ROZBOR: Čo všetko nám odhalil najnovší trailer na Nolanov Tenet?

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Nový trailer na Tenet

Je to tu. Najnovší trailer na Tenet dorazil na internet. Režisér Christopher Nolan nám svojím ďalším eposom opäť zamotá hlavy. Nie je nič prekvapujúce, že sa bude znova jednať o rôzne hrátky s časom, ktoré má Nolan tak rád. Tentokrát to vyzerá, že to posunul na novú úroveň.

Avšak ako je to pri traileroch na filmy Christophera Nolana známe, aj tento nám takmer nič neprezradil. Nolan sa snaží Tenet udržať čo najviac pod rúškom tajomstva. A je to veľmi efektívne. Je to jeden z mála režisérov, ktorí si môžu takýto marketing dovoliť. Ale aj napriek tomu vieme vydedukovať, o čom približne film bude. Asi.

Tenet
Zdroj: imdb.com

V prvom rade sa pozrime na celkovú audiovizuálnu stránku filmu. Opäť sa jedná o prvotriednu filmárčinu, v ktorej je všetko hmatateľné. Reálne lokácie, vozidlá, lietadlá, kaskadérske kúsky. Nolan kombinuje klasickú filmárčinu s veľmi modernými scenáristickými motívmi. Scény takto pôsobia veľmi úderne, cítime ich, pretože sa reálne dejú.

Tenet bol natočený na 70 mm film, čo je pri Nolanovi samozrejmosťou. Obraz takto dostáva ďalšiu textúru, ostrosť, kontrast a sýte farby. V IMAX to bude vyzerať famózne. Nolanova réžia akčných scén sa s jeho každým ďalším filmom zlepšuje. Už len v traileri môžeme cítiť ich dravosť a intenzitu. Pôsobia veľmi dynamicky.

Špionážna zápletka

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Ale o čom film bude? Najprv sa pozrime na základy, ktoré môžeme potvrdiť na 100%. Tenet je akčným sci-fi trilerom o špiónoch, ktorí sa snažia s pomocou časom ovplyvňujúcej technológie zabrániť tretej svetovej vojne. Hlavného hrdinu si zahrá John David Washington, jeho špionážnym partnerom bude Robert Pattinson. Záporácku rolu stvárni Kenneth Branagh, čo je veľmi osviežujúci výber.

Vyzerá to tak, že Kenneth Branagh bude ruským špiónom, ktorý vie nejakým spôsobom komunikovať s budúcnosťou. Budúcnosťou, ktorú zasiahla tretia svetová vojna. Je pravdepodobné, že sa Branaghová postava snaží túto temnú budúcnosť z neznámeho dôvodu zabezpečiť. Washington sa mu v tom s pomocou Pattinsona bude snažiť zabrániť.

Je možné, že práve Tenet bude technológiou, pomocou ktorej budú postavy ovplyvňovať čas. Technológiou, pomocou ktorej môžu zvrátiť apokalyptickú budúcnosť. Za predpokladu, že to tak je, je zaujímavé, ako Tenet funguje. Nie je to žiadny viditeľný prístroj, skôr pocit, ktorým postavy vracajú čas jednotlivých udalostí v prítomnosti.

Tenet trailer – analýza

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Trailer #2 na Tenet sa začína na lodi, ktorú sme mohli vidieť už v prvom teaseri. Vyzerá to tak, že sa tu Washington prebúdza po svojej poslednej misii, na ktorej bol pri vypočúvaní takmer usmrtený. Je možné, že práve kvôli jeho hrdinstvu a obetovaní života za svoju krajinu bol poverený misiou, ktorá bude tvoriť základný dej filmu. Musí zabrániť tretej svetovej vojne. Jeho nadriadený má pre neho len jednu nápovedu, jedno slovo – Tenet.

Následne vidíme krátku sériu akčných scén, ktoré prídu neskôr v príbehu. Kontaktný súboj so skupinou ľudí a infiltrácia do výškovej budovy. Washington sa neskôr stretne s vedkyňou (Clémence Poésy), ktorá pravdepodobne pracuje pre rovnakú špionážnu organizáciu. Práve ona ho oboznámi s bližšími detailami jeho misie a technológiou, ktorou môže ovplyvňovať čas.

Vyzerá to tak, že táto organizácia sa snaží už dlhšie rozlúštiť správy ľudí z budúcnosti. Práve spôsob, ako s nimi z budúcnosti ľudia komunikujú, bude kľúčom k tomu, ako postavy vo filme ovplyvňujú a ohýbajú čas. Washington sa vydáva na misiu. Sledujeme jeho rozhovor s postavou, ktorú stvárni Michael Caine. Bude to pravdepodobne typ postavy, ktorá má kontakty na všetkých miestach.

Ohýbanie času

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Washington sa zaujíma o tajomnú ruskú osobu, ktorú si zahrá spomínaný Kenneth Branagh. Práve Branagh pôsobí ako postava, ktorá má jasno vo všetkom, čo sa deje. Vrátane technológie ovplyvňujúcej čas. Washington si na pomoc povolá svojho špiónskeho kolegu, Roberta Pattinsona. Je možné, že majú bohatú spoločnú minulosť, vzhľadom na to, ako spolu komunikujú. Washington ho rýchlo zasvätí do deja.

V oboch traileroch sa objaví Elizabeth Debicki. Jej rola v príbehu je neznáma a veľmi ťažko sa z traileru lúšti. Avšak bude určite dôležitá. Možno má informácie dôležité pre misiu, keďže ju Branagh v jednej scéne unesie a Washington sa ju pokúša zachrániť. Neskôr môžeme vidieť aj priamu dialógovú konfrontáciu medzi Washingtonom a Branaghom.

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Ďalej, ako je to u väčšiny trailerov zvykom, vidíme strihovú kompiláciu pôsobivých akčných scén a dramatických situácií. Na konci má Washington krátky monológ o tom, ako vracanie času v prítomnosti a jeho ovplyvňovanie nemá vplyv na nich samotných, čo znamená, že sa to v podstate nikdy nestalo. V úplnom závere vidíme, ako Washington a Pattinson vymyslia plán, ktorý zahŕňa haváriu štartovacieho lietadla.

A nejedná sa o žiadne obyčajné lietadlo, alebo obrovský prepravný Boeing, ktorý Nolan bez použitia digitálnych efektov vrazil do budovy. Typický Nolan. A to bol trailer na Tenet. Tesne pred premiérou filmu, ktorá by mala byť 17.7.2020, by mohol doraziť ešte jeden a pár TV spotov. Dovtedy môžme diskutovať, špekulovať a analyzovať. Jedno je ale isté. IMAX je jediná možnosť.

Čo si myslíte o najnovšom traileri na Tenet? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -