ROZBOR: Čo všetko nám odhalil najnovší trailer na Nolanov Tenet?

Nenechajte si ujsť

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Marvel je späť... Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných...

WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

WandaVision vysvetlenie a teórieVideli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v...

Chris Evans ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Captain America. Vráti sa v budúcom MCU projekte?

Captain America chystá návrat do MCU Server Deadline exkluzívne informoval o tom, že herec Chris Evans chystá návrat ako Captain America do budúceho MCU projektu....
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Nový trailer na Tenet

Je to tu. Najnovší trailer na Tenet dorazil na internet. Režisér Christopher Nolan nám svojím ďalším eposom opäť zamotá hlavy. Nie je nič prekvapujúce, že sa bude znova jednať o rôzne hrátky s časom, ktoré má Nolan tak rád. Tentokrát to vyzerá, že to posunul na novú úroveň.

Avšak ako je to pri traileroch na filmy Christophera Nolana známe, aj tento nám takmer nič neprezradil. Nolan sa snaží Tenet udržať čo najviac pod rúškom tajomstva. A je to veľmi efektívne. Je to jeden z mála režisérov, ktorí si môžu takýto marketing dovoliť. Ale aj napriek tomu vieme vydedukovať, o čom približne film bude. Asi.

Tenet
Zdroj: imdb.com

V prvom rade sa pozrime na celkovú audiovizuálnu stránku filmu. Opäť sa jedná o prvotriednu filmárčinu, v ktorej je všetko hmatateľné. Reálne lokácie, vozidlá, lietadlá, kaskadérske kúsky. Nolan kombinuje klasickú filmárčinu s veľmi modernými scenáristickými motívmi. Scény takto pôsobia veľmi úderne, cítime ich, pretože sa reálne dejú.

Tenet bol natočený na 70 mm film, čo je pri Nolanovi samozrejmosťou. Obraz takto dostáva ďalšiu textúru, ostrosť, kontrast a sýte farby. V IMAX to bude vyzerať famózne. Nolanova réžia akčných scén sa s jeho každým ďalším filmom zlepšuje. Už len v traileri môžeme cítiť ich dravosť a intenzitu. Pôsobia veľmi dynamicky.

Špionážna zápletka

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Ale o čom film bude? Najprv sa pozrime na základy, ktoré môžeme potvrdiť na 100%. Tenet je akčným sci-fi trilerom o špiónoch, ktorí sa snažia s pomocou časom ovplyvňujúcej technológie zabrániť tretej svetovej vojne. Hlavného hrdinu si zahrá John David Washington, jeho špionážnym partnerom bude Robert Pattinson. Záporácku rolu stvárni Kenneth Branagh, čo je veľmi osviežujúci výber.

Vyzerá to tak, že Kenneth Branagh bude ruským špiónom, ktorý vie nejakým spôsobom komunikovať s budúcnosťou. Budúcnosťou, ktorú zasiahla tretia svetová vojna. Je pravdepodobné, že sa Branaghová postava snaží túto temnú budúcnosť z neznámeho dôvodu zabezpečiť. Washington sa mu v tom s pomocou Pattinsona bude snažiť zabrániť.

Je možné, že práve Tenet bude technológiou, pomocou ktorej budú postavy ovplyvňovať čas. Technológiou, pomocou ktorej môžu zvrátiť apokalyptickú budúcnosť. Za predpokladu, že to tak je, je zaujímavé, ako Tenet funguje. Nie je to žiadny viditeľný prístroj, skôr pocit, ktorým postavy vracajú čas jednotlivých udalostí v prítomnosti.

Tenet trailer – analýza

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Trailer #2 na Tenet sa začína na lodi, ktorú sme mohli vidieť už v prvom teaseri. Vyzerá to tak, že sa tu Washington prebúdza po svojej poslednej misii, na ktorej bol pri vypočúvaní takmer usmrtený. Je možné, že práve kvôli jeho hrdinstvu a obetovaní života za svoju krajinu bol poverený misiou, ktorá bude tvoriť základný dej filmu. Musí zabrániť tretej svetovej vojne. Jeho nadriadený má pre neho len jednu nápovedu, jedno slovo – Tenet.

Následne vidíme krátku sériu akčných scén, ktoré prídu neskôr v príbehu. Kontaktný súboj so skupinou ľudí a infiltrácia do výškovej budovy. Washington sa neskôr stretne s vedkyňou (Clémence Poésy), ktorá pravdepodobne pracuje pre rovnakú špionážnu organizáciu. Práve ona ho oboznámi s bližšími detailami jeho misie a technológiou, ktorou môže ovplyvňovať čas.

Vyzerá to tak, že táto organizácia sa snaží už dlhšie rozlúštiť správy ľudí z budúcnosti. Práve spôsob, ako s nimi z budúcnosti ľudia komunikujú, bude kľúčom k tomu, ako postavy vo filme ovplyvňujú a ohýbajú čas. Washington sa vydáva na misiu. Sledujeme jeho rozhovor s postavou, ktorú stvárni Michael Caine. Bude to pravdepodobne typ postavy, ktorá má kontakty na všetkých miestach.

Ohýbanie času

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Washington sa zaujíma o tajomnú ruskú osobu, ktorú si zahrá spomínaný Kenneth Branagh. Práve Branagh pôsobí ako postava, ktorá má jasno vo všetkom, čo sa deje. Vrátane technológie ovplyvňujúcej čas. Washington si na pomoc povolá svojho špiónskeho kolegu, Roberta Pattinsona. Je možné, že majú bohatú spoločnú minulosť, vzhľadom na to, ako spolu komunikujú. Washington ho rýchlo zasvätí do deja.

V oboch traileroch sa objaví Elizabeth Debicki. Jej rola v príbehu je neznáma a veľmi ťažko sa z traileru lúšti. Avšak bude určite dôležitá. Možno má informácie dôležité pre misiu, keďže ju Branagh v jednej scéne unesie a Washington sa ju pokúša zachrániť. Neskôr môžeme vidieť aj priamu dialógovú konfrontáciu medzi Washingtonom a Branaghom.

Tenet
Zdroj: Warner Bros.

Ďalej, ako je to u väčšiny trailerov zvykom, vidíme strihovú kompiláciu pôsobivých akčných scén a dramatických situácií. Na konci má Washington krátky monológ o tom, ako vracanie času v prítomnosti a jeho ovplyvňovanie nemá vplyv na nich samotných, čo znamená, že sa to v podstate nikdy nestalo. V úplnom závere vidíme, ako Washington a Pattinson vymyslia plán, ktorý zahŕňa haváriu štartovacieho lietadla.

A nejedná sa o žiadne obyčajné lietadlo, alebo obrovský prepravný Boeing, ktorý Nolan bez použitia digitálnych efektov vrazil do budovy. Typický Nolan. A to bol trailer na Tenet. Tesne pred premiérou filmu, ktorá by mala byť 17.7.2020, by mohol doraziť ešte jeden a pár TV spotov. Dovtedy môžme diskutovať, špekulovať a analyzovať. Jedno je ale isté. IMAX je jediná možnosť.

Čo si myslíte o najnovšom traileri na Tenet? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Temná adaptácia Winx Clubu prichádza na Netflix! Čo nám prezradil oficiálny trailer?

Netflix vydáva Winx Club v novom prevedení Mnohí z nás si Winx Club pamätajú z detstva. Talianska fantasy rozprávka z roku 2004 nám priniesla dobrodružstvá...

Trailer k akčnému filmu Boss Level s Mel Gibsonom ti ukáže opakovanú smrť agenta uviaznutého v čase

Režisér Joe Carnahan (A-Team, Medzi vlkmi) sa po šiestich rokoch vrátil do režisérskeho kresla a výsledkom tomu je naozaj zaujímavý akčný film Boss Level,...

Peaky Blinders ukončia svoju seriálovú púť šiestou sériou. Akou formou bude príbeh pokračovať?

Britský kriminálny seriál Peaky Blinders si od začiatku svojej cesty v roku 2013 nazbieral slušnú základňu verných fanúšikov. Tých určite nepotešila správa o tom,...

Film Extraction 2 sa začne natáčať túto jeseň. Aké sú plány tejto akčnej franšízy od Netflixu?

Akčný film Extraction sa stal v karanténnom období minulého roka únikom z reality a Netflix si vďaka tomuto výtvoru pripísal na svoje konto vznik...

Vieme, kedy sa Chris Hemsworth pripojí k zvyšku tímu a začne natáčať film Thor: Love and Thunder

Chris Hemsworth čoskoro započne natáčanie filmu Thor 4 Po úspechu tretej časti filmovej série Thor s názvom Thor: Ragnarok bolo jasné, že sa dočkáme aj...