Telefonujete takto pri šoférovaní aj vy? Overili sme, či vám to u policajtov prejde

Nenechajte si ujsť

Vyhnete sa pokute za mobil za volantom jeho správnym držaním?

Už niekoľko rokov sa na celom svete, Slovensko nevynímajúc, realizujú osvetové kampane proti používaniu mobilov počas šoférovania. Je to tak, že mobil za volantom je jednou z najčastejších príčin menších škodových udalostí i dopravných nehôd.

Tá jedna správa vodičovi nestojí za pozornosť, ktorej strata môže dospieť až do havárie. Lenže ľudia nekonajú racionálne a sú ochotní podstúpiť riziko pre naplnenie okamžitej potreby.

Prečo sa ľudia hrajú s mobilmi za volantom?

Téme, prečo je to tak, sa venuje aj táto štúdia a výsledky sú vskutku ohromujúce. V abstrakte uvádza, že ľudia si zvyknú kompenzovať rizikové správanie zdanlivým zvýšením bezpečnosti – napríklad tak, že mierne spomalia.

Tieto takzvané kompenzačné presvedčenia môžu vysvetliť 41 % a 43 % rozptylu pozornosti za volantom. Jednoducho, strata pozornosti je nielen vedomá, ale aj iracionálne odôvodnená.

Ako vodiči občas takto voláme všetci. <yoastmark class=

Robíme to skoro všetci

Môžeme sa rozprávať o tom, že je rozdiel medzi používaním mobilu za volantom a telefonovaním za volantom. To prvé zákon zakazuje, druhé za určitých okolností pripúšťa.

Musíme uznať, že ako vodiči občas telefonujeme nezákonne skoro všetci a je to nesprávne. Dôvody máme rôzne. Zabudneme si telefón prepojiť s autom cez Bluetooth, nemáme ho kam uložiť a volať s hlasným odposluchom, alebo jednoducho sme nedočkaví, než aby sme hovor odložili.

V každom prípade, ak voláme s telefónom v ruke, riskujeme stratu pozornosti a tiež pokuty. U nás pomerne nízke, v zahraničí pre mnohých v podstate likvidačné.

Čo hovorí slovenský zákon

Telefonovanie za volantom na Slovensku upravuje Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 v § 4 Povinnosti vodiča v ods. 2 písm. m:

Vodič nesmie počas vedenia vozidla držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.

Rozmeňme si to na drobné:

  • Zákon dovoľuje telefonovať, ak používame hands-free. To zahŕňa slúchadlá, hlasný odposluch i prepojenie s audiosystémom vozidla.
  • Zákon zakazuje obsluhu mobilu, teda manipuláciu s ním.

Presnejší výklad nachádzame v sadzobníku pokút ukladaných v blokovom konaní. V ňom je explicitne uvedené, že pokutu dostanete už za držanie mobilu v ruke. Rovnako to býva aj v zahraničí.

Na polohe záleží

Dostávame sa k pointe. Zatiaľ čo telefonovanie je za určitých okolností dovolené, obsluha a držanie mobilu nie.

To znamená, že keď si hovor nastavíte na hlasný odposluch, ale mobil naďalej držíte v ruke, hoci ďalej od tváre, dopúšťate sa priestupku. Konkrétne sa dopúšťate porušenia povinnosti vodiča podľa § 4 ods. 2 písm. m.

Zákon dovoľuje telefonovať, ak používame hands-free. Takto však držať mobil nesmieme
Zákon dovoľuje telefonovať, ak používame hands-free. Takto však držať mobil nesmieme (foto: redakcia)

Zhrnuté, za volantom nikdy netelefonujte s mobilom v ruke. V ideálnom prípade netelefonujte vôbec, pretože samotné sústredenie na rozhovor mnohým spôsobuje stratu pozornosti potrebnej pre šoférovanie.

Pokuty za telefonovanie za volantom

Podľa aktuálne platného sadzobníka pokút ukladaných v blokovom konaní sa za používanie a tiež držanie mobilu za volantom ukladá bloková pokuta 150 €.

Pokutu vám môže polícia uložiť aj dodatočne na základe obrazových dôkazov. Vtedy je podstatne vyššia, až 300 €. Aj to ale ešte málo v porovnaní s pokutami ukladanými v zahraničí.

Za tri závažné porušenia dopravných predpisov počas 12 mesiacov bude na vodiča uvalená prísnejšia sankcia – zákaz činnosti.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -