Telekom uľahčuje život nevidiacim. Takto funguje smartfón navrhnutý pre ľudí bez zraku

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Samsung so softvérom Corvus: smartfón pre nevidiacich

Tlačová správa, Bratislava, 26. mája 2020 – Nový smartfón od Telekomu so softvérom Corvus pre nevidiacich im značne uľahčuje život.

Slovak Telekom s uvedením nových T paušálov vylepšil aj zvýhodnený paušál pre nepočujúcich a nevidiacich a s ním uviedol nový špeciálne upravený smartfón Samsung Galaxy Xcover 4s s predinštalovaným softvérom Corvus.

Softvér Corvus, ktorého vývoj Telekom niekoľko rokov podporuje, umožňuje nevidiacim a slabozrakým, cez intuitívne užívateľské rozhranie využívajúce jednoduché gestá a syntézu reči, využívať prakticky všetky funkcie smartfónov. Dnes obsahuje viac ako 40 užitočných aplikácií a počas posledných týždňov pribudli aj viaceré revolučné novinky.

Telefón Samsung Galaxy Xcover 4s so softvérom Corvus je v Telekome k dispozícii pre nevidiacich už za 2 € mesačne s 9 € akontáciu k zvýhodnenému paušálu T Ideál 32, ktorý obsahuje neobmedzené volania a správy SMS a k tomu 12 GB dát za mesačný poplatok len 12 €.

telekom predajne
Zdroj: romania-insider.com

Čo prináša nový smartfón pre nevidiacich so softvérom Corvus?

  • Už viac ako 40 vlastných aplikácií
  • Rozpoznávanie bankoviek s využitím neurónových sietí
  • Rozpoznávanie predmetov
  • Katalóg informácií o liekoch a zdravotníckych pomôckach
  • Predpoveď počasia
  • Výrazne vylepšená podpora pre prácu s aplikáciami tretích strán prostredníctvom vlastného čítača obrazovky

Čo je Corvus a ako funguje

Corvus je unikátny softvér, ktorý vyvíja tím odborníkov a programátorov z neziskovej organizácie Stopka. Softvér premieňa smartfón na inteligentnú multifunkčnú kompenzačnú pomôcku pre nevidiacich a slabozrakých.

Corvus je navrhnutý ako nadstavba systému Android a náhrada za spúšťač aplikácií. Funguje tak, aby pri ovládaní telefón nevyžadoval od používateľa dotýkať sa konkrétneho miesta na obrazovke, ale namiesto toho na ovládanie slúžia gestá, ktoré používateľ môže vykonať kdekoľvek na dotykovom displeji.

Navigácia v aplikácii je intuitívna a využíva niekoľko jednoduchých gest. Potiahnutie prsta smerom nahor a nadol po obrazovke umožňuje výber položiek menu a dvojitým ťuknutím po obrazovke sa výber potvrdí, pričom všetky informácie smartfón „prečíta“ prostredníctvom syntézy hlasu. K tomu Corvus na displeji zobrazuje dostatočne veľké a kontrastné písmo aj ikony, čo uľahčuje ovládanie aj používateľom so zvyškami zraku.

Corvus_Samsung_Galaxy_XCover_4s
Zdroj: Telekom

Vďaka tomu môžu používatelia rozpoznávať predmety, bankovky, zdroje svetla, bezpečnejšie užívať lieky, športovať, mať informácie o svojej polohe, vyhľadávať, sťahovať a počúvať knihy i časopisy, spravovať svoj diár a poznámky, hrať hry a teda využívať množstvo funkcií smartfónov, ktoré by inak používať nemohli.

Smartfón umožňuje „vidieť“ predmety

Do predinštalovaných telefónov pre Telekom vývojári pridali aj aplikáciu QuickSupport, ktorá spolupracuje s Corvusom, a v kombinácii s TeamViewerom umožňuje poskytovať lepšiu používateľskú podporu na diaľku.

Telefón tiež obsahuje predinštalovanú aplikáciu Tap Tap See, ktorá vďaka Corvusu umožňuje veľmi kvalitné rozpoznávanie odfotených predmetov. Vývojárom sa tiež podarilo implementovať priamo do aplikácie dáta od spoločnosti Meteoblue, ktorá poskytuje jedny z najpresnejších meteorologických informácií a pridali priamo do Corvusu podporu pre zisťovanie predpovede počasia.

Rozpoznávanie bankoviek cez neurónové siete

V týchto dňoch pribudla vďaka spolupráci s najlepším svetovým projektom na rozpoznávanie bankoviek Cash Reader v Corvuse revolučná novinka, ktorá uľahčí život nevidiacim pri platbe hotovosťou. Nová funkcia rozpoznávania bankoviek využíva neurónové siete a dokáže offline v reálnom čase rozpoznať bankovky 90 svetových mien.

Okrem toho sa v spolupráci s ADC Číselníkom podarilo do Corvusu zapracovať aj vyhľadávanie a prezeranie príbalových letákov všetkých na Slovensku dostupných liekov, výživových doplnkov a zdravotníckych pomôcok, ktoré bývajú pre softvér ťažko čitateľné a skenovateľné, čím rieši pre nevidiacich veľký problém.

corvus softver
Zdroj: touchit.sk

„Práve sme dostali prístup k informáciám o cestovných poriadkoch, takže aj táto skvelá vec bude už čoskoro súčasťou Corvusu a používatelia ju dostanú v rámci ďalšej aktualizácie. Okrem toho chceme vyhovieť početným požiadavkám na zavedenie podpory pre vyhľadávanie a počúvanie internetových rádií a v tomto roku okrem už avizovaných klávesníc sa chceme pohrať a zaviesť aj ovládanie hlasom,“
hovorí o ďalších pripravovaných novinkách Roman Martinovič zakladateľ a CEO projektu Corvus.

O projekte Corvus

Corvus je aplikácia vyvíjaná nevidiacimi pre nevidiacich. Z vlastnej skúsenosti preto dobre poznajú možnosti i obmedzenia používateľov našej aplikácie a vedia navrhnúť efektívne a jednoduché riešenia. Corvus má na svedomí tím neziskovej organizácie Stopka.

Vývoj vedie nevidiaci programátor Mgr. Peter Lecký – absolvent informatiky na FMFI UK v Bratislave, ktorý na pôde tejto univerzity niekoľko rokov pôsobil aj ako jeden z mála špičkových odborníkov na prístupnosť aplikácií. Celý tím je zložený z ľudí so zrakovým postihnutím a ich asistentov, ktorí sa už niekoľko rokov venujú vývoju aplikácie Corvus, ako aj poradenstvu pre klientov s postihnutím. Viac informácií nájdete na www.corvuskit.com.

Zdroj: TS Telekom

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -