USA má svoj riadený Černobyľ, ktorý zabil celý filmový štáb… Toto je jeho skutočný príbeh

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

The Conqueror: USA má svoj „riadený“ Černobyľ

The Conqueror je epický film (1956), ktorý režíroval Dick Powell a napísal ho Oscar Millard. Westernová hollywoodska hviezda John Wayne hrá vo filme mongolského dobyvateľa Džingischána. Spolu s ním si zahrali hviezdne mená ako Susan Haywardová, Agnes Mooreheadová a Pedro Armendáriz.

Produkoval ho megalomanský podnikateľ Howard Hughes. Ako film dopadol nás v tomto článku nebude zaujímať, nás totižto viac zaujalo miesto nakrúcania a jeho dopad na celý štáb. Nakrúcalo sa totiž to v blízkosti St. George, Utah.

The Conqueror
Zdroj: apptheatre.org

Film, ktorý zabil skoro celý filmový štáb

Nakrúcalo sa v St. George, Utahu, čo je iba 220km od Nevada National Security Site. V roku 1953 sa tu uskutočnilo 11 skúšok jadrových zbraní v rámci operácie Upshot–Knothole. Je až neuveriteľné, že samotní tvorcovia vedeli o týchto jadrových testoch. Dokonca sa o nich informovali od vlády. Tá však všetkých ubezpečila, že testy nespôsobujú žiadne riziko… Omyl!

Režisér Powell zomrel na rakovinu v januári 1963, sedem rokov po vydaní filmu. Armendáriz bol diagnostikovaný rakovinou obličiek v roku 1960 a v júni 1963 spáchal samovraždu potom, čo sa dozvedel, že jeho stav sa stal terminálnym. Hayward, Wayne a Moorehead všetci zomreli na rakovinu v sedemdesiatych rokoch. Hoyt zomrel na rakovinu pľúc v roku 1991.

Skeptici neveria, že na to malo dopad miesto nakrúcania The Conqueror a poukazujú na ďalšie faktory. Hlavným z nich je v tej dobe veľmi populárny tabak. Wayne a Moorehead boli ťažkí fajčiari. Wayne sám veril, že jeho rakovina pľúc bola výsledkom jeho zlozvyku. Vyfajčil 6 balíkov cigariet denne. Samotný Hollywood chcel a vyžadoval, aby jeho hrdinovia fajčili. Vďaka nim všetci videli, aké je to „cool“ a tabakový priemysel (hlavný sponzor nielen Hollywoodu) prekvital.

Zdroj: azquotes.com

Obetí bolo omnoho viac!

Celý štáb mal dokopy 220 ľudí. Časopis People zistil, že do konca roku 1980 sa vyvinula až u 91 z nich nejaká forma rakoviny. A 46 z nich zomrelo práve na toto ochorenie.

Dokonca niekoľko príbuzných Wayna a Haywarda, ktorí navštívili nakrúcanie, malo tiež problémy s rakovinou. Michael Wayn dostal rakovinu kože, jeho bratovi Patrickovi bol nádor odstránený z prsníka a Haywardovému synovi Timovi Barkerovi bol nádor odstránený z úst.

Zdroj: moviefanatic.com

Megaloman Hughes sa cítil vinný za svoje rozhodnutia týkajúce sa celej produkcie filmu, hlavne jej lokácie. Aj preto kúpil každý výtlačok filmu, za ktoré dokopy minul 12 miliónov dolárov, čím ho držal mimo kín. A hovorí sa, že film sledoval každý deň až do svojej smrti…

Je podľa vás príbeh o nakrúcaní filmu The Conqueror len legenda, alebo mala lokácia nakrúcania naozaj za následok predčasné smrti hercov a štábu?

Zdroj: uk.movies.yahoo.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -