Hrôza na plátne. Takto vznikal československý film Marketa Lazarová (1967), ktorý nám závideli aj v zahraničí

Nenechajte si ujsť

Marketa Lazarová, neobyčajný film z roku 1967 a obdobia stredoveku

Jeden z najznámejších filmov československej, v tomto prípade najmä českej kinematografie, dnes nie je tradičnou súčasťou televízneho vysielania. Čiernobiely film Marketa Lazarová (s krátkym e) z roku 1967 je pre mnohých divákov nezabudnuteľný aj dnes. Mierou násilia, nahotou, zachytením pohanských zvykov, či rôznych podôb stredoveku. Pre Slovákov je však známym aj pre kľúčové úlohy a tvár samotnej Markety Lazarovej, ktorú stvárnila mladučká Magda Vášáryová.

Neraz si film získal nálepky a hodnotenia, ktoré ho stavajú medzi najlepšie české filmy. Má svoje výnimočné kvality, najmä predovšetkým z pohľadu doby, kedy bol uvedený. Podarilo sa mu zachytiť mnoho emócií a ďalšie emócie vyvoláva a zanecháva v divákovi. Vznikal niekoľko rokov, niekoľkými spôsobmi nakrúcania kamery a dokonca pracoval so zvieratami v scénach, aké boli dovtedy nemysliteľné.

marketa lazarova film
Zdroj: TMDB

Príbeh filmu Marketa Lazarová

Sfilmované baladické dielo Vladislava Vančuru, odohrávajúce sa v drsnom stredoveku plnom ľudskej krutosti v rôznych jej podobách, je ťažko zameniteľné s iným dobovým filmovým dielom. Zobrazuje nám náročné obdobie, v ktorom mala váhu cirkev a moc nad chudobou. Ten so zbraňou mal prevahu nad neozbrojeným alebo nepripraveným.

V diele cítiť dozvuky pohanských čias a ľudovej mágie. Príbeh filmu je rozdelený na niekoľko dejstiev. Dobové vnímanie hodnoty a významu ľudského života je zachytené už v úvode. Začína prepadom sprievodu z nemeckého Saska, ktorý majú na svedomí Mikoláš (František Velecký) a jednoruký Adam (Ján Palúch), synovia lúpežného rytiera Jana Kozlíka (Josef Kemr).

Nechceným svedkom spúšte po prepade je vážený starý Lazar. Aj jeho zláka lúpežná korisť, vďaka čomu ho má jeden z bratov v hrsti. Vydieranie Lazara a hrozba spoluviny z masakru vedie k vzdaniu sa dcéry Markety (Magda Vášáryová). Mladej cnostnej ženy, ktorá mala byť zasľúbená Bohu, ale namiesto toho sa stáva Mikolášovou milenkou.

film marketa lazarova
Zdroj: TMDB

Rýdzi filmový zážitok

Napriek čiernobielej farbe dielo ponúka aj dnes nevšedný filmový zážitok ukrytý v množstve detailov, filmovej scéne, kostýmoch aj sprievodnej hudbe. „Stane se, jak rozhodne Bůh.“ Vidíme v ňom pohanské rituály, vieru v mágiu, aj mnohé krutosti doby.

Vančura si obraz stredoveku vytvoril z vlastných poznatkov aj predpokladov. Nemožno v jeho výsledku a následne ani vo filmovom výsledku nájsť fatálne zlyhania, alebo body, ktoré by sme dnes dokázali poprieť, ako realitu doby. Pohanská mágia sa v rôznych podobách zachovala aj v našich končinách ešte do nedávnych dôb.

Napriek svojej baladickosti a poetizmu zostáva takmer trojhodinový film nezabudnuteľným svojím obsahom, rovnako ako obsadením významnými hereckými osobnosťami. Je zaujímavosťou, že Ivan Palúch, František Velecký a Magda Vášáryová sa opäť stretli ako trojica – kľúčoví herci aj neskôr v rozprávke Princ Bajaja (1971).

Nezabudnuteľný je nepochybne Josef Kemr, ktorý v úlohe starého rytiera Kozlíka s holou hlavou a problémom s agresivitou narúša všetky jeho úlohy, pre ktoré si ho bežný divák pamätá. Predstavuje celkom inú postavu, ktorú zvláda dokonale.

marketa lazarova ceskoslovensko
Zdroj: TMDB

Nemeckých zajatcov a vojakov stvárňujú skutoční nemeckí herci a za zmienku stojí šokujúca miera výstrelov kuší a lukov, letiacich šípov, najmä tých, ktoré zasiahnu svoj cieľ, alebo končia v telách, v stromoch a v okolí hercov. Pre mnohé zo zásahov filmári zvolili triky, aké by im aj o niekoľko desaťročí závideli iné produkcie. Pri mnohých šípoch totiž divák spozornie a premýšľa, ako to v počiatkoch trikov dokázali nakrútiť. O to viac, ak je bojová scéna uveriteľná.

Filmové miesta Markety Lazarovej

Film vznikal na niekoľkých miestach v Českej republike. Na hrade Rabí, v okolí pevnosti Klokočín a v bazilike sv. Prokopa v Trebíči. Pomerne skoro sa vo filme objavuje aj jeden z najznámejších kostolov na Slovensku, románsky kostolík z Dražoviec pri Nitre. Podrobnostiam a ďalším lokáciám sa venuje knižná séria Filmové miesta 1 (2021) a Filmové miesta 2 (2022).

Vďaka filmovému strihu je vo filme vytvorený dojem, že sa kostolík nachádza v tesnej blízkosti veľkého kláštora. Kamery sa dokonca k Dražovskému kostolíku vracajú z rôznych uhlov. Kostol v nitrianskej časti Dražovce pritom nie je filmovo žiadnym bezvýznamným miestom. Bez ohľadu na historický a kultúrny význam, má popularitu aj medzi filmovými tvorcami. Objavil sa v Adamovi Šangalovi, v rozprávke Princezná na vlásku, vo filme Sviňa, ale v minulosti aj v českom filme pre menej náročného filmového fanúšika a nadšenca motošportu s názvom Tacho.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -