Splnilo nečakané prekvapenie v podobe tretej časti série Cloverfield naše očakávania? | The Cloverfield Paradox RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

The Cloverfield Paradox Recenzia

Pravdepodobne najväčším prekvapením tohtoročného Super Bowlu bol fakt, že sme si mohli tretiu časť série Cloverfield pozrieť na Netflixe ihneď po skončení hry. Spolu s prvým (a posledným) trailerom sa taktiež potvrdilo a vyvrátilo pár teórií. Štúdio Paramount naozaj predalo film Netflixu, takže sa oblúkom vyhli premiére v kinách. Na druhej strane, očakávané názvy ako God Particle alebo Cloverfield Station sa nakoniec premenovali na The Cloverfield Paradox. Nikto by predsa nepozeral sci-fi film s podpriemerným hodnotením bez názvu úspešnej franšízy. Taktiež, ani štyri zmeny dátumu vydania snímke nepomohli, keďže ani ten posledný z nich (20. apríl) nebol reálny. The Cloverfield Paradox jednoducho prišiel ako blesk z jasného neba a sme naozaj radi, že to už máme za sebou…

Prvý film zo série predefinoval svoj žáner, zatiaľ čo nepriame pokračovanie s názvom Ulica Cloverfield 10 išlo úplne inou cestou. Z čistokrvného sci-fi sa stala mysteriózna dráma a my sme sa tak dočkali pokračovania, ktoré kvalitou predčilo svojho predchodcu. Niet teda divu, že sme do tretej časti série vkladali obrovské očakávania. Bohužiaľ, urobili sme veľkú chybu. Film The Cloverfield Paradox totižto vyzerá lacnejšie, ako jeho samotná propagácia na Super Bowle. Pokiaľ by sa snímka neprepájala s výborne rozbehnutým univerzom, išlo o by o podpriemerný sci-fi počin, ktorý sme mali možnosť vidieť už x krát.

the cloverfield paradox recenzia
Zdroj: imdb.com

Na čo sa príbeh filmu zameria tentokrát?

Príbeh sa tentokrát z povrchu Zeme a z podzemia presúva do vesmíru. Zatiaľ čo na planéte Zem prebieha boj o energiu a rodí sa veľká vojna, parta astronautov sa pokúsi o nemožné. Pomocou Shepardovho urýchľovača častíc chcú vytvoriť nekonečný zdroj energie, ktorý by na našej planéte vyriešil všetky problémy. Má to však jeden malý háčik – Tento experiment môže zapríčiniť veľkú skazu ako v prítomnosti, tak aj v minulosti alebo budúcnosti. Môže dokorán otvoriť dvere rôznym monštrám alebo démonom. Nanešťastie, nič nejde podľa plánov a skupinka astronautov bude musieť bojovať ako o svoje životy, tak aj o životy všetkých ľudí na Zemi.

Zatiaľ čo film Ulica Cloverfield 10 išiel vlastnou cestou, The Cloverfield Paradox sa priamo spája s prvým dielom. Teda aspoň na prvýkrát to tak vyzerá, ale to je reč pre samostatný článok s teóriami. Určite treba spomenúť, že sa nejedná o prequel prvého filmu. Dej sa pravdepodobne odohráva dlhé roky po jeho udalostiach, no nič nie je potvrdené. Zatiaľ čo sme dúfali v to, že tretia časť odpovie na naše otázky, mýlili sme sa. Film sa totižto snaží hrať na viac strán – Na jednej strane chce slúžiť ako samostatné sci-fi, zatiaľ čo sa na druhej strane chce spojiť s prvým filmom. Ani jedna z týchto vecí sa však poriadne nedotiahla a výsledkom je tak jeden veľký zmätok.

the cloverfield paradox recenzia
Zdroj: imdb.com

Herecké obsadenie je jedinou svetlou stránkou filmu

Nemusíte používať lupu na to, aby ste si o snímke vytvorili názor, že ide o nepodarený mix filmov ako Votrelec: Covenant, Život a Interstellar. Všetko sme už jednoducho videli a The Cloverfield Paradox nepriniesol nič nové ako do žánru, tak ani do série samotnej. Výborným rozhodnutím tak bol fakt, že sa snímka predala Netflixu. Do kín takýto počin totiž určite nepatrí a zárobky mohli byť naozaj zradné. Raz sa pozeráme na horor, inokedy na komédiu a film tak sám nevie, na ktorú strunu má hrať. Režisér Julius Onah jednoducho pozliepal mätúcu scénu s inou nudnou scénou, a tak vznikol tento film.

Herecké obsadenie je tak jedno z málo vecí, ktoré nás dokázali zaujať. Mená ako Elizabeth Debicki (Veľký Gatsby), Daniel Brühl (Captain America: Občianska vojna), David Oyelowo (Interstellar) alebo Chris O’Dowd (Partička IT) síce ukázali svoj talent, no stále nevyužili svoj plný potenciál. To najlepšie pravdepodobne predviedla Gugu Mbatha-Raw (Kráska a zviera), ktorú by vo veľkofilmoch mohli obsadzovať častejšie. Talentovaná Elizabeth Debicki síce pôsobí ako ženský Michael Fassbender, no aj tak to na „výhru“ nestačilo.

the cloverfield paradox recenzia
Zdroj: imdb.com

The Cloverfield Paradox dokonca nezaujal ani po hudobnej, alebo vizuálnej stránke. Ide o televízny film a takým spôsobom sa aj prezentuje. Koniec sa od iných sci-fi počinov najviac podobal Horizontu udalostí alebo Sunshine a tak opäť predviedol svoj nedostatok originality. Po tomto sa teda naozaj bojíme filmu Cloverfield 4, ktorý by mal byť zasadený do udalostí Druhej svetovej vojny. Dočkať by sme sa ho mali už tento rok, no je otázne, či sa dostane do kín alebo či opäť skončí na Netflixe. Aj cez všetky negatíva však ide o prídavok do série, ktorý vám z ničoho nič nič dokáže spríjemniť pondelok a vysvetliť aspoň to, odkiaľ pochádzajú všetky monštrá. Film taktiež zanechal priestor pre všetky možné teórie, ktoré si môžeme v samostatnom článku rozobrať. Ako samostatný film však od nás dostáva hodnotenie 4/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Film sa totižto snaží hrať na viac strán - Na jednej strane chce slúžiť ako samostatné sci-fi, zatiaľ čo sa na druhej strane chce spojiť s prvým filmom. Ani jedna z týchto vecí sa však poriadne nedotiahla a výsledkom je tak jeden veľký zmätok.Splnilo nečakané prekvapenie v podobe tretej časti série Cloverfield naše očakávania? | The Cloverfield Paradox RECENZIA