Temný seriál o hrozivej budúcnosti, ktorá je každým dňom reálnejšia! | The Handmaid’s Tale – 1. séria RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

The Handmaid’s Tale – 1. séria RECENZIA

O tomto seriáli ste toho mohli veľa počuť. Kritici to ospevovali ako príchod novej klasiky. Na cenách Emmy mali 11 výhier, vrátane najlepšieho seriálu. Neskôr mali celkovú výhru aj na tohtoročných Golden Globe Awards. Keďže nás teda už koncom mesiaca čaká premiéra dlhoočakávanej druhej série, musel som sa do tejto ohlasovanej novinky konečne pustiť aj ja!

Rovno sa priznám, pri zapnutí seriálu som o ňom nevedel absolútne nič. Očakával som nejaký historický seriál. Čo by ma však nikdy nenapadlo je to, že ide o seriál z vymyslenej budúcnosti, ktorá má však veľmi blízko k realite. No a čo ma dostalo ešte viac je to, že toto je jeden z najtemnejších a najbrutálnejších seriálov, aký som za posledné roky videl. Všetky tieto veci dokopy ma však držali v napätí celých 500 minút prvej série ako asi žiadna iná séria, akú som kedy predtým videl.

Atmosférický a napínavý

Toto nie je žiaden historický seriál!
Toto nie je žiaden historický seriál; Zdroj: stylesheets.it

Toto je pomalý a atmosférický príbeh, s unikátnou réžiou, scenárom a hercami. O čo ide? To vám nechcem povedať, keďže som to nevedel ani ja a ten pocit som si vyslovene užíval. Poviem vám len pár slov: deti-budúcnosť-náboženstvo-štátna moc. Nič viac si nezisťujte a dostanete dokonalý zážitok, presne ako ja. Síce ide o adaptovaný knižný príbeh, predsa len je lepšie ísť do toho s čistou hlavou.

Ako som už povedal, toto je fiktívny príbeh, no spôsob akým je spracovaný je neuveriteľne realistický. Tento seriál je totižto skutočne o nočnej more, ktorú by ste asi nikdy z hlavy len tak nepovedali, lebo by vám neprišla na um. Spôsob akým je celý urobený je fantastický. Tvorcovia sa úžasne hrajú s napätím a niekedy vám vytvoria také nervy, ktoré vás dokážu veľmi pekne nabudiť, ak pozeráte seriál ráno.

Stuhne vám krv v žilách

Temný a brutálny televízny počin!
Temný a brutálny televízny počin; Zdroj: medyatava.com

K tomu dopomáha najmä úžasná vizuálna a zvuková stránka seriálu. Skľadateľ Adam Taylor tu vyťahuje atmosférické tóny, ktoré scenáristi krásne vyberajú do spomalených záberov alebo fantasticky prestrihaných scén. Následne tu máme perfektný výber piesní a aj vážnej hudby. Čo sa teda týka vizuálu, niekedy som sám seba spytoval, či náhodou nesledujem HBO seriál alebo jednoducho nejaký dlhý film. Rozpočet tu musel byť fakt nadštandartný, keďže vyzerá naozaj veľkolepo. Pri poslednom dieli už ide skutočne o filmovú kvalitu.

Ide o veľmi pomalé tempo, no ani jedna scéna mi tu neprišla zbytočná a ani jeden diel nebol nezaujímavejší ako ten predtým. Je to ako keď pozeráte film Whiplash alebo Birdman, kde postupne aj pri pomalom tempe už čoskoro zistíte, že srdce vám bije ako na bežeckej dráhe. Keď som teda neskôr zistil, že kniha bola aj sfilmovaná, absolútne som si to nevedel predstaviť. Toto totiž stojí na postavách, ktoré v každej epizóde neuveriteľne rastú, čo sa vo filme dá naozaj ťažko dosiahnuť.

Perfektné obsadenie

Seriál sa hrá s napätím a prispieva k tomu aj vizuál a hudba!
Seriál sa hrá s napätím a prispieva k tomu aj vizuál a hudba; Zdroj: vulture.com

Divák má s každým pridaným dielom ťažšiu schopnosť stotožňovania sa s postavami a aby to vyšlo naozaj perketne, scenáristi museli hercom veľmi zdvíhať latku. Našťastie, tvorcovia vedeli do čoho idú a seriál je tak brilantne obsadený, že pri posledných dieloch iba hltáte každú vetu z úst protagonistov.

Vravím predovšetkým o Elisabeth Moss, našej hlavnej postave. Na jej tvári ste mohli vidieť úplne každú myšlienku, ktorá jej prebehla hlavou. Moss ponúka veľmi usadený spôsob hrania, ktorý jej neuveriteľne hrá do karát. Bez ostatných by to však rovnako nebolo ono a preto jednoducho musím spomenúť aj vedľajších hercov. Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski, Alexis Bledel, Madeline Brewer, Ann Dowd, O.T. Fagbenie, Max Minghella, Samira Wiley a Amanda Brugel. Každý jeden z týchto výkonov bol perfektný.

Nový seriálový velikán?

Kvalitne obsadený s fantastickými hereckými výkonmi
Kvalitne obsadený s fantastickými hereckými výkonmi; Zdroj: theradicalnotion.com

Inými slovami, ak chcete vidieť poriadnu drámu, ktorá je skvostne natočená, zahraná a prevedená, pochybujem, že nájdete z noviniek niečo lepšie. Keď ešte pomyslím na to, že toto je len prvá séria… fuuu. Toto tu určite môže ešte pár rokov ostať, za čo by som bol ohromne rád, keďže potenciál tu ešte stále ostáva veľký. Veľmi rád by som o tom ešte povedal viac, no nechcem absolútne nič prezrádzať z deja.

Zakončím to teda takto. Bolo neuveriteľné sledovať tieto diely. Seriál s myšlienkou, ktorá vám ostane v hlave niekolko dní som už dlho nevidel. Aspoň pre mňa je toto ukážkou, ako by mala jedna séria vyzerať, ak chce niečo vo svojom žánri dokázať. Vedelo to Breaking Bad, Game of Thrones a kopu ďalších dnes už legendárnych seriálov. Verím, že s takýmto silným začiatkom tu skutočne rozprávam o ďalšom takomto seriáli, lebo toto bola perfekcia. Zapínajte hneď ako môžete! 10/10

Videli ste tento seriál? Stotožňujete sa s mojou recenziou? Súhlasíte s hodnotením? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Temný a brutálny seriál, s neuveriteľne silnou myšlienkou, na ktorú by sa mal v dnešnej dobe dávať ešte väčší dôraz! Atmosféra, scenár a herecké výkony sú absolútne perfektné. Pomalé tempo všetkým 10 dielom iba prospieva a vďaka skvelému hraniu sa s napätím vám navrie krv v žilách a stúpne adrenalín. Každý diel len prekonáva predošlý a nikdy nenudí. Takto začína nový perfektný seriál, ktorý dúfam, že si svoju kvalitu iba udrží aby sme ho mohli radiť k velikánom!Temný seriál o hrozivej budúcnosti, ktorá je každým dňom reálnejšia! | The Handmaid's Tale - 1. séria RECENZIA