Príbeh o bizarnom fenoméne Lazo. Špeciálna služba s apkou testuje vernosť frajerov na internete

Nenechajte si ujsť

Nikdy neviete, či vás netestuje vlastný partner

Každý, kto zvykne v internetovom priestore flirtovať, si môže poriadne zavariť. Až tak, že to skončí rozchodom. V zahraničí sa začal šíriť fenomén Lazo a v ľuďoch vyvoláva paranoju. Nikdy nemajú istotu, či ich druhá strana iba netestuje a všetky odpovede nezasiela ich partnerke.

Lazo testuje vernosť partnerov za malý poplatok

Má 22 rokov a ako mnohé iné dievčatá, aj ona má skúsenosť s neverou. Nie vlastnou, ale s neverným partnerom, o ktorom už predtým tušila, že nie je čestný. Pre mladého človeka je skúsenosť s neverou traumatizujúca, pretože narúša celkový obraz o svete a bezpečí, ktoré sa potom ukazuje ako iba zdanlivé. Pre mnohých je preto dôvodom na prehnanú sebakritiku alebo uchyľovanie sa k sebapoškodzovaniu či dokonca samovražde. Nejde teda o tému, ktorú by mala verejnosť zľahčovať.

Rozhovor s Trinity Howard priniesol denník Business Insider a, pochopiteľne, vzbudil tým obrovskú pozornosť internetovej verejnosti. Týka sa skoro každého z nás.

Ľudia ju začali žiadať o pomoc

Po tom, čo Trinity odhalila neveru svojho priateľa tak, že si zriadila druhé telefónne číslo a s ním kontaktovala svojho priateľa ako „tá druhá“. Všetko vyšlo najavo a mladí ľudia sa rozišli. Vtedy ešte netušila, že tento test vernosti sa stane jej hlavným zdrojom príjmov – a celkom lukratívnym.

tiktok
Zdroj: TikTok / @trinitykayh

Trinity následne zverejnila svoj príbeh na TikToku. Jej video sa stalo virálnym, pretože sa s ním ľudia stotožňovali.

Zobudila som sa s viac ako 300 000 sledujúcimi na TikToku, hlavne dievčatami, ktoré chceli, aby som otestovala ich priateľov. Uvedomila som si, že by to mohol byť skvelý spôsob, ako pomôcť ostatným, ktorí zažili rovnakú bolesť,“ povedala v rozhovore.

Veľmi skoro sa ukázalo, že záujem o takúto službu je príliš veľa. Trinity nezvládala tieto „misie“, ako nazýva zadania od zákazníkov, zosúladiť so školou a mimoškolskými povinnosťami. Preto sa rozhodla tento záujem speňažiť.

Svojmu publiku som povedala, že uprednostním tých, ktorí mi ponúkli dar podľa vlastného výberu. Niektorí darovali 5 dolárov a niektorí dokonca darovali 50 dolárov,“ hovorí Trinity s tým, že následne ju aj vďaka fanúšikovskej základni, ktorá dnes presahuje pol milióna odberateľov, kontaktovali ľudia zo služby Lazo. Dnes je jednou z ambasádorov tejto aplikácie.

Lazo testuje vernosť partnerov za poplatok

Trinity súhlasila a zaradila sa ku komunite, ktorá zarába peniaze na testoch vernosti partnerov iných ľudí. Komunitu tvorí niekoľko stoviek jednotlivcov a každý z nich si účtuje cenu za „misiu“ na úrovni desiatok amerických dolárov. Zákazník si môže vybrať pohlavie, vek, vzhľad a ďalšie vlastnosti.

Prostredie aplikácie Lazo na iPhone (foto: Lazo)
Prostredie aplikácie Lazo na iPhone (foto: Lazo)

Je to výnosný biznis

Trinity si účtuje 70 dolárov, z ktorých 21 pripadne prevádzkovateľovi a zvyšných 49 patrí jej.  Zvládne akceptovať 15 až 20 zadaní od zákazníkov týždenne, čo predstavuje mesačný príjem až do 4 000 amerických dolárov. Ide o sumu pred zdanením.

Niektoré objednávky však „volavky“ aj odmietajú, napríklad tie, ktoré sa týkajú osôb mladších ako 18 rokov.

Niekedy stačia hodiny

Funguje to jednoducho. Zákazník zaplatí za službu, informuje svoju „volavku“ o podrobnostiach a tá sa pustí do práce. Informujú dokonca aj o tom, aký štýl komunikácie sa overovanému partnerovi páči, čím sa zvyšuje šanca, že bude otvorený príležitosti na neveru.

Pošlem žiadosť o sledovanie priateľa na sociálnych sieťach, a ak priateľ moju žiadosť prijme, pošlem mu DM,“ upresňuje Trinity. „Ak mi ten chlap odpovie a interaguje s mojou správou, v 90 % prípadoch testom neprejde. Aj keď mnohí mi tiež hovoria, že majú priateľku.“ Sociálnou sieťou v tomto prípade môže byť Facebook, Instagram, ale aj Tinder či iné online zoznamky.

Niektoré tieto misie trvajú aj týždeň, ale väčšina mužov sa nechá zbaliť už za niekoľko hodín. Inokedy je to záležitosťou zopár minút.

Podľa slov testerky vernosti sa stáva, že sa chalani chcú stretnúť osobne – namiesto nej vtedy príde ich reálna priateľka. Niektorí chcú videohovor, vtedy však Trinity preferuje klasický telefonát.

lazo
Zdroj: Lazo

Je to vôbec legálne?

Služba prevádzkovaná v Spojených štátoch amerických je legálna, v obchodných podmienkach sa odvoláva na kalifornský zákon o ochrane osobných údajov spotrebiteľov zákona (CCPA) a aktuálne znenie Zákona o ochrane osobných údajov v Delaware (DPDPA). Firma GetLazo, Inc. sídli vo východoamerickom štáte Delaware.

V priestore Európskej únie by mohla byť služba považovaná za protizákonnú, ak by sa preukázalo, že volavky – agenti poskytujú komunikáciu tretím osobám. Tou by bol v tomto prípade samotný zákazník.

Ochrana osobných údajov je v Európe na najvyspelejšej úrovni a v blízkej dobe ju budú nasledovať aj niektoré štáty USA, konkrétne Delaware. Ten už v júli 2023 prijal nový zákon o ochrane osobných údajov, ktorý vychádza z európskeho GDPR a začne platiť v roku 2025. Potom sa zrejme spoločnosť jednoducho presťahuje do iného štátu.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -