
Zdroj: idownloadblog.com

Ako sa teda nakoniec ukázalo a ako navyše potvrdil Matt Duffer, ide len o náhodu. Historky a teórie o vojenskej základni pri meste Montauk tu už sú vraj dlho. „Vôbec nejde o nejakú utajovanú konšpiráciu,“ povedal jeden z bratov. „Ak niečo viete o strašidelných legendách, poznáte to. Poznáte Montauk Project.“

Zasadenie seriálu Stranger Things bolo neskôr zmenené do fiktívneho mestečka Hawkins. Dôvodom boli obtiažnosti, ktoré by vznikli natáčaním v Montauku, kde sa neustále produkujú dokumentárne filmy a iné výtvory o tejto nie až tak neznámej konšpiračnej teórii.

stranger things
Zdroj: polygon.com

Mohlo by vás zaujímať: Stranger Things hra

Aký máte názor na celý tento súdny spor? Potešilo vás, že Kessler si uvedomil, že bratia Dufferovci na nápad prišli sami a stiahol obžalobu? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -