ROZBOR: Čo všetko nám odhalil najnovší trailer na Nolanov Tenet?

Nenechajte si ujsť

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Nový trailer na Tenet

Je to tu. Najnovší trailer na Tenet dorazil na internet. Režisér Christopher Nolan nám svojím ďalším eposom opäť zamotá hlavy. Nie je nič prekvapujúce, že sa bude znova jednať o rôzne hrátky s časom, ktoré má Nolan tak rád. Tentokrát to vyzerá, že to posunul na novú úroveň.

Avšak ako je to pri traileroch na filmy Christophera Nolana známe, aj tento nám takmer nič neprezradil. Nolan sa snaží Tenet udržať čo najviac pod rúškom tajomstva. A je to veľmi efektívne. Je to jeden z mála režisérov, ktorí si môžu takýto marketing dovoliť. Ale aj napriek tomu vieme vydedukovať, o čom približne film bude. Asi.

Tenet
Zdroj: imdb.com

V prvom rade sa pozrime na celkovú audiovizuálnu stránku filmu. Opäť sa jedná o prvotriednu filmárčinu, v ktorej je všetko hmatateľné. Reálne lokácie, vozidlá, lietadlá, kaskadérske kúsky. Nolan kombinuje klasickú filmárčinu s veľmi modernými scenáristickými motívmi. Scény takto pôsobia veľmi úderne, cítime ich, pretože sa reálne dejú.

Tenet bol natočený na 70 mm film, čo je pri Nolanovi samozrejmosťou. Obraz takto dostáva ďalšiu textúru, ostrosť, kontrast a sýte farby. V IMAX to bude vyzerať famózne. Nolanova réžia akčných scén sa s jeho každým ďalším filmom zlepšuje. Už len v traileri môžeme cítiť ich dravosť a intenzitu. Pôsobia veľmi dynamicky.

Špionážna zápletka

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Ale o čom film bude? Najprv sa pozrime na základy, ktoré môžeme potvrdiť na 100%. Tenet je akčným sci-fi trilerom o špiónoch, ktorí sa snažia s pomocou časom ovplyvňujúcej technológie zabrániť tretej svetovej vojne. Hlavného hrdinu si zahrá John David Washington, jeho špionážnym partnerom bude Robert Pattinson. Záporácku rolu stvárni Kenneth Branagh, čo je veľmi osviežujúci výber.

Vyzerá to tak, že Kenneth Branagh bude ruským špiónom, ktorý vie nejakým spôsobom komunikovať s budúcnosťou. Budúcnosťou, ktorú zasiahla tretia svetová vojna. Je pravdepodobné, že sa Branaghová postava snaží túto temnú budúcnosť z neznámeho dôvodu zabezpečiť. Washington sa mu v tom s pomocou Pattinsona bude snažiť zabrániť.

Je možné, že práve Tenet bude technológiou, pomocou ktorej budú postavy ovplyvňovať čas. Technológiou, pomocou ktorej môžu zvrátiť apokalyptickú budúcnosť. Za predpokladu, že to tak je, je zaujímavé, ako Tenet funguje. Nie je to žiadny viditeľný prístroj, skôr pocit, ktorým postavy vracajú čas jednotlivých udalostí v prítomnosti.

Tenet trailer – analýza

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Trailer #2 na Tenet sa začína na lodi, ktorú sme mohli vidieť už v prvom teaseri. Vyzerá to tak, že sa tu Washington prebúdza po svojej poslednej misii, na ktorej bol pri vypočúvaní takmer usmrtený. Je možné, že práve kvôli jeho hrdinstvu a obetovaní života za svoju krajinu bol poverený misiou, ktorá bude tvoriť základný dej filmu. Musí zabrániť tretej svetovej vojne. Jeho nadriadený má pre neho len jednu nápovedu, jedno slovo – Tenet.

Následne vidíme krátku sériu akčných scén, ktoré prídu neskôr v príbehu. Kontaktný súboj so skupinou ľudí a infiltrácia do výškovej budovy. Washington sa neskôr stretne s vedkyňou (Clémence Poésy), ktorá pravdepodobne pracuje pre rovnakú špionážnu organizáciu. Práve ona ho oboznámi s bližšími detailami jeho misie a technológiou, ktorou môže ovplyvňovať čas.

Vyzerá to tak, že táto organizácia sa snaží už dlhšie rozlúštiť správy ľudí z budúcnosti. Práve spôsob, ako s nimi z budúcnosti ľudia komunikujú, bude kľúčom k tomu, ako postavy vo filme ovplyvňujú a ohýbajú čas. Washington sa vydáva na misiu. Sledujeme jeho rozhovor s postavou, ktorú stvárni Michael Caine. Bude to pravdepodobne typ postavy, ktorá má kontakty na všetkých miestach.

Ohýbanie času

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Washington sa zaujíma o tajomnú ruskú osobu, ktorú si zahrá spomínaný Kenneth Branagh. Práve Branagh pôsobí ako postava, ktorá má jasno vo všetkom, čo sa deje. Vrátane technológie ovplyvňujúcej čas. Washington si na pomoc povolá svojho špiónskeho kolegu, Roberta Pattinsona. Je možné, že majú bohatú spoločnú minulosť, vzhľadom na to, ako spolu komunikujú. Washington ho rýchlo zasvätí do deja.

V oboch traileroch sa objaví Elizabeth Debicki. Jej rola v príbehu je neznáma a veľmi ťažko sa z traileru lúšti. Avšak bude určite dôležitá. Možno má informácie dôležité pre misiu, keďže ju Branagh v jednej scéne unesie a Washington sa ju pokúša zachrániť. Neskôr môžeme vidieť aj priamu dialógovú konfrontáciu medzi Washingtonom a Branaghom.

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Ďalej, ako je to u väčšiny trailerov zvykom, vidíme strihovú kompiláciu pôsobivých akčných scén a dramatických situácií. Na konci má Washington krátky monológ o tom, ako vracanie času v prítomnosti a jeho ovplyvňovanie nemá vplyv na nich samotných, čo znamená, že sa to v podstate nikdy nestalo. V úplnom závere vidíme, ako Washington a Pattinson vymyslia plán, ktorý zahŕňa haváriu štartovacieho lietadla.

A nejedná sa o žiadne obyčajné lietadlo, alebo obrovský prepravný Boeing, ktorý Nolan bez použitia digitálnych efektov vrazil do budovy. Typický Nolan. A to bol trailer na Tenet. Tesne pred premiérou filmu, ktorá by mala byť 17.7.2020, by mohol doraziť ešte jeden a pár TV spotov. Dovtedy môžme diskutovať, špekulovať a analyzovať. Jedno je ale isté. IMAX je jediná možnosť.

Čo si myslíte o najnovšom traileri na Tenet? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Bývalý producent GTA hier získal desiatky miliónov dolárov na svoj herný projekt Everywhere

Bývalý producent Rockstaru Leslie Benzies je bývalý producent množstva hier od autorov z Rockstar Games, pričom od roku 2016 podľa všetkého vytvára svoj vlastný titul....

Po filmoch Únos a Sviňa prichádza Slúžka. Začalo sa nakrúcanie nového filmu Mariany Čengel Solčanskej

Po úspechoch filmov Únos a Sviňa, ktoré lámali rekordy návštevnosti v slovenských kinách, začala režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrúcať nový film. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Slovenský thriller o...

Počiatky sadistickej sestry, pri ktorých s ňou dokážete súcitiť | Ratched RECENZIA

Ratched RECENZIA Ratched RECENZIA - Ide o jeden z najnovších seriálov Netflixu, ktorý hovorí o počiatkoch jednej ikonickej postavy. Tou je sadistická sestra Mildred Ratched,...

Od 1. októbra budeme mať na Slovensku nové opatrenia. Ako ovplyvnia kiná alebo hromadné akcie?

Pandémia nového koronavírusu nás trápi už takmer rok. Po miernom lete sa prípady nakazených zvyšujú, čo viedlo náš slovenský krízový štáb k tvorbe a...

iPhone 12 Mini? Najnovší únik odhalil existenciu ďalšieho smartfónu novej generácie od Apple

S očakávaným októbrovým odhalením smartfónu iPhone 12 sa nám podarilo získať celkom podrobný obraz toho, čo môžeme od novej generácie vlakových modelov od Apple...