10 súčasných filmov podľa skutočnej udalosti, ktoré divákom aj kritikom vyrazili dych!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Ako sa zvykne hovoriť, tie najlepšie príbehy píše sám život. A ak sú skvostne zrežírované, napísané a zahrané, dostanú diváci či kritici priam dokonalé filmy, ku ktorým sa veľmi radi vracajú. Poznáme niekoľko oscarových filmov na základe skutočných príbehov, ako sú Schindlerov zoznam alebo Čata. Dnes sa však pozrieme na tie najlepšie, avšak súčasné filmy podľa skutočnej udalosti. Ktorý megahit získal prvé miesto?

10. The Irishman (2019)

najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti
Zdroj: imdb.com

The Irishman (Ír) je film Martina Scorseseho, v ktorom si opäť zahrali jeho obľúbení herci Robert De Niro a Joe Pesci. Tých ale skvelo doplnil legendárny herec Al Pacino. Príbeh sa točí okolo nájomného vraha Franka Sheerana, ktorý sa dokonca priznal k vražde neslávne známeho odborára Jimmyho Hoffu. Réžia Martina Scorseseho je brilantná, divákom síce prekážala veľmi dlhá stopáž, inak ale tomuto mafiánskemu skvostu nie je veľmi čo vytknúť.

9. Dunkirk (2017)

najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti
Zdroj: vulture.com

Režisér Christopher Nolan si už získal divákov vďaka kultovej sérii Temný Rytier, v ktorej nám predstavil Christiana Balea ako Batmana. Po tejto sérii je takmer každý jeho ďalší film ostro sledovaný. V roku 2017 sa rozhodol sfilmovať príbeh francúzského mestečka Dunkerque, ktoré v roku 1940 obliehali fašisti. Tí potom uväznili približne 400-tisíc vojakov, ktorých však zachránili pri operácii Dynamo. V tomto vojnovom filme si zahrali hviezdy ako sú Tom Hardy, Cillian Murphy, Kenneth Branagh či Harry Styles.

8. Teória všetkého (2014)

najlepšie filmy podľa skutočnej udalosti
Zdroj: variety.com

Sfilmovaný príbeh slávneho fyzika a vedca Stephena Hawkinga. Dej sa začína v roku 1963, keď je Hawking jednou z najväčších hviezd na poli vedy. Obdivujú ho ako študenti tak aj učitelia a takisto aj krásna Jane. Keď je však na vrchole svojho osobného aj profesionálneho života, oznámia mu správu, ktorá všetko prevráti naruby. Stephenovi totiž diagnostikovali postupné ochrnutie nervového systému. Avšak slávny vedec a jeho manželka sa nevzdávajú, aj keď Stephenovi podľa lekárov zostávajú len dva roky života. Za výkon vo filme podľa knižnej predlohy Jane Hawkingovej získal Eddie Redmayne Oscara.

7. Kód Enigmy (2014)

súčasné filmy podľa skutočnej udalosti
Zdroj: thedailybeast.com

Kontroverzný matematik Alan Turing bol v roku 1952 zatknutý za množstvo sexuálnych priestupkov. Zrejme nikto z policajtov, ktorí ho zatýkali netušili, že ide o vojnového hrdinu, ktorý počas 2. svetovej vojny prelomil šifru, vďaka čomu zachránil tisíce, ak nie milióny životov. V tomto vojnovom príbehu podľa skutočnej udalosti si Alana Turinga zahral jeden z najobľúbenejších britských hercov, Benedict Cumberbatch. Svojim výkonom si vyslúžil nomináciu na Oscara a na cenu BAFTA.

6. Orol Eddie (2016)

Orol Eddie
Zdroj: empireonline.com

Športové filmy podľa skutočnej udalosti sa točia o legendách. A Michael Edwards, známy ako Orol Eddie, je určite jednou z nich. Napriek tomu, že nikdy nepatril medzi najlepších, je to jednoznačne najznámejší skokan na lyžiach na svete. V tejto dráme s prvkami komédie vidíme, že nie je dôležité byť najlepší, ale byť súčasťou niečoho, čomu skutočne veríte. A nejde o to, aby ste prekonali ostatných, ale hlavne o to, aby ste prekonali samých seba. Hlavnú úlohu si zahral Taron Egerton, známy hlavne zo série Kingsman. Bravúrne mu však sekundoval jeden z najznámejších hercov súčasnosti, Hugh Jackman.

5. Revenant Zmŕtvychvstanie (2015)

The Revenant
Zdroj: giantfreakinrobot.com

Príbeh o sile a o pomste. Leonardo DiCaprio a Tom Hardy v neskutočne drsnom príbehu z divočiny z čias prvej polovice 19. storočia. Hugh Glass ako stopár vedie bandu lovcov kožušín naprieč severnou Amerikou. Napokon sa však ocitne v smrteľnom nebezpečenstve, keď ho napadne medveď. Po tomto útoku si lovci myslia, že je Glass mŕtvy a tak ho zahrabú do hrobu. Glass však nie je mŕtvy, vyštverá sa z hrobu a po ležiačky prejde 300 kilometrov do najbližšej rezervácie a to hlavne preto, aby sa pomstil za smrť svojho syna. Pozoruhodný film získal 12 nominácií na Oscara a ako viete, soška sa ušla aj Leovi za jeho fantastický výkon. Revenant Zmŕtvychvstanie jednoznačne patrí medzi tie najlepšie súčasné filmy podľa skutočnej udalosti.

4. Bohemian Rhapsody (2019)

Bohemian Rhapsody
Zdroj: scroll.in

Príbeh legendárneho speváka Freddieho Mercuryho. Od jeho začiatkov ešte so skupinou Smile (neskôr Queen), až po jeho hviezdnu sólovú kariéru a jeho predčasnú smrť, spôsobenú známou pohlavnou chorobou. V čase svojej najväčšej slávy si Freddie Mercury skutočne užíval či už drog, alkoholu a samozrejme neviazaného sexu s mužmi. Napriek tomu však dokázal pravidelne so svojou skupinou tvoriť jeden hit za druhým a ich najznámejšou skladbou je určte Bohemian Rhapsody. Sláva a peniaze však so sebou nosia množstvo problémov, skupina sa rozpadá, no napokon na podujatí Live Aid odohrajú Queeni svoj najlepší koncert v histórii. Slávneho hudobníka Freddieho Mercuryho si zahral herec Rami Malek, ktorý bol za svoj famózny výkon ocenený Oscarom.

3. Vlk z Wall Street (2013)

Vlk z Wall Street
Zdroj: slashfilm.com

Nikto nevedel zarobiť tak veľa za tak krátky čas. Či to bolo legálne? Ani trochu, ale koho by to zaujímalo, však? Dnes už slávny burzový maklér Jordan Belfort patrí medzi najobávanejších obchodníkov s akciami na svete. V 80. rokoch založil firmu Straton Oakmont, ktorá slúžila hlavne na zdieranie tých najbohatších obyvateľov New Yorku. Tento impozantný skutočný príbeh plný neviazaného sexu, drog a brutálnej zábavy sa rozhodol sfilmovať oscarový režisér Martin Scorsese. Ten do role Jordana Belforta obsadil svojho obľúbenca Leonarda DiCapria a bolo to skvelé rozhodnutie. Známy herec totiž predviedol jeden z najlepších a najpresvedčivejších výkonov v histórii kinematografie.

2. Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (2016)

Hacksaw Ridge
Zdroj: variety.com

Sú vojaci, ktorí chcú ísť do vojny, aby mohli zabíjať. A potom je tu Desmond Doss, ktorý šiel do vojny, aby mohol zachraňovať. Príbeh vojenského lekára, ktorý ako jediný nechcel na fronte držať zbraň, sa v roku 2016 rozhodol sfilmovať legendárny Mel Gibson. Ten do úlohy Dossa obsadil obľúbeného herca Andrewa Garfielda. Dossov príbeh budí pozornosť hlavne preto, že v marci v roku 1945 urobil jeden najhrdinskejších počinov v novodobej histórii. Namiesto toho, aby na fronte zachránil hlavne samého seba, zachránil životy 75 vojakom, za čo mu dodnes patrí obrovská vďaka a rešpekt.

1. Ford vs Ferrari/Le Mans 66 (2019)

Le Mans 66
Zdroj: information.dk/

Príbeh, ktorý stojí za vznikom legendárneho motorového vozidla Ford GT40 Mark II! Príbeh dvoch mužov, ktorí urobia všetko preto, aby dokázali vyhrať preteky Le Mans, ktoré však pravidelne vyhráva Enzo Ferrari so svojimi slávnymi vozidlami červenej farby. Henry Ford II sa rozhodne túto šnúru prerušiť, preto si najmä bývalého víťaza Le Mans a skvelého konštruktéra Carola Shelbyho, aby mu postavil auto snov. Shelby však vie, že takéto auto môže riadiť ten najlepší pretekár, akého pozná.

Tým je britský jazdec Ken Milles, ktorý síce má úžasné jazdecké schopnosti ale je taktiež nesmierne tvrdohlavý a arogantný. Napokon však nájdu obaja kompromis a ocitnú sa na tých najťažších pretekoch v histórii, v ktorých sa po prvýkrát proti sebe postavili Ford a Ferrari. Vynikajúci film Jamesa Mangolda hovorí skutočný príbeh o vzniku jedného z najznámejších áut na svete, avšak aj o vzniku skutočne skvelého priateľstva, ktoré však netrvalo príliš dlho.

Toto sú tie najlepšie súčasné filmy podľa skutočnej udalosti. Videli ste každý z nich?

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -