Štyria superhrdinovia, jedno mesto, a osem úžasných epizód od Marvel/Netflix? | The Defenders (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Najčítanejšie za 7 dní

Sú spolu a sú silní! Dokázala sa však ich prvá tímovka vyrovnať kvalitám samostatných seriálov?

Prvá séria Daredevila nás odrovnala! Svojou reálnosťou, temnotou a výborným príbehom medzi zlom a dobrom, sa z nej stala takmer legendárna séria. Ako druhá prišla Jessica Jones. O nej nikto nič nevedel. Jej séria nás však všetkých posadila na zadky, lebo sa dokázala vyrovnať tej prvej Daredevilovej. Neskôr sa diabol z Hell’s Kitchen vrátil, opäť vynikajúco, i keď nie v tak dobrej forme, akú mala jednotka. Z Jessicy Jones do vlastného seriálu skočil Luke Cage, ktorý priniesol nový štýl a formu, ktorá bola opäť vynikajúca. No a ako posledný zo skupiny prišiel Iron Fist, ktorý síce nedisponoval kvalitami predošlých sérií, no stále išlo o dobrý a výborne zamotaný seriál od Marvel/Netflix! Teraz sme však opäť v New Yorku, a tentokrát so všetkými naraz!

Predtým ako začnem, táto recenzia nebude obsahovať spoilery. Ak ste teda seriál ešte nevideli, kľudne čítajte ďalej. Seriál The Defenders je pre mnohých fanúšikov tento rok povinnosťou. Vedeli sme, že to príde od roku 2015, no a konečne sa tak stalo. Ako znie oficálny dej? Štyria hrdinovia z New Yorku, Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage a Iron Fist musia spojiť sily, aby zničili už dávno známu zločineckú organizáciu The Hand, ktorá tentoraz plánuje zničiť celé mesto.

Defenders sa konečne spojili!
Defenders konečne spojili sily!; Zdroj: forbes.com

Menej dielov

Doteraz vydával Netflix 13 dielov, v tejto sérii sa však rozhodli ísť von s ôsmimi. Bolo to dobré rozhodnutie? Určite áno, i keď by to malo platiť iba pre tímovky. Seriál začne presne tam, kde skončil. Nečakajte žiadne rekapitulácie, ide sa na vec. Prvý diel vás hodí tam, kde ste so superhrdinami skončili a párkrát vám trvá, kým sa zorientujete v deji. Menšia rada na úvod? Ak máte čas, radšej si série pozrite znova. Žiadny problém to ale nie je, keďže už týmto vám seriál naznačí, že vás čaká nepretržitá jazda.

Lebo vás naozaj čaká, i keď až od druhého dielu. To neznamená, že prvý bol zlý, bol skvelý, no skutočný výkop prichádza v druhom dieli. Počas neho vám zrazu hodiny začnú v rýchlosti ubiehať. Defenders vás chytia ako doteraz ani jedna séria od Marvel/Netflix. Dychberúce, vynikajúco akčne zvládnuté a výborne napísané, presne takto sa dá opísať prvých 6 dielov tejto očakávanej série. Prečo nie všetkých 8 vám prezradím neskôr.

V prvých 6 dieloch ste však automaticky chytení ku všetkému. Seriál vás opantá skvelým prechodom medzi štyrmi príbehovými linkami, ktoré sa výborne medzi sebou začnú prepájať. Najprv ale musím povedať, že som bol veľmi prekvapený, ako moc dokázali zmeniť samostatné príbehy našich hrdinov už v prvej epizóde. Tá v podstate slúži iba na to, aby sme si uvedomili čo sa deje. No a deje sa toho dosť.

Kombinácie medzi postavami a hercami sú k nezaplateniu!
Kombinácie medzi postavami a hercami sú k nezaplateniu!; Zdroj: vulture.com

Zmeny postáv

Najväčšími zmenami si prešiel Daredevil, no a Jessica Jones, Luke Cage a Iron Fist zase najmenej. Daredevil dostal zmenu takmer vo všetkom dôležitom, no nebojte sa, je to iba brilantný ťah, ktorý jeho postavu dostal na úplne nový level, čo ho vytvorilo oveľa zaujímavejším ako doteraz. Táto zmena dokonca prichádza v podobe jeho dvoch vedľajších postáv, ktoré sa týmto zmenili tiež. Bolo to pre mňa nečakané, no som veľmi rád, že sa tvorcovia rozhodli ísť touto cestou.

Postava Jessicy sa zmenila tiež, no skôr len v jednej dôležitej veci. V akej to už zistíte sami, no určite to jej postave v tomto seriáli iba pomohlo. Predsa len, postavu ako je Jones meniť veľmi nemôžete, no vravím vám, po tom, čo predviedla v tejto show je jasné, že úspech jej samostatnej série nezávisel iba na excelentnom záporákovi. A to nevravím len o jej perfektne načasovaných hláškach!

Luke Cage sa teda vo svojom príbehu až tak nepohol, no vďaka jeho osobnosti je pre neho zamotanie do Defenders veľmi logické, a nepôsobí zbytočne. Iron Fist je však v podstate hlavným hrdinom, ktorý toto bremeno tentoraz berie na seba veľmi zodpovedne. Scenáristi si ho konečne zobrali pod svoju strechu a dali mu toho dosť na to, aby dokázal, že je skvelou postavou. No a síce som s jeho samostatným seriálom nebol dvakrát nadšený, jeho linka v Defenderoch bola asi najlepšou zo všetkých štyroch. Dokonca až takou dobrou, že už teraz sa neviem dočkať jeho pokračovania.

Scenáristicky úžasne pospájaní hrdinovia, ktorí nekopírujú predošlé tímovky!
Scenáristicky úžasne pospájaní hrdinovia, ktorí nekopírujú predošlé tímovky!; Zdroj: ew.com

Excelentné pospájanie

Všetky príbehové linky boli teda zachytené vynikajúco. Či už išlo o hrdinov, alebo o ich vedľajšie postavy. Seriál si našiel čas na všetko. Samostatne ich teda tvorcovia zvládli. Ako to však bolo, keď sa ich postavy museli začať spájať? Poviem to jednoducho. Ak by takto skvelé scenáristické prepojenie bývalo odteraz vo všetkých crossoveroch a tímovkách, každý z nás by po ich pozretí vychádzal s úsmevom na tvári. Pretože presne tak som sa počas celého prepojovania medzi postavami tváril.

Či už išlo o akčné spojenie, alebo sa iba hrdinovia rozprávali v reštaurácii, scény boli úžasné. Ak by som túto recenziu nemal bez spoilerov, písal by som o tých momentoch do nekonečna. A to dokonca ani nevravím o tom, ako skvelo to mimo scenáristov dokázali zahrať herci. Každý jeden svoju rolu vlastnil! Defenders mi dokonca pri svojom spájaní pripomenuli ten úžasný a taký výnimočný pocit, keď sa v roku 2012 poskladali ich bohatší kolegovia z Avengers. No a musím si ripnúť! Zároveň mi to pripomenulo, že sa bohužiaľ takéhoto skvelého spojenia v tohtoročnej Justice League nikdy nedočkáme, keďže tri veľké postavy doteraz tvorcovia ignorovali. Ak by sa však o niečo podobné pokúšal niekto ďalší, tu má návod, ako na to! Ale späť k recenzii.

Elektra zo seriálu vychádza ako najlepšia záporáčka!
Elektra zo seriálu vychádza ako najlepšia záporáčka!; Zdroj: bustle.com

Záporácka stránka

Bavíme sa o scenári, no a tak ako doteraz v každej show, aj tu sa zameriavame na záporákov. Je to jeden z dôvodov, prečo sú tieto seriály skvelé. Ponúkajú nám totižto lepších a zaujímavejších zloduchov ako vo filmoch. Tu teda čelíme už starej známej organizácii The Hand, no tentoraz ju vidíme celú. Všetkých päť prstov, na čele s hereckou legendou menom Sigourney Weaver, ktorá si zahrala šéfku Alexandru. No a aká bola?

Možno veľa ľudí sklamem, no ako epizódy postupovali, tým nudnejšia sa jej postava stávala. Pripadalo mi to, akoby všetka scenáristická snaha vypršala pri hrdinoch, no a síce bola celkovo dobrou záporáčkou, nikam sa jej cieľ nerozvíjal, a vy sami ste sa začali pýtať, prečo je práve ona TOU strašidelne zlou ženou, na ktorú sme toľko čakali. Bohužiaľ, u mňa sa jej postava zaradila medzi nudných záporákov, a vlastne mi iba potvrdila moje pocity pre celú organizáciu.

Pre mňa The Hand totižto nikdy veľmi zaujímavou nebola a bohužiaľ sa to nepodarilo v tomto seriáli obrátiť. O Madam Gao platí to isté, tá už prestala byť zaujímavou v Iron Fistovi, no a rovnako pokračuje aj tu. Našťastie, seriál mal predsa jednu skvelú záporáčku. Elektra, ktorá sa nám predstavila už v druhej sérii Daredevila bola absolútne fantastická. Jej podoba s komiksovou verziou mi vyrážala dych, no a rovnako aj herecký výkon Elodie Young. Elektra mala skvelú dejovú linku a nádherne v tomto seriáli zapadla. Jediný dôvod, prečo ani ona sa z tohto seriálu nezapíše ku Wilsonovi Fiskovi a Kilgravevovi je práve kvôli posledným dvom epizódam.

Iron Fist si skvelo napravil reputáciu!
Iron Fist si skvelo napravil reputáciu!; Zdroj: hiddenremote.com

Obyčajný tretí akt pre špeciálnu sériu

Vo finále by totižto všetci záporáci mali začať žiariť, no a to sa nedeje. Úprimne vám to sám neviem vysvetliť. Záporáci sa dostanú do svojho najväčšieho štádia, no zrazu z nich vyprchá jedinečnosť. Špeciálnosť posledného aktu sa rázom zmenila na niečo, čo sme už videli a pôsobilo obyčajne. No a to nie je dobre. Celý tretí akt totižto postráda ten špeciálny efekt, ktorý tam 6 epizód bol. Lepšie by som to povedal asi tak, že Marvel sa s pár postavami zle rozhodol, hlavne v prípade, koho využiť ako emocionálnu záťaž. Vybrali si totižto postavy, ktoré vám to priniesť nedokážu. Asi už sa trochu zamotávam, no možno ma budete viac chápať po pozretí celého seriálu.

Pretože ten si jednoducho pozrieť musíte. Defenders prichádzajú vo vynikajúcej forme, ktorá je svieža a naďalej potvrdzuje, že Marvel/Netflix je oveľa vyššie ako ostatné televízne komiksové pokusy. No chcem byť konkrétny. Hudba je skvelá. Joe Peassano vytvoril výbornú hudbu, ktorá pri každom hrdinovi tichúčko v pozadí hrá každého „ikonické“ tóny, no a keď má byť silná tak ňou je. Paesannova hlavná téma je fantastická a umocniť ju dokázalo asi doteraz najlepšie Marvel/Netflix intro. Ďalšie skvelé body si pripisuje kamera, ktorá bola veľmi zaujímavo využitá. Samozrejme, núka nám aj pár one-shotov ako pri Daredevilovi, no veľakrát sa tu s kamerou točíme a vzďaľujeme, no a nech to znie akokoľvek hlúpo, vytvára to jedinečný efekt. Milovníkom farieb sa zase bude páčiť farebná paleta pri každej scéne!

Vedľajšie postavy nezostali na suchu!
Vedľajšie postavy nezostali na suchu!; Zdroj: tvline.com

Vynikajúce detaily

Ďalej idem zhodnotiť to, za čo som veľmi rád, že ma nesklamalo. Ak si pamätáte moju recenziu na Iron Fista, jeho boje a choreografia boli podľa mňa na veľmi zlej úrovni. Akčné scény pôsobili hlúpo a odfláknuto, no a pritom to bola práve akcia, ktorá u Daredevila bola očarujúca. Som teda veľmi rád, že Defenders nám pravdepodobne servírujú zatiaľ najlepšie akčné scény a choreografie v celom Marvel/Netflix univerze. Každého jedného hrdinu si zobrali na paškál a každému sa osobitne venovali.

Na obrazovke teda vidíte scény, pri ktorých niekedy zabudnete dýchať. Finálna bitka, boje na chodbách a aj súperenia medzi hrdinami sú scény, ktoré sa vám vryjú do pamäte. Veľká pochvala všetkým kaskadérom, pretože toto bol fantastický výkon. Čo ešte? Všetci herci a ich vzájomná chémia. Každá postava priniesla so sebou iba to najlepšie, no a to znamená, že sme sa dočkali veľa skvelých hlášok, a zároveň aj výborne fungujúcej drámy.

Marvel/Netflix je stále vysoko nad ostatnými TV komiksovými projektami!
Marvel/Netflix je stále vysoko nad ostatnými TV komiksovými projektami!; Zdroj: thenerdstash.com

Zhrnutie

Celkovo, ak by nebola záporácka linka s tretím aktom trochu dobabraná, mohli sme tu mať špičku z dielne Marvel/Netflix. Síce sa teda jedná o vynikajúco zvládnutú osemdielnu jazdu, konečný výsledok stiahol celú sériu dole. Po skončení síce nie ste sklamaný, iba trochu naštvaný (keďže hneď viete s čím bol pre vás problém), no stále s úsmevom na perách. Musím však podotknúť, že problém s koncom je iba subjektívny, pretože po technickej stránke bol urobený veľmi šikovne. Číselné hodnotenie teda nebude extrémne vysoké, no myslím, že to najlepšie ohodnotí môj pocit zo seriálu. Na budúce série sa však už teraz neviem dočkať, každého hrdinu bude odteraz zaujímavejšie sledovať. Netflixu už len radím, aby sa nabudúce koncov nebáli, aby pridali na seriály trochu viac peňazí, no a aby už konečne dali Iron Fistovi kostým! 8/10

Súhlasíte s mojou recenziou? Aký je váš názor na prvú tímovku našich obľúbených postáv? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Dlhé čakanie na prvú tímovku z dielne Marvel/Netflix sa skutočne oplatilo. Tvorcovia krásne ukazujú, že balancovanie medzi štyrmi hrdinami im problém nerobí, no a ich vzájomné kombinovanie je na rovnako vysokej (ak nie aj vyššej) úrovni, ako pri ich kolegoch z roku 2012! S fajnovou zápletkou, vynikajúcimi hereckými výkonmi a dychberúcimi akčnými scénami, je naozaj škoda, že sa koniec so slabšími záporákmi nevyrovnal jedinečnosti celej, no aj tak výbornej prvej sérii!Štyria superhrdinovia, jedno mesto, a osem úžasných epizód od Marvel/Netflix? | The Defenders (recenzia)