Ako dopadla nebezpečná výprava za stratenou civilizáciou? | Stratené mesto Z (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Fascinujúci skutočný príbeh sa dočkal filmového spracovania. Stojí to však za to?

Fascinujúci skutočný príbeh o jednom z najvýznamnejších bádateľov sa konečne dočkal filmového spracovania. Percy Fawcett je dnes už legendou a jeho postava bola inšpiráciou pre mnohých knižných či filmových tvorcov. Za zmienku určite stojí postava Indianu Jonesa. Ako však toto významné dielo dopadlo v režisérskych rukách Jamesa Graya? Budeme môcť film zaradiť medzi výnimočné dobrodružné filmy, alebo ide iba o slabý pokus, kde kniha predčila úplne všetko?

Ak teda nie ste oboznámení s Percym Fawcettom, tak tu je malá pomôcka. V roku 1911 bol Fawcett vyslaný do Amazónie, aby zmapoval tamojšie územie. Objavil však dôkazy o dávno stratenom meste (pomenoval ho Z), ktoré by mohlo objasniť vývoj civilizácie. Aby to dokázal, vydal sa so svojim synom (Tom Holland) a dlhoročným priateľom (Robert Pattinson) naspäť do džungle. Avšak, čo sa s nimi stalo, to ostalo naveky ukryté v tajomnej Amazónii.

Charlie Hunman ako Percy Fawcett a Tom Holland ako jeho syn
Charlie Hunman ako Percy Fawcett a Tom Holland ako jeho syn; Zdroj: in.ign.com

Príbeh

S príbehom som teda oboznámený už dlhšiu dobu, no aby ste si film vychutnali ho absolútne vedieť nepotrebujete. Dej je totižto vyrozprávaný chronologicky, iba s občasným skákaním do myšlienok hlavného hrdinu. A práve tento postup bol pre film vynikajúci. Nie len, že v ňom výborne fungovalo napätie, no dostali sme aj krásny rozvoj všetkých postáv, čo smerovalo aj ku skutočne emocionálnym scénam.

Presne tak, tento film mal v sebe naozaj všetko. Dobrodružstvo, napätie a aj emócie. A píšem to rovno teraz, táto výprava nie je pre každého. V deji sa pohybujeme veľmi pomaly ale isto. Niekedy sa hýbeme v deji, no postavy iba stoja. Vy viete čo to znamená, vynikajúci scenár. Párkrát som si dokonca myslel, že ich písal sám Tarantino. Veľká pochvala patrí skutočne výbornému adaptovanému scenáru.

Najviac ma na filme prekvapil jeho postoj ku všetkému. Toto nie je iba dráma s občasnými návštevami džungle. Nie. Ak sme v džungli, tak dlho a poriadne. Práve tam vznikajú najčarovnejšie scény filmu a už pri 20 minútovom odlúčení od nej, si klepkáte prstami a čakáte na jej návrat. A to ani nehovorím, ako krásne bola nakrútená. Skutočne ste sa cítili ako badátelia a nebolo vám všetko jedno.

Charlie Hunnan a Percy Fawcett sa stali jednou osobou!
Charlie Hunnan a Percy Fawcett sa stali jednou osobou!; Zdroj: theplaylist.net

Prostredie

Veľmi dlho ma vizuál takto nevtiahol do deja ako teraz. Kamera bola jednoducho dychberúca. Opäť sa dokázalo, že najkrajšie zábery sa jednoducho v počítači nevytvoria. Aj spôsob, akým je nasnímaná akcia, je výnimočný. Vskutku, celý film mal v sebe feeling starých filmov. Vráťme sa ale späť k deju. Percymu navštevovanie džungle totižto kazili vtedajšie udalosti.

No a spôsob ako sa o nich dozvedáme je opäť výnimočný. Počujeme o veľkých veciach, ktoré vtedy neznamenali vôbec nič. Ešte aj o prvej svetovej vojne sa rozprávame v podstate v kľude. Opäť za to môže scenár a réžia. Skutočne mi búchalo srdce od napätia, keď sme sa blížili ku koncu a postavy v podstate iba rozprávali. No a aby sme sa dostali už k tej réžii. James Gray bol skutočne ten pravý na sfilmovanie tohto neskutočne silného príbehu.

Aj minimálna akcia bola nasnímaná fascinujúco!
Aj minimálna akcia bola nasnímaná fascinujúco!; Zdroj: nytimes.com

Hlavný záujem však na seba zobral Charlie Hunnam. V tomto filme nám ukázal, že pri akčných „blbostičkách“ typu Pacific Rim a Kráľ Artuš určite nezostane. Spôsob akým túto postavu stvárnil bol opäť ukážkový. V poslednej dobe totižto prichádza mnoho filmov, ktoré akoby zabúdali na hlavnú postavu. Som rád, že tu sa tak nestalo a že sa Percy stal rovnako výnimočnou postavou, akou sa o ňom rozpráva v rôznych dokumentoch.

No a vedľajšie obsadenie bolo opäť špičkové. Tom Holland mi znovu dokazuje, že tento chlapík bude mať ešte obrovskú kariéru. Sienna Miller bola ako vždy, perfektná. Stačilo pár minút aby sme pochopili, ako vtedajší bláznivý svet vnímala ona. Robert Pattinson bol tiež veľmi dobrý, no pripadal mi málo výrazný. Hlasom aj jeho správaním. Ak však bola taká jeho postava, tak v tom žiaden problém nie je a celé obsadenie skončilo na jednotku.

Výborné obsadenie vo vynikajúcom filme!
Výborné obsadenie vo vynikajúcom filme!; Zdroj: rogerebert.com

Zhrnutie

Už riadne dlhú dobu som nevidel tak pokojný a pritom tak fascinujúci film ako tento. Prevedenie skutočne zodpovedá tajomnému príbehu. Sledovať tieto postavy bolo niečo vzrušujúce. Prostredie, kde sa nachádzali a nebezpečie, ktorému čelili skutočne pôsobili reálne. Džungľa ma vtiahla do deja a keď sa už dostanete ku koncu, ktorý je možno aj najkľudnejšou časťou filmu, srdce vám začne búchať tak silno, akoby ste sledovali boj na život a na smrť. Som rád, že sa tento malinký filmík sa dostal aj sem na Slovensko. Určite ho v kinách nezmeškajte. O zážitok budete mať postarané. 9/10

Videli ste film? Ste oboznámení so skutočným príbehom? Vaše názory nám píšte do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Krásne natočený, neskutočne vyzerajúci a absolútne fascinujúci. Pre film nachádzam superlatíva, ktoré som myslel, že v tomto roku použijem až pri oscarových výberoch. Štúdio Amazon sa môže tešiť z ďalšieho úspechu. Charlie Hunnan si môže začať vyberať scenáre. James Gray si na konto môže pripísať ďalšie umelecké dielko. Rozhodne o toto malé dobrodružstvo nebudete chcieť prísť!Ako dopadla nebezpečná výprava za stratenou civilizáciou? | Stratené mesto Z (recenzia)