Filmy

Už o pár dní sa dočkáme veľkolepého fantasy Temná Veža! Čo môžeme od filmu čakať a čo nás neminie?

Meno Stephen King je každému pravdepodobne veľmi dobre známe. Autor mnoho bestsellerov a jedným z nich je práve knižná séria s názvom Temná Veža. Ide o osemdielny epos o boji dobra so zlom. King na tejto sérií pracoval v podstate celý svoj život a pri tvorbe ho inšpirovali diela ako Pán Prsteňov alebo westerny s Clintom Eastwoodom. Jedným z najväčších fanúšikov tohto fantasy eposu bol práve dánsky tínedžer Nikolaj Arcel – teraz už dospelý režisér filmu Temná Veža. Tieto knihy ho naučili po anglicky a bol presvedčený, že práve on musí preniesť tento úžasný a komplexný príbeh na filmové plátna.

Film Temná Veža bude teda fantasy počin, inšpirovaný knihami od Stephena Kinga. Ide však len o zlomok celku, zoznámenie sa s postavami a pokračovania sa určite dočkáme – či už vo filmovej, alebo seriálovej forme. Vo filme sa ocitneme v strede Kingového príbehu, pri Temnej Veži v takzvanom Stredsvete. Samotný autor série bol pri produkcií filmu a písaní scenáru, s filmom je naozaj spokojný.

„Veža je nádherná, mocná – drží pokope celý svet. Myslím, že je to čosi za hranicami nášho chápania,” hovorí Arcel. „Myslím, že každý jeden fanúšik série má vlastnú predstavu o tom, čo Temná veža je.”

Temná veža

Idris Elba ako pištoľník Roland a Jake; Zdroj: thewrap.com

Aké postavy sa vo filme predstavia?

„Veža je stabilizujúcou silou a Pištoľníci sú starovekým rytierskym rádom, ktorého
úlohou je chrániť ju. Avšak boli vyhladení a ostal len jeden, Roland. Jeho náprotivkom je
agent chaosu, ktorý chce Vežu zničiť,“

Roland Deshain (Idris Elba)

Jednu z hlavných postáv si zahrá výborný herec Idris Elba. Roland Deshain je posledným z línie pištoľníkov a je teda iba na ňom, aby bránil Temnú Vežu – ktorá chráni a drží pokope celý vesmír. Roland je tak ochrancom mieru.

„Roland nie je kovboj, je Pištoľník a veľmi skúsený strelec,” hovorí predstaviteľ hlavného hrdinu Rolanda, britský herec Idris Elba. „Keď ho prvýkrát stretávame, je posledným z dlhého rodu ochrancov Veže.”

Walter Paddick (Matthew McConaughey)

Proti Rolandovi sa postaví jeho úhlavný nepriateľ a šialenec, ktorý zničil jeho svet – Walter Paddick a.k.a. Muž v čiernom. Túto postavu stvárni legendárny Matthew McConaughey. Práve on chce zničiť Temnú Vežu a presadiť do sveta svoj chaos.

„Veža je magnetický vír, ktorý drží pohromade vesmír a ak Veža padne, vesmír upadne
do chaotickej anarchie, temnoty a vládu nad ním prevezmú démoni,” pokračuje
Matthew McConaughey, ktorý hrá vo filme záporáka Waltera Paddicka – Muža v čiernom. „Keď Veža stojí, udržiava vo vesmíre rovnováhu. Preto ju chce Walter zničiť.”

Temná Veža

Walter žoči-voči Rolandovi; Zdroj: chicagonow.com

Jake (Tom Taylor)

Medzi Rolandom a Walterom bude stáť mladý chlapec menom Jake – stvárnený Tomom Taylorom. Tohto chlapca trápia nočné mory a podľa nich kreslí veci, ktoré my dobre poznáme – Temnú Vežu, Stredsvet, Pištoľníka a aj samotného Muža v čiernom.

Príbeh je rozprávaný Jakeovým pohľadom. „Prvá časť filmu je hrôzostrašnou cestou,
počas ktorej ho sprevádzame. Až potom si Jake uvedomí, že nie je šialený, jeho vízie iného
sveta sú skutočné a je súčasťou niečoho väčšieho ako je on sám. Jake pátra po stopách zo
svojich snov, až nájde cestu do Stredsveta, kde hľadá Rolanda.“

Celkový vzhľad filmu a postáv

Za kamerou filmu stál Rasmus Videbeak. Stredsvet je fantastickejšia verzia Zeme, svet paralelný s našim – s pištoľníkmi, čarodejnicami a monštrami. Presne tak museli tento nádherný svet zobraziť. Vo filme uvidíme rozdielne typy vizuálov a cieľom bolo divákov preniesť rovno do sveta Stephena Kinga. Stredsvet je takmer pustinou, a tak sa natáčalo napríklad v Juhoafrickej republike.

Postavy a ich kostýmy sú inšpirované knihami, no stále sú aj originálne a jedinečné. Pištoľník pôsobí ťažko a masívne, jeho zbrane sú vyladené do najmenších detailov. Pôsobí viac ako rytier a menej ako koboj – no stále je neuveriteľne rýchly a presný.

Temná veža

Zdroj: anoncraft.com

Tak čo, tešíte sa? Film premiéruje v kinách už o 4 dni, 24. augusta. O réžiu sa postaral Nikolaj Arcel, scenár napísal Akiva Goldsman spolu s Andersom Jensenom. Hudbu pre film zložil Tom Holkenborg a.k.a. Junkie XL (Mad Max: Fury Road, Batman v Superman). 

About author

Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
  Related posts
  FilmyTrailery

  Pokračovanie filmu Vlak do Pusanu dostáva oficiálny trailer. Vyzerá rovnako dobre ako jeho predchodca?

  Filmy

  Film Morbius nakoniec tento rok neuvidíme. Koľko musí upír počkať?

  Filmy

  Nový animovaný Mortal Kombat prichádza s prvou ukážkou. Zverejňuje aj dátum vydania

  Filmy

  Sony posúva všetky letné filmy na rok 2021. Na aké filmy si musíme počkať?

  Pridaj komentár