Telekom uľahčuje život nevidiacim. Takto funguje smartfón navrhnutý pre ľudí bez zraku

Nenechajte si ujsť

Prvý trailer na akčnú pecku Without Remorse odhaľuje Michaela B. Jordana v sérii Tom Clancy’s

Herná, filmová a literárna séria Tom Clancy's už viac ako 30 rokov prináša najznámejšie príbehy z prostredia špionáže a armády. Fanúšikom videohier určite neunikli...

Zlaté glóbusy 2021 výsledky: Posmrtné ocenenie získal Chadwick Boseman

Zlaté glóbusy 2021 boli rozdané, víťazi svoje ocenenia preberali digitálne. Najväčšími víťazmi večera sa stali filmy Krajina nomádov a Borat Subsequent Moviefilm. Oba získali...

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...

Mission: Impossible 7, Top Gun: Maverick a ďalšie Paramount filmy uvidíme online už 45 dní po premiére v kinách

Kino priemysel utržil ďalšiu ranu pod pás. Štúdio Paramount sa vydalo v stopách Warner Bros. a Universal, svoje filmy prinesú na streamovaciu službu krátko...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Samsung so softvérom Corvus: smartfón pre nevidiacich

Tlačová správa, Bratislava, 26. mája 2020 – Nový smartfón od Telekomu so softvérom Corvus pre nevidiacich im značne uľahčuje život.

Slovak Telekom s uvedením nových T paušálov vylepšil aj zvýhodnený paušál pre nepočujúcich a nevidiacich a s ním uviedol nový špeciálne upravený smartfón Samsung Galaxy Xcover 4s s predinštalovaným softvérom Corvus.

Softvér Corvus, ktorého vývoj Telekom niekoľko rokov podporuje, umožňuje nevidiacim a slabozrakým, cez intuitívne užívateľské rozhranie využívajúce jednoduché gestá a syntézu reči, využívať prakticky všetky funkcie smartfónov. Dnes obsahuje viac ako 40 užitočných aplikácií a počas posledných týždňov pribudli aj viaceré revolučné novinky.

Telefón Samsung Galaxy Xcover 4s so softvérom Corvus je v Telekome k dispozícii pre nevidiacich už za 2 € mesačne s 9 € akontáciu k zvýhodnenému paušálu T Ideál 32, ktorý obsahuje neobmedzené volania a správy SMS a k tomu 12 GB dát za mesačný poplatok len 12 €.

telekom predajne
Zdroj: romania-insider.com

Čo prináša nový smartfón pre nevidiacich so softvérom Corvus?

  • Už viac ako 40 vlastných aplikácií
  • Rozpoznávanie bankoviek s využitím neurónových sietí
  • Rozpoznávanie predmetov
  • Katalóg informácií o liekoch a zdravotníckych pomôckach
  • Predpoveď počasia
  • Výrazne vylepšená podpora pre prácu s aplikáciami tretích strán prostredníctvom vlastného čítača obrazovky

Čo je Corvus a ako funguje

Corvus je unikátny softvér, ktorý vyvíja tím odborníkov a programátorov z neziskovej organizácie Stopka. Softvér premieňa smartfón na inteligentnú multifunkčnú kompenzačnú pomôcku pre nevidiacich a slabozrakých.

Corvus je navrhnutý ako nadstavba systému Android a náhrada za spúšťač aplikácií. Funguje tak, aby pri ovládaní telefón nevyžadoval od používateľa dotýkať sa konkrétneho miesta na obrazovke, ale namiesto toho na ovládanie slúžia gestá, ktoré používateľ môže vykonať kdekoľvek na dotykovom displeji.

Navigácia v aplikácii je intuitívna a využíva niekoľko jednoduchých gest. Potiahnutie prsta smerom nahor a nadol po obrazovke umožňuje výber položiek menu a dvojitým ťuknutím po obrazovke sa výber potvrdí, pričom všetky informácie smartfón “prečíta” prostredníctvom syntézy hlasu. K tomu Corvus na displeji zobrazuje dostatočne veľké a kontrastné písmo aj ikony, čo uľahčuje ovládanie aj používateľom so zvyškami zraku.

Corvus_Samsung_Galaxy_XCover_4s
Zdroj: Telekom

Vďaka tomu môžu používatelia rozpoznávať predmety, bankovky, zdroje svetla, bezpečnejšie užívať lieky, športovať, mať informácie o svojej polohe, vyhľadávať, sťahovať a počúvať knihy i časopisy, spravovať svoj diár a poznámky, hrať hry a teda využívať množstvo funkcií smartfónov, ktoré by inak používať nemohli.

Smartfón umožňuje “vidieť” predmety

Do predinštalovaných telefónov pre Telekom vývojári pridali aj aplikáciu QuickSupport, ktorá spolupracuje s Corvusom, a v kombinácii s TeamViewerom umožňuje poskytovať lepšiu používateľskú podporu na diaľku.

Telefón tiež obsahuje predinštalovanú aplikáciu Tap Tap See, ktorá vďaka Corvusu umožňuje veľmi kvalitné rozpoznávanie odfotených predmetov. Vývojárom sa tiež podarilo implementovať priamo do aplikácie dáta od spoločnosti Meteoblue, ktorá poskytuje jedny z najpresnejších meteorologických informácií a pridali priamo do Corvusu podporu pre zisťovanie predpovede počasia.

Rozpoznávanie bankoviek cez neurónové siete

V týchto dňoch pribudla vďaka spolupráci s najlepším svetovým projektom na rozpoznávanie bankoviek Cash Reader v Corvuse revolučná novinka, ktorá uľahčí život nevidiacim pri platbe hotovosťou. Nová funkcia rozpoznávania bankoviek využíva neurónové siete a dokáže offline v reálnom čase rozpoznať bankovky 90 svetových mien.

Okrem toho sa v spolupráci s ADC Číselníkom podarilo do Corvusu zapracovať aj vyhľadávanie a prezeranie príbalových letákov všetkých na Slovensku dostupných liekov, výživových doplnkov a zdravotníckych pomôcok, ktoré bývajú pre softvér ťažko čitateľné a skenovateľné, čím rieši pre nevidiacich veľký problém.

corvus softver
Zdroj: touchit.sk

“Práve sme dostali prístup k informáciám o cestovných poriadkoch, takže aj táto skvelá vec bude už čoskoro súčasťou Corvusu a používatelia ju dostanú v rámci ďalšej aktualizácie. Okrem toho chceme vyhovieť početným požiadavkám na zavedenie podpory pre vyhľadávanie a počúvanie internetových rádií a v tomto roku okrem už avizovaných klávesníc sa chceme pohrať a zaviesť aj ovládanie hlasom,”
hovorí o ďalších pripravovaných novinkách Roman Martinovič zakladateľ a CEO projektu Corvus.

O projekte Corvus

Corvus je aplikácia vyvíjaná nevidiacimi pre nevidiacich. Z vlastnej skúsenosti preto dobre poznajú možnosti i obmedzenia používateľov našej aplikácie a vedia navrhnúť efektívne a jednoduché riešenia. Corvus má na svedomí tím neziskovej organizácie Stopka.

Vývoj vedie nevidiaci programátor Mgr. Peter Lecký – absolvent informatiky na FMFI UK v Bratislave, ktorý na pôde tejto univerzity niekoľko rokov pôsobil aj ako jeden z mála špičkových odborníkov na prístupnosť aplikácií. Celý tím je zložený z ľudí so zrakovým postihnutím a ich asistentov, ktorí sa už niekoľko rokov venujú vývoju aplikácie Corvus, ako aj poradenstvu pre klientov s postihnutím. Viac informácií nájdete na www.corvuskit.com.

Zdroj: TS Telekom

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

WandaVision sa blíži do finále. Čo od neho očakávať a je v plánoch Marvelu aj druhá séria?

Tento článok obsahuje SPOILERY z ôsmej epizódy seriálu WandaVision. Pokiaľ si ju teda ešte nevidel, prečítaj si článok neskôr. V piatok dorazí na Disney+ posledná epizóda...

Prvý trailer na akčnú pecku Without Remorse odhaľuje Michaela B. Jordana v sérii Tom Clancy’s

Herná, filmová a literárna séria Tom Clancy's už viac ako 30 rokov prináša najznámejšie príbehy z prostredia špionáže a armády. Fanúšikom videohier určite neunikli...

VIDEO: Matt Damon, Luke Hemsworth a Sam Neill prichytení na natáčaní filmu Thor: Love and Thunder

Režisér Taika Waititi je momentálne zaneprázdnený natáčaním MCU filmu Thor: Love and Thunder, na ktorom sa spoločne s ním podieľa hneď niekoľko ďalších skvelých...

Nový iPad Pro môže byť rovnako výkonný ako najnovší Mac. Čo všetko plánuje Apple v roku 2021?

Je samozrejmosťou, že nový iPad Pro 2021 od Apple bude výkonný, ale môže byť ešte výkonnejší, ako sa pôvodne očakávalo. Najnovší únik totižto naznačuje,...

Herná mašina do vrecka pod 200 EUR? Motorola moto g9 power ťa prekvapí svojimi vlastnosťami

Si fanúšikom mobilných hier ako Call of Duty: Mobile alebo PUBG Mobile a nechceš siahať hlboko do vrecka? Tajomstvo obľúbených smartfónov na hranie videohier...