Chytrá politická satira, alebo obyčajné béčko? | The Hunt RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Ahoj, volám sa Oliver a mám 25 rokov. Vyštudoval som réžiu dokumentárneho filmu na Akadémií umení, kde som organizoval Filmový klub. Som milovníkom popkultúry, hudby a najmä kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

The Hunt RECENZIA – Film The Hunt je jednou z ďalších obetí koronavírusu. Kvôli infikovaným kinám sa ho štúdio rozhodlo vypustiť na streamovacie služby. Marketingový ťah, ktorý v dnešnej karanténnej dobe vidíme čoraz častejšie. The Hunt sa takto zaradil medzi filmy ako Emma., Neviditeľný, Ježko Sonic, Star Wars: Vzostup Skywalkera, Bloodshot a mnoho ďalších.

Všetky tieto snímky uvidíme skôr či neskôr na internete. Ale pri filme The Hunt by tomu tak bolo aj pravdepodobne nebyť celosvetovej pandémie. Jeho premiéra bola totižto zrušená už v auguste minulého roka kvôli masovým streľbám. Režisér Craig Zobel prichádza s kontroverzným hororovým trilerom, ktorý Donald Trump označil ako “nebezpečný pre spoločnosť“.

The Hunt film
Zdroj: imdb

The Hunt RECENZIA

Craig Zobel je pomerne neznámy americký režisér a The Hunt bude pravdepodobne jeho vstupenkou medzi budúcich žánrových tvorcov. Avšak nápad a scenár na film pochádza z hlavy Hollywoodskeho veterána Damona Lindelofa. Autora scenárov na filmy ako napríklad Prometheus, Svetová vojna Z, alebo Star Trek: Do Temnoty.

Politickú satiru vidíme v hororoch a komédiách v dnešnej dobe čoraz častejšie. Umelci sa snažia byť svojimi dielami relevantní a poukázať na súčasné, seriózne témy. Bohužiaľ sme často svedkami toho, že výsledné produkty sú hlúpe a povrchné a svoj politický kontext používajú ako reklamu, aby mohli predať svoj pochybný produkt. Do akej kategórie teda spadá The Hunt?

The Hunt film
Zdroj: nbcnews.com

Lov na ľudí sa môže začať!

Dvanásť cudzincov sa prebudí na lúke uprostred lesa. Sú zmetení, navzájom sa nepoznajú a netušia, ako sa tam dostali. Avšak po tom, ako zaznejú prvé výstrely, nie je na rozmýšľanie čas. Stanú sa lovnou zverou. Postupne si uvedomujú, že ich prenasledovatelia sa nezastavia, pokým nebudú všetci mŕtvi.

Lovci ale netušia, že medzi ich lovnou zverou sa nachádza vlk. Lepšie povedané, vlčica. Zatiaľ čo všetci utekajú a následne zomierajú v panike, Crystal (Betty Gilpin) zachová v tejto šialenej situácii chladnú hlavu. Je odhodlaná o svoj život bojovať. Hra na lovcov a korisť sa môže nečakane otočiť.

The Hunt film
Zdroj: imdb

Chytrá politická satira, alebo obyčajné béčko?

The Hunt je kombinácia hororu, trileru a komédie. Už v prvých scénach vidíme ako režisér Craig Tobel tieto tri žánre kombinuje v prospech politického kontextu, ktorým sa film snaží zaujať. Fanatický liberáli lovia z ich pohľadu morálne a názorovo zaostalejších jedincov. Cynický koncept, ktorý môže byť za určitých okolností veľmi zábavný.

Problém je, že film sa toho snaží povedať príliš veľa a nie veľmi inteligentným spôsobom. A ťažko sa to dá ospravedlniť len nálepkou – šialená, hororová komédia, nad ktorou netreba rozmýšľať, pretože tieto témy sú tu prítomné a tvorcovia sa filmom snažia niečo povedať. Nie len zabávať.

Film je takto tonálne nevybalancovaný a s pribúdajúcimi dejovými odhaleniami dáva stále menší zmysel. A opäť, hororové komédie môžu byť skutočne kvalitne napísanými a zrežírovanými filmami, takže samotný žáner neospravedlňuje nezmyselnosť scenára. Filmy ako Uteč, Súmrak mŕtvych, Braindead alebo Chata v horách sú toho príkladom.

The Hunt film
Zdroj: imdb

Čo delí tieto filmy od The Hunt je výrazný režíjny štýl, rukopis, ktorý ich robí niečim unikátnym. Craig Tobel je remeselne zdatným režisérom, ktorý vie dobre pracovať s tempom, no film postráda personalitu. A aby som na film iba nekydal, nachádza sa v ňom určite veľa pozitívnych vecí, na ktoré treba poukázať.

Úplne najzábavnejší aspekt tohoto filmu je jeho výstavba a štruktúra deja. Rozprávanie príbehu, v ktorom dlho nevieme, kto je hlavnou postavou. Film je takto veľmi nepredvídateľný, nikdy nevieme, kto schytá guľku, pretože dlho nemáme určeného protagonistu. Taktiež väčšina napínavých scén je dobre zvládnutých a svižne natočených.

Bonusom je aj charizmatická hlavná hrdinka Crystal. Tá je charakterovo veľmi pasívna a nad vecou, čo je zábavný kontrast oproti ostatným hystericky sa správajúcim postavám. Jej správanie tu ale nie je len pre tento kontrast, ale je naň neskôr odhalený dôvod.

The Hunt film
Zdroj: rogerebert.com

Zhrnutie – The Hunt RECENZIA

The Hunt je pomerne zábavným filmom, pokiaľ sa nepozeráme na jeho povrchný politický kontext. Ten síce nie je až tak hrozný, ako by mohol byť, ale v tomto prípade je úplne zbytočný. Film potrebuje výraznejší štýl, cynickejší humor a viac krvi. Vďaka nepredvídateľnosti deja, svižnému tempu a príjemnej 90 minútovej stopáži nás nestihne ani na chvíľu nudiť.

Navyše má charizmatickú hlavnú hrdinku, pri ktorej si spomenieme na mladú Umu Thurman. Koniec koncov sa jedná o celkom zábavné, ale hlúpe béčko na jedno pozretie. Niečo takéto by za kamerou chcelo mená ako Jordan Peele alebo Sam Raimi. Škoda. 5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...