System Shock Redux dostáva limitovanú demoverziu, ktorá odhaľuje vesmírny horor

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Návrat legendy

Štúdio Looking Glass Studios sa postaralo o vytvorenie množstva zásadných a z dnešného pohľadu už kultových hier. Najmä preto fanúšikovia pomerne dlho a netrpezlivo čakajú na sľubovanú prerábku jednej z týchto klasík, ktorá bola poprvýkrát oznámená ešte v roku 2016. Kvôli problémom so smerovaním vývoja sa nám až teraz predstavilo System Shock Redux demo, ktoré ukazuje remake v čistejších kontúrach.

Ak by vás náhodou cyberpunkové FPS odohrávajúce sa v hlbokom vesmírne minulo, mali by ste na začiatok vedieť, že jeho revolučné spracovanie inšpirovalo tituly ako Bioshock, či prvý Deus Ex.

V rámci hrania ste sa ocitli na nepriateľskej vesmírnej základni, ktorá je ovládaná umelou inteligenciou menom Shodan. Tá sa chce postarať o smrť všetkých prítomných. Vy ako uväznený hacker unikáte zo spomínanej stanice, pričom vám hlavný nepriateľ bez ľudskej podoby neustále hádže polená (zombie, robotov a ďalšiu podobnú háveď) pod nohy.

System Shock Redux demo
Zdroj: systemshock.com

Od početnej konkurencie (System Shock vyšiel v roku 1994, teda v zlatej ére first person shooter hier) sa počin od Looking Glass líšil najmä tým, že kládol pomerne veľký dôraz na príbeh. Postupne ste rozpletali udalosti, ktoré predchádzali nešťastnej situácii a neraz ste spájali jednotlivé stopy.

Súbojová zložka bola taktiež o niečo taktickejšia, než bolo dovtedy zvykom. Teror a navodenie atmosféry stálo na výbornej audiovizuálnej stránke. Samozrejme, grafické stvárnenie značne zostarlo, avšak niektoré zvukové podklady dokážu mimoriadne vydesiť i dnes, keďže pôsobia ako trýznivá kakofónia.

System Shock Redux demo je údajne limitované

Zdá sa však, že vývoj sa konečne hýbe správnym smerom. Nightdive Studios (autori inovovanej verzie pôvodnej hry, ktorá beží výborne i na nových systémoch) do sveta vypustilo prvé plnohodnotné demo.

Môžeme dodať, že autori sa snažia ctiť dizajn originálneho titulu, akurát ho mierne upravujú, aby fungoval i z pohľadu nostalgiou nezaujatého hráča. Najmä preto čakajte chladné koridory, zákerne rozmiestnených oponentov a neustálu exploráciu.

V prostredí nachádzate užitočné predmety. Od lekárničiek, cez príbehové dokumenty, no nechýbajú ani rôzne prostriedky na obranu, či naopak spätnú ofenzívu. Zmizol napríklad archaický interface, s ktorými by moderní hráči mali značný problém.

Akčný element pôsobí o niečo svižnejšie a nepriatelia sa pohybujú nebezpečne rýchlo. Nemali by ste ale očakávať dynamickosť poslednej DOOM hry, nakoľko je System Shock Redux demo, rovnako ako bude i celá hra, situované do koridorov.

Strieľanie by preto nemalo byť tak divoké. Prestrelky, či zabíjanie početných príšer, je a snáď i zostane istou obtiažou, s ktorou sa musíte popasovať. Každopádne, ako nadšení hráči berte na vedomie, že ide o alpha demo. Finálna verzia teda prejde ešte niekoľkými úpravami a nemožno hovoriť o výslednom produkte, čiže na akékoľvek závery je predsa len priskoro.

Demoverziu si vyskúšate buď prostredníctvom Steamu alebo stránky GOG.com. YouTube kanál Nightdive Studio upozorňuje, že ide o limitovanú záležitosť a hrateľná ukážka nebude dostupná navždy. Preto neváhajte a pustite sa do remaku najviac ikonickej vesmírnej akcie všetkých čias.

Zaujala vás prerábka titulu, ktorý inšpiroval legendárny a v mnohých ohľadoch unikátny Bioshock? Vyskúšate System Shock Redux demo? Určite nám dajte vedieť do komentárov.

Zdroj: YouTube.com 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -