Superhrdinské blockbustery sú Westernom dnešku! Kedy vymrú?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Najčítanejšie za 7 dní

Superhrdinské blockbustery sú Westernom dnešku!

Keď som prvýkrát počul o tomto prirovnaní, bolo to z úst samotného Stevena Spielberga. Pravdepodobne jedného z najväčších filmových tvorcov v histórii kinematografie. Bolo to síce už dávno, no táto myšlienka, či to môže byť pravda, mi stále vŕtala v hlave najmä po tom, čo denno denne sledujem filmové novinky. Asi polovica z nich je totiž vždy o superhrdinoch, čo je úplne pochopiteľné, keďže to teraz jednoducho každého zaujíma. S príchodom filmu ako Infinity War to však dosiahlo až takých rozmerov, že som sa sám seba začal pýtať, či sa toto obdobie skutočne v nejakej blízkej dobe skončí.

Filmy o superhrdinoch tu sú už riadnu dobu. Superman nás bavil ešte v roku 1978 a dlho bol vlastne jediným poriadnym superhrdinským filmom. Prišli len pokračovania a hotovo. Normálny filmový Batman sa tu objavil až v roku 1989 vo verzii od Tima Burtona. Tam sme sa tiež dočkali iba zopár pokračovaní aj pár reštartov. Inak tu bolo zase sucho. Samozrejme, že sa vtedy točili aj iné superhrdinské filmy, napríklad aj taký Captain America tu vo filmovej podobe bol už v roku 1990, no keďže bol aký bol, nedostal sa ani do kín. Takýchto bolo samozrejme viac, no keďže išlo o filmy len na videokazety, nikto ich ani nebral vážne.

Tak ako v komiksoch, aj vo filmoch všetko začalo DC so Supermanom
Tak ako v komiksoch, aj vo filmoch všetko začalo DC so Supermanom; Zdroj: scrapsfromtheloft.com

Marvel nezačínal dobre

Bude sa vám tomu dokonca asi ťažko veriť, no práve Marvel bol vtedy tou neúspešnou značkou, čo nevedel ako na to. Úplna irónia oproti dnešku však? V roku 2000 však prišlo štúdio 20th Century Fox s filmom X-Men. Marvel im práva s radosťou predal, keďže nevedeli, čo s tým. X-Men však uspel a práve tento film značí počiatok moderných superhrdinov. Konkurencie sa dočkali len od štúdia Columbia Pictures, ktoré o dva roky neskôr prinieslo film Spider-Man. Postupne sa teda oba počiny rozrástli.

X-Men aj Spider-Man filmy dostali pokračovania. Hneď na to sa tu ale znova objavilo DC s tým, že ešte raz si zreštartujú svojich hrdinov, ktorých ľudia milovali. Prišiel Superman sa vracia a Batman začína. Síce oba skvelo hodnotené, Batman od Nolana očaril najviac. Avšak v tom čase, kedy takto realisticky a originálne Nolan pojal túto ikonickú postavu, zrazu sa Marvel prebudil a priniesol prvého Iron Mana. Ten teda rovno odštartoval veľký plán na nejakú tú potenciálnu filmovú sériu, ktorý ako už všetci vieme, vyšiel fantasticky.

X-Men započali modernú éru superhrdisnkých filmov
X-Men započali modernú éru superhrdisnkých filmov; Zdroj: collider.com

DC ušiel vlak

DC teda ešte prišlo s dvoma filmami o Temnom Rytierovi a dokonca aj s Green Lanternom, no hneď potom skončili. V tom čase už totižto Marvel dávno robil Avengers a DC bohužiaľ ušiel vlak. Karty sa obrátili a zrazu tí, čo boli vždy s komiksami hodnotení ako tí druhí, sa vo filmovom svete stali jednotkou. Zbytok teda poznáme, dalo by sa to ohraničiť ako „o 10 rokov neskôr“. Marvel si tu neustále buduje nové udalosti a je to vskutku radosť sledovať. Avšak v poslednej dobe už mnohí diváci začali proti im filmom tak trochu protestovať.

Marvel síce vedel svoje filmy vždy skvelo obohatiť iným pojatím, no keď sa to tak vezme, každý ich film bol rovnaký ako ten druhý. Úspešné, zábavné a nepochybne skvelé, no už v takom svojom klasickom pojatí. O nejakú tú zmenu sa pokúsil len teraz Infinity War so svojím perfektným záporákom, no tento fakt prišiel až ku koncu filmu. A tak som si začal hovoriť, či to Marvel už trošku nezačína prepočítavať.

Marvel kraľuje komiksovkám ako veľká filmová séria
Marvel kraľuje komiksovkám ako veľká filmová séria; Zdroj: letterboxd.com

Keď to funguje, nechaj to tak

Oni o tom samozrejme vedia. Vedia, že nejaké veľké zmeny sú teraz zbytočné keď to funguje a ak aj by mali nejaké prísť, museli by ísť na divákov pomaly. DC sa o túto zmenu však snažilo hneď s Mužom z Ocele, no bohužiaľ to nevyšlo. Ani s ich ďalšími filmami. Ľudia totiž jasne dali najavo, že síce im temná komiksovka nevadí, keď sa pri tom nedá zabaviť, tak je to o ničom. DC to však aj tak risklo, lebo vedelo, že Marvel sa začne opakovať. Bohužiaľ, aj napriek veľkej komiksovej histórii „nemali právo“ rovno vyskakovať s niečím úplne iným a doplatili na to.

Western žáner bol však kedysi rovnako milovaný ako práve teraz komiksovky. Najprv sa začalo s fantastickými počinmi, ktoré boli vskutku originálne, no skončilo sa to nakopenými filmami, ktoré už boli furt o tom istom a postupne ľudí prestali zaujímať. Ide teda naozaj o úplne rovnakú situáciu, len s tým, že Marvel zaujať ešte stále vie. Žeby teda túto kliatbu nejak odvrátili?

DC chcelo byť originálne, no aj oni začali kopírovať
DC chcelo byť originálne, no aj oni začali kopírovať; Zdroj: hdqwalls.com

Konkurencia?

Je to možné, keďže si svoje filmy zaškatulkovali ako takú filmovú sériu. Vďaka tomu nabádajú ľudí tak ako každý seriál, zisťovať čo sa deje s ich obľúbenými postavami ďalej. Fantastický nápad a máme už aj dôkaz, že to funguje. Pozrime sa na The Amazing Spider-Man alebo X-Men: First Class. Oba filmy sú kvázi reštarty svojej série a síce sú skvelé, ten čas aby namotali divákov im bohužiaľ ušiel. Ani DC si to už nevie poriadne rozbehnúť, no im stále pomáha silná nádej od fanúšikov komiksov. Kto vie však dokedy, predsa len, hádzať sa na Marvel vlnu 10 rokov od Iron Mana je veľmi neskoro.

Sme teda už presítení komiksovými filmami? Určite áno. Aj napriek tomu, že si ich užívame, treba priznať, že mať za rok tých 6 komiksoviek je veľa. Na niektorých sa to dokonca už aj odráža (Ant-Man a Wasp napríklad nepriniesol absolútne nič nové ani zaujímavé). Jedno je však jasné, kým Marvelu tá istota vychádza, ostatné komiksovky sa na nich stále budú môcť priživovať, avšak už pôjde len o súperenie medzi sebou. Sme zvedaví, dokedy to bude trvať. Určite ešte pár rokov. Teraz napríklad vďaka obchodu s 20th Century Fox chytia druhý dych, no či im to vydrží sa ukáže až keď seriózne uvidíme Marvel fázu bez starých hrdinov ako Iron Man alebo Captain America.

Skončí to, ale až kým Marvel nepovie
Skončí to, ale až kým Marvel nepovie; Zdroj: twitter.com

Na budúcnosť nekašlú

Samozrejme aj tu už to majú skvelo poistené, keďže dnes skutočne každý pozná Doctora Strangea alebo Ant-Mana, ktorí boli doteraz prakticky bežnému divákovi neznámy. Avšak, platí to Spielbergove tvrdenie, že komiksovky už v tomto momente vymierajú? Jednoznačne áno a nenechajte sa omámiť tým, že ich príde 10 ročne. Vravíme totiž o kvalite a ako sme už povedali, Marvel drží len to, že stále plánujú a inovujú a držia sa štandardu. Avšak DC nevie zaujať, Fox sa už radšej vzdal a Sony sa ešte len pripravuje na svoje neviem čo, kde od nich očakávame buď tvrdý pád alebo prekvapivý nový nádych komiksoviek, ktorý však už bude bez hrdinov a preto iba potvrdí toto tvrdenie.

Všetko teda bude závisieť na Marveli. Kedy a ako sa rozhodnú skončiť. Či to bude nezáujem od ľudí, alebo si povedia dosť. Ich pojem Marvelovky tu však ostane a má to svoj dôvod. Sú to stále skvelé komiksové počiny, no aj napriek udalostiam ktoré vytvárajú, originalitu komiksových filmov mimo spojených vesmírov neprekonajú. Preto bude vždy DC fanúšik oponovať 10 rokov starým filmom Dark Knight alebo starým Supermanom, a preto môže byť Fox šťastné, keďže sa rozlúčili s Deadpoolom a Loganom. Keďže títo priniesli skutočné komiksovky, čo sa nemuseli na nič viazať.

Bude to tak, ako povedal pán majster Spielberg?
Bude to tak, ako povedal pán majster Spielberg?; Zdroj: huffingtonpost.com

Marvelovky alebo komiksovky?

Tak ako si teda spomíname napriek miliónom westernov iba na filmy Sedem statočných alebo Dobrý, zlý a škaredý a tak ako oslavujeme nového Nespútaného Djanga, presne tak budeme aj napriek 20 Marvelovkám oslavovať príchod Logana a spomínať na starého Spider-Mana alebo Supermana. Pretože Marvelovky zmenili komiksovky. Momentálne sa totižto štúdiá iba snažia medzi sebou predháňať a ide im len o filmové vesmíry, nie o kvalitné počiny v tomto žánri. No a síce je Marvel úspešný, tento ich vesmír nám iba zakrýva fakt, že priestor na nejakú tú špeciálnu komiksovku tu už jednoducho nie je, a že v niečom tento žáner už proste umrel. Môže sa to ešte zmeniť, no zatiaľ to vidíme na rýchly zosuv, rovnako ako kedysi pri westernoch.

Čo hovoríte na to, že komiksovky dopadnú ako westernovky? Súhlasíte s tým, že Marvel niečo tomuto žánru zobral? Dokedy to podľa vás budú tvorcovia ťahať? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -