Už o pár dní sa dočkáme veľkolepého fantasy Temná Veža! Čo môžeme od filmu čakať a čo nás neminie?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Meno Stephen King je každému pravdepodobne veľmi dobre známe. Autor mnoho bestsellerov a jedným z nich je práve knižná séria s názvom Temná Veža. Ide o osemdielny epos o boji dobra so zlom. King na tejto sérií pracoval v podstate celý svoj život a pri tvorbe ho inšpirovali diela ako Pán Prsteňov alebo westerny s Clintom Eastwoodom. Jedným z najväčších fanúšikov tohto fantasy eposu bol práve dánsky tínedžer Nikolaj Arcel – teraz už dospelý režisér filmu Temná Veža. Tieto knihy ho naučili po anglicky a bol presvedčený, že práve on musí preniesť tento úžasný a komplexný príbeh na filmové plátna.

Film Temná Veža bude teda fantasy počin, inšpirovaný knihami od Stephena Kinga. Ide však len o zlomok celku, zoznámenie sa s postavami a pokračovania sa určite dočkáme – či už vo filmovej, alebo seriálovej forme. Vo filme sa ocitneme v strede Kingového príbehu, pri Temnej Veži v takzvanom Stredsvete. Samotný autor série bol pri produkcií filmu a písaní scenáru, s filmom je naozaj spokojný.

„Veža je nádherná, mocná – drží pokope celý svet. Myslím, že je to čosi za hranicami nášho chápania,” hovorí Arcel. „Myslím, že každý jeden fanúšik série má vlastnú predstavu o tom, čo Temná veža je.”

Temná veža
Idris Elba ako pištoľník Roland a Jake; Zdroj: thewrap.com

Aké postavy sa vo filme predstavia?

„Veža je stabilizujúcou silou a Pištoľníci sú starovekým rytierskym rádom, ktorého
úlohou je chrániť ju. Avšak boli vyhladení a ostal len jeden, Roland. Jeho náprotivkom je
agent chaosu, ktorý chce Vežu zničiť,“

Roland Deshain (Idris Elba)

Jednu z hlavných postáv si zahrá výborný herec Idris Elba. Roland Deshain je posledným z línie pištoľníkov a je teda iba na ňom, aby bránil Temnú Vežu – ktorá chráni a drží pokope celý vesmír. Roland je tak ochrancom mieru.

„Roland nie je kovboj, je Pištoľník a veľmi skúsený strelec,” hovorí predstaviteľ hlavného hrdinu Rolanda, britský herec Idris Elba. „Keď ho prvýkrát stretávame, je posledným z dlhého rodu ochrancov Veže.”

Walter Paddick (Matthew McConaughey)

Proti Rolandovi sa postaví jeho úhlavný nepriateľ a šialenec, ktorý zničil jeho svet – Walter Paddick a.k.a. Muž v čiernom. Túto postavu stvárni legendárny Matthew McConaughey. Práve on chce zničiť Temnú Vežu a presadiť do sveta svoj chaos.

„Veža je magnetický vír, ktorý drží pohromade vesmír a ak Veža padne, vesmír upadne
do chaotickej anarchie, temnoty a vládu nad ním prevezmú démoni,” pokračuje
Matthew McConaughey, ktorý hrá vo filme záporáka Waltera Paddicka – Muža v čiernom. „Keď Veža stojí, udržiava vo vesmíre rovnováhu. Preto ju chce Walter zničiť.”

Temná Veža
Walter žoči-voči Rolandovi; Zdroj: chicagonow.com

Jake (Tom Taylor)

Medzi Rolandom a Walterom bude stáť mladý chlapec menom Jake – stvárnený Tomom Taylorom. Tohto chlapca trápia nočné mory a podľa nich kreslí veci, ktoré my dobre poznáme – Temnú Vežu, Stredsvet, Pištoľníka a aj samotného Muža v čiernom.

Príbeh je rozprávaný Jakeovým pohľadom. „Prvá časť filmu je hrôzostrašnou cestou,
počas ktorej ho sprevádzame. Až potom si Jake uvedomí, že nie je šialený, jeho vízie iného
sveta sú skutočné a je súčasťou niečoho väčšieho ako je on sám. Jake pátra po stopách zo
svojich snov, až nájde cestu do Stredsveta, kde hľadá Rolanda.“

Celkový vzhľad filmu a postáv

Za kamerou filmu stál Rasmus Videbeak. Stredsvet je fantastickejšia verzia Zeme, svet paralelný s našim – s pištoľníkmi, čarodejnicami a monštrami. Presne tak museli tento nádherný svet zobraziť. Vo filme uvidíme rozdielne typy vizuálov a cieľom bolo divákov preniesť rovno do sveta Stephena Kinga. Stredsvet je takmer pustinou, a tak sa natáčalo napríklad v Juhoafrickej republike.

Postavy a ich kostýmy sú inšpirované knihami, no stále sú aj originálne a jedinečné. Pištoľník pôsobí ťažko a masívne, jeho zbrane sú vyladené do najmenších detailov. Pôsobí viac ako rytier a menej ako koboj – no stále je neuveriteľne rýchly a presný.

Temná veža
Zdroj: anoncraft.com

Tak čo, tešíte sa? Film premiéruje v kinách už o 4 dni, 24. augusta. O réžiu sa postaral Nikolaj Arcel, scenár napísal Akiva Goldsman spolu s Andersom Jensenom. Hudbu pre film zložil Tom Holkenborg a.k.a. Junkie XL (Mad Max: Fury Road, Batman v Superman). 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -