Motivačný príbeh, ktorý by nemal vidieť len fanúšik Rytmusa a rapu | Tempos RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...

Trailer na WandaVision nám ukazuje poriadny náhľad do seriálu a sľubuje skoré vydanie

Trailer na seriál WandaVision Marvel vypustil prvý riadny trailer na chystaný seriál WandaVision. Vedeli sme, že ten príde na službu Disney+, nebol však vôbec istý...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Tempos RECENZIA – Bengoro. Krstný otec. Rytmus. Všetky tieto mená patria Patrikovi Vrbovskému, ktorý vystaval základy hip-hopu a rapu na Slovensku. Jeho tŕnistá cesta začala pred dlhými 30 rokmi, kedy Česko-Slovensko tomuto hudobnému, módnemu a vlastne aj životnému štýlu nerozumelo a dokonca ho odsudzovalo.

Zo západu prišiel trend voľných nohavíc a rovných šiltov, pomaly sa začali tvoriť malé komunity ľudí a medzi ne patril aj Rytmus, ktorý kedysi vystupoval pod pseudonymom Pa3k Metamorfolord. Ten je dnes legendou vo svojej brandži, za sebou má veľkolepé koncerty s orchestrom a rozhodol sa príbeh slovenského rapu vyrozprávať prostredníctvom celovečerného hudobného dokumentu Tempos.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Tempos RECENZIA

Možno si pamätáte na film RYTMUS sídliskový sen z roku 2015, ktorý vyrozprával Rytmusov príbeh z pohľadu jeho osobného života a rodiny. Tempos nie je jeho pokračovaním, ide o projekt z úplne inej produkcie. Namiesto rodiny sa zameriava na jeho hudobnú kariéru a vznik celej rapovej scény na Slovensku. Ako nám v rozhovore sám prezradil, ide o jeho “najhiphopovejší a najsilnejší projekt, aký mohol urobiť.

Od jeho tanečných začiatkov s Fredym Ayisim a rapových začiatkov s Dávidom zo Senca. Ide cez vznik zoskupenia Kontrafakt, až po nahrávanie albumu Real Newz a narodenie jeho malého synčeka. To všetko a ešte viac stihol Tempos vyrozprávať za príjemných 90 minút.

Tentokrát sa o vznik filmu postarala produkčná spoločnosť TOXPRO s pomocou Red Bullu, ktorý film 27. februára uviedol do kín. Rozprávačom príbehu nebol nikto iný, ako samotný Rytmus, no ruku k dielu pridali aj ostatní umelci, ktorí sú taktiež spojení s jeho cestou na výslnie. Hlavná dejová línia je rozdelená na dve časti, ktoré sa počas trvania celého filmu neustále striedajú.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Zmapované dejiny a história slovenského rapu

Jedna zachytáva Rytmusovu cestu od mladého chalana až po najvýznamnejšie meno tuzemskej scény, čo je zároveň spojené s príchodom a rozšírením hip-hopu na Slovensku. Druhá línia sa zaoberá jeho aktuálnym životom po 30 rokoch od jeho začiatkov a veľmi logickým spôsobom sa kontinuálne strieda s tou prvou.

Tempos je špeciálny tým, že obsahuje kopu archívnych záberov, ktoré sme doteraz nemali tú možnosť vidieť. Iba tu môžete vidieť mladého Patrika tancovať breakdance v televíznej šou alebo rozprávať o jeho koníčkoch na vojne. O pretvorenie záberov z minulosti sa tvorcovia z TOXPRO postarali obsadeným dvoch mladších chalanov, ktorí sa neuveriteľne podobajú na Rytmusa.

Celá vizuálna stránka filmu je na dokument spracovaná úchvatne a je jasne vidieť, že sa kamera hrala so zaujímavými zábermi a svetlom. Čo sa týka hudobnej stránky, tak tu nie je o čom – film sprevádzali Rytmusove najväčšie hity, pri ktorých som mal neustálu potrebu kývať hlavou a potichu spievať všetky texty.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Kto by mal film vidieť?

Dokument je natočený takým spôsobom, že jeho cieľovou kategóriou nie sú výhradne iba fanúšikovia Rytmusovej tvorby. Ľudia, ktorí na jeho hudobnej tvorbe vyrastali, sú iba jednou z cieľových skupín. Ja patrím práve do nej a sám som sa pristihol, ako sa počas väčšiny filmu usmievam od ucha k uchu, pretože som sa pozeral na svoje detstvo na striebornom plátne.

Pokiaľ poznáte väčšinu skladieb vo filme, spomenuté mená či rôzne referencie, určite si toho zo sály odnesiete najviac. Druhými potenciálnymi divákmi sú fanúšikovia ako slovenského, tak aj svetového hip-hopu a rapu. Dokument totiž mapuje a obsahuje všetky dôležité informácie ohľadom jeho vzniku na Slovensku.

Tempos by mali vidieť aj všetci milovníci slovenskej kultúry, keďže rap je už niekoľko rokov jej neoddeliteľnou súčasťou. Nedá sa predsa spochybniť, že u nás ide o jeden z najpočúvanejších a najobľúbenejších hudobných štýlov. Pokiaľ sa nedokážete zaradiť do žiadnej z týchto kategórií, tak stačí, ak potrebujete motiváciu.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Tempos je neuveriteľne motivačným filmom, keďže zobrazuje príbeh o tom, ako sa mladý chalan s vášňou a láskou k hudbe prebojoval až na samotný vrchol. Táto cesta nebola jednoduchá a kládla mnoho polien pod nohy a práve Rytmus je dôkazom toho, že nič nie je nemožné. Pokiaľ vám k vášmu snu chýba motivácia, tak tento film vás zaručene dokáže naštartovať.

Film by si dokonca mali pozrieť aj jeho neprajníci a hateri, aby videli, čím všetkým si musel na jeho ceste prejsť. Príbeh sa totiž nezameriava len na úspechy a pekné momenty kariéry, aj na jeho pády a neúspechy.

Zhrnutie

Tempos je diametrálne odlišným, lepším a kvalitnejším filmom ako RYTMUS sídliskový sen. Rytmusov život mapuje z pohľadu hudobnej kariéry a zároveň rozpráva o vývoji hip-hopu a rapu na Slovensku. Fanúšikovia si budú pokyvkávať hlavou a spievať legendárne texty, no užijú si ho aj ostatní. Na konci filmu na vás dokonca čaká aj prekvapenie v podobe novej skladby, a je otázne, či sa niekedy dostane aj na hudobné služby alebo YouTube.

Rytmus Tempos
Zdroj: © TOXPRO – MIŇO DEBNÁR

Rytmus v tomto dokumente zanechal svoj život, ktorý Red Bull a TOXPRO vyformovali do perfektnej audio-vizuálnej podoby. Pokiaľ boli tieto tri dekády súčasťou aj vášho života, tak Tempos bude mať pre vás aj veľkú emocionálnu hodnotu. 8,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Keanu Reeves by sa predsa len mohol pridať do MCU. V ktorom seriáli by sme ho mali vidieť?

Keanu Reeves v MCU? Nový dohad, ktorý raketovo putuje po internete vďaka portálu Illuminerdi hovorí o tom, že Keanu Reeves by sa mal konečne pridať...

Ďalšia kontroverzia na svete? Disney obsadilo do úlohy hranej Cililing herečku čiernej pleti

Štúdio Disney prichádza s ďalším odvážnym, pre niekoho možno kontroverzným obsadením. Pripomeňme si minuloročnú situáciu, kedy oznámili vývoj hranej verzie klasickej rozprávky Malá morská...

Film Black Adam našiel svojho Hawkmana. Ktorý herec sa postaví proti Dwayne Johnsonovi?

Štúdio DC malo postavu Black Adam v hľadáčiku dlhé roky. Presnejšie tomu bude 10 rokov, čo je s ňou herec Dwayne "The Rock" Johnson...

Hra Among Us 2 bola zrušená. Prečo nevznikne aj napriek obrovskému úspechu prvej časti?

(staro)nový herný hit valcuje internet Nie je tomu tak dávno, čo sme niekoľko článkov venovali neočakávanému hitu tohto roka, titulu Fall Guys: Ultimate Knockout. Komické...

Nick Fury sa objaví na Disney+. V ktorom Marvel seriáli túto postavu uvidíme?

Nick Fury na Disney+ Nick Fury patrí k najznámejším postavám v MCU. Objavil sa v mnohých Marvel filmoch, pričom prvýkrát sme ho mohli vidieť ešte...