Tesla je v dojazde stále neprekonateľná. Prečo ju žiadny iný elektromobil tak skoro neporazí?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Medzi EV konkurenciou začal závod o to, kto ako prvý pokorí hranicu 644 km (400 míľ) na jedno nabitie. Medzi favoritmi nechýba ani Tesla, ktorá sa rozhodla vylepšiť dojazd niektorých modelov.

Vizionárska automobilka nás pred nejakým časom informovala, že v prvom štvrťroku 2020 sa im podarilo zlepšiť niektoré špecifikácie. Čo to znamená a ako dlho si zajazdíme?

Tesla Model S dojazd
Zdroj: caranddriver.com

Tesla vylepšuje dojazd svojich elektromobilov

V apríli 2017 bola Tesla jednoznačne na prvom mieste. Jej najlepšie vozidlo malo až o 156 km väčší dojazd ako najlepší elektromobil mimo značky Tesla, zatiaľ čo v súčastnosti je rozdiel medzi najlepšou Teslou a konkurenciou v priemere už 212 km.

Vlajková loď Model S s označením Long Range Plus nás na jedno nabitie odvezie do vzdialenosti až 629 km. Najdlhší možný dojazd elektromobilu mimo značky Tesla drží Chevrolet Bolt EV s dosahom 417 km.

Postupné zvyšovanie kapacity batérie sa zdá byť logickým krokom, pretože obľúbenosť EV v posledných rokoch rapídne stúpla. Takto sa k situácii vyjadril hovorca automobilky Tesla:

„Zákazníci považujú dlhý dojazd za jeden z najdôležitejších faktorov pri prechode z vozidla so spaľovacím motorom na elektromobil. Nedávno sme predstavili nový systém tepelných čerpadiel, ktoré umožnia elektromobilom lepší výkon. Model X zvládne 564 km a S prejde až 629 km.“

Tesla Model X dojazd
Zdroj: motor1.com

Chyba pri testovaní Modelu S 

Podľa spoločnosti Tesla, EPA „urobila chybu“ pri testovaní. Vodič údajne ponechal naštartované vozidlo, čo malo za dôsledok úbudok batérie o 2 %. Tesla zistila problém počas externého testu prostredníctvom diaľkového monitorovania vozidla.

Výpočty ukazujú, že ak by elektromobil počas testu skutočne jazdil na 98 %, jeho ozajstný dojazd by bol 629 km. S chybnými 2 % by to predstavovalo približne o 12 km naviac.

Ako teda môžeme vidieť, Tesla dosahuje naozaj vysoké hodnotenia pri niektorých modeloch, zatiaľ čo pri iných je ten dojazd stále prekvapivo nízko. A to sa podľa všetkého automobilka rozhodla zmeniť, čomu svedčia aj spomínané vylepšenia dojazdov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čo hovoríte na výsledky testovania? Je už 600 km dojazd dostatočný na to, aby ste vymenili klasický automobil so spaľovacím motorom za elektromobil? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.

Zdroj: insideevs.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -