Motivačný príbeh, ktorý by nemal vidieť len fanúšik Rytmusa a rapu | Tempos RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Tempos RECENZIA – Bengoro. Krstný otec. Rytmus. Všetky tieto mená patria Patrikovi Vrbovskému, ktorý vystaval základy hip-hopu a rapu na Slovensku. Jeho tŕnistá cesta začala pred dlhými 30 rokmi, kedy Česko-Slovensko tomuto hudobnému, módnemu a vlastne aj životnému štýlu nerozumelo a dokonca ho odsudzovalo.

Zo západu prišiel trend voľných nohavíc a rovných šiltov, pomaly sa začali tvoriť malé komunity ľudí a medzi ne patril aj Rytmus, ktorý kedysi vystupoval pod pseudonymom Pa3k Metamorfolord. Ten je dnes legendou vo svojej brandži, za sebou má veľkolepé koncerty s orchestrom a rozhodol sa príbeh slovenského rapu vyrozprávať prostredníctvom celovečerného hudobného dokumentu Tempos.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Tempos RECENZIA

Možno si pamätáte na film RYTMUS sídliskový sen z roku 2015, ktorý vyrozprával Rytmusov príbeh z pohľadu jeho osobného života a rodiny. Tempos nie je jeho pokračovaním, ide o projekt z úplne inej produkcie. Namiesto rodiny sa zameriava na jeho hudobnú kariéru a vznik celej rapovej scény na Slovensku. Ako nám v rozhovore sám prezradil, ide o jeho „najhiphopovejší a najsilnejší projekt, aký mohol urobiť.

Od jeho tanečných začiatkov s Fredym Ayisim a rapových začiatkov s Dávidom zo Senca. Ide cez vznik zoskupenia Kontrafakt, až po nahrávanie albumu Real Newz a narodenie jeho malého synčeka. To všetko a ešte viac stihol Tempos vyrozprávať za príjemných 90 minút.

Tentokrát sa o vznik filmu postarala produkčná spoločnosť TOXPRO s pomocou Red Bullu, ktorý film 27. februára uviedol do kín. Rozprávačom príbehu nebol nikto iný, ako samotný Rytmus, no ruku k dielu pridali aj ostatní umelci, ktorí sú taktiež spojení s jeho cestou na výslnie. Hlavná dejová línia je rozdelená na dve časti, ktoré sa počas trvania celého filmu neustále striedajú.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Zmapované dejiny a história slovenského rapu

Jedna zachytáva Rytmusovu cestu od mladého chalana až po najvýznamnejšie meno tuzemskej scény, čo je zároveň spojené s príchodom a rozšírením hip-hopu na Slovensku. Druhá línia sa zaoberá jeho aktuálnym životom po 30 rokoch od jeho začiatkov a veľmi logickým spôsobom sa kontinuálne strieda s tou prvou.

Tempos je špeciálny tým, že obsahuje kopu archívnych záberov, ktoré sme doteraz nemali tú možnosť vidieť. Iba tu môžete vidieť mladého Patrika tancovať breakdance v televíznej šou alebo rozprávať o jeho koníčkoch na vojne. O pretvorenie záberov z minulosti sa tvorcovia z TOXPRO postarali obsadeným dvoch mladších chalanov, ktorí sa neuveriteľne podobajú na Rytmusa.

Celá vizuálna stránka filmu je na dokument spracovaná úchvatne a je jasne vidieť, že sa kamera hrala so zaujímavými zábermi a svetlom. Čo sa týka hudobnej stránky, tak tu nie je o čom – film sprevádzali Rytmusove najväčšie hity, pri ktorých som mal neustálu potrebu kývať hlavou a potichu spievať všetky texty.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Kto by mal film vidieť?

Dokument je natočený takým spôsobom, že jeho cieľovou kategóriou nie sú výhradne iba fanúšikovia Rytmusovej tvorby. Ľudia, ktorí na jeho hudobnej tvorbe vyrastali, sú iba jednou z cieľových skupín. Ja patrím práve do nej a sám som sa pristihol, ako sa počas väčšiny filmu usmievam od ucha k uchu, pretože som sa pozeral na svoje detstvo na striebornom plátne.

Pokiaľ poznáte väčšinu skladieb vo filme, spomenuté mená či rôzne referencie, určite si toho zo sály odnesiete najviac. Druhými potenciálnymi divákmi sú fanúšikovia ako slovenského, tak aj svetového hip-hopu a rapu. Dokument totiž mapuje a obsahuje všetky dôležité informácie ohľadom jeho vzniku na Slovensku.

Tempos by mali vidieť aj všetci milovníci slovenskej kultúry, keďže rap je už niekoľko rokov jej neoddeliteľnou súčasťou. Nedá sa predsa spochybniť, že u nás ide o jeden z najpočúvanejších a najobľúbenejších hudobných štýlov. Pokiaľ sa nedokážete zaradiť do žiadnej z týchto kategórií, tak stačí, ak potrebujete motiváciu.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Tempos je neuveriteľne motivačným filmom, keďže zobrazuje príbeh o tom, ako sa mladý chalan s vášňou a láskou k hudbe prebojoval až na samotný vrchol. Táto cesta nebola jednoduchá a kládla mnoho polien pod nohy a práve Rytmus je dôkazom toho, že nič nie je nemožné. Pokiaľ vám k vášmu snu chýba motivácia, tak tento film vás zaručene dokáže naštartovať.

Film by si dokonca mali pozrieť aj jeho neprajníci a hateri, aby videli, čím všetkým si musel na jeho ceste prejsť. Príbeh sa totiž nezameriava len na úspechy a pekné momenty kariéry, aj na jeho pády a neúspechy.

Zhrnutie

Tempos je diametrálne odlišným, lepším a kvalitnejším filmom ako RYTMUS sídliskový sen. Rytmusov život mapuje z pohľadu hudobnej kariéry a zároveň rozpráva o vývoji hip-hopu a rapu na Slovensku. Fanúšikovia si budú pokyvkávať hlavou a spievať legendárne texty, no užijú si ho aj ostatní. Na konci filmu na vás dokonca čaká aj prekvapenie v podobe novej skladby, a je otázne, či sa niekedy dostane aj na hudobné služby alebo YouTube.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Rytmus v tomto dokumente zanechal svoj život, ktorý Red Bull a TOXPRO vyformovali do perfektnej audio-vizuálnej podoby. Pokiaľ boli tieto tri dekády súčasťou aj vášho života, tak Tempos bude mať pre vás aj veľkú emocionálnu hodnotu. 8,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -