Chytrá politická satira, alebo obyčajné béčko? | The Hunt RECENZIA

Nenechajte si ujsť

POTVRDENÉ: Mads Mikkelsen je novou náhradou za Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3

Ešte len pred pár týždňami sa začali na internete objavovať zvesti, že Mads Mikkelsen rokuje o nahradení Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3. Krátko...

Poznáme medzinárodné dátumy uvedenia filmu Wonder Woman 1984. Kedy ho uvidíme u nás na Slovensku?

Štúdio Warner Bros. predstavilo všetky medzinárodné dátumy uvedenia DC filmu Wonder Woman 1984. Vysoko očakávaná novinka budem okrem kín vychádzať aj digitálne a pozrieť...

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...

AKTUÁLNE: PlayStation 5 už dnes štartuje na Slovensku a v Českej republike

Od dnešného dňa si môžu novú hernú konzolu PlayStation 5 vyskúšať aj herní fanúšikovia zo strednej Európy - čiže aj my, na Slovensku. Po...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

The Hunt RECENZIA – Film The Hunt je jednou z ďalších obetí koronavírusu. Kvôli infikovaným kinám sa ho štúdio rozhodlo vypustiť na streamovacie služby. Marketingový ťah, ktorý v dnešnej karanténnej dobe vidíme čoraz častejšie. The Hunt sa takto zaradil medzi filmy ako Emma., Neviditeľný, Ježko Sonic, Star Wars: Vzostup Skywalkera, Bloodshot a mnoho ďalších.

Všetky tieto snímky uvidíme skôr či neskôr na internete. Ale pri filme The Hunt by tomu tak bolo aj pravdepodobne nebyť celosvetovej pandémie. Jeho premiéra bola totižto zrušená už v auguste minulého roka kvôli masovým streľbám. Režisér Craig Zobel prichádza s kontroverzným hororovým trilerom, ktorý Donald Trump označil ako “nebezpečný pre spoločnosť“.

The Hunt film
Zdroj: imdb

The Hunt RECENZIA

Craig Zobel je pomerne neznámy americký režisér a The Hunt bude pravdepodobne jeho vstupenkou medzi budúcich žánrových tvorcov. Avšak nápad a scenár na film pochádza z hlavy Hollywoodskeho veterána Damona Lindelofa. Autora scenárov na filmy ako napríklad Prometheus, Svetová vojna Z, alebo Star Trek: Do Temnoty.

Politickú satiru vidíme v hororoch a komédiách v dnešnej dobe čoraz častejšie. Umelci sa snažia byť svojimi dielami relevantní a poukázať na súčasné, seriózne témy. Bohužiaľ sme často svedkami toho, že výsledné produkty sú hlúpe a povrchné a svoj politický kontext používajú ako reklamu, aby mohli predať svoj pochybný produkt. Do akej kategórie teda spadá The Hunt?

The Hunt film
Zdroj: nbcnews.com

Lov na ľudí sa môže začať!

Dvanásť cudzincov sa prebudí na lúke uprostred lesa. Sú zmetení, navzájom sa nepoznajú a netušia, ako sa tam dostali. Avšak po tom, ako zaznejú prvé výstrely, nie je na rozmýšľanie čas. Stanú sa lovnou zverou. Postupne si uvedomujú, že ich prenasledovatelia sa nezastavia, pokým nebudú všetci mŕtvi.

Lovci ale netušia, že medzi ich lovnou zverou sa nachádza vlk. Lepšie povedané, vlčica. Zatiaľ čo všetci utekajú a následne zomierajú v panike, Crystal (Betty Gilpin) zachová v tejto šialenej situácii chladnú hlavu. Je odhodlaná o svoj život bojovať. Hra na lovcov a korisť sa môže nečakane otočiť.

The Hunt film
Zdroj: imdb

Chytrá politická satira, alebo obyčajné béčko?

The Hunt je kombinácia hororu, trileru a komédie. Už v prvých scénach vidíme ako režisér Craig Tobel tieto tri žánre kombinuje v prospech politického kontextu, ktorým sa film snaží zaujať. Fanatický liberáli lovia z ich pohľadu morálne a názorovo zaostalejších jedincov. Cynický koncept, ktorý môže byť za určitých okolností veľmi zábavný.

Problém je, že film sa toho snaží povedať príliš veľa a nie veľmi inteligentným spôsobom. A ťažko sa to dá ospravedlniť len nálepkou – šialená, hororová komédia, nad ktorou netreba rozmýšľať, pretože tieto témy sú tu prítomné a tvorcovia sa filmom snažia niečo povedať. Nie len zabávať.

Film je takto tonálne nevybalancovaný a s pribúdajúcimi dejovými odhaleniami dáva stále menší zmysel. A opäť, hororové komédie môžu byť skutočne kvalitne napísanými a zrežírovanými filmami, takže samotný žáner neospravedlňuje nezmyselnosť scenára. Filmy ako Uteč, Súmrak mŕtvych, Braindead alebo Chata v horách sú toho príkladom.

The Hunt film
Zdroj: imdb

Čo delí tieto filmy od The Hunt je výrazný režíjny štýl, rukopis, ktorý ich robí niečim unikátnym. Craig Tobel je remeselne zdatným režisérom, ktorý vie dobre pracovať s tempom, no film postráda personalitu. A aby som na film iba nekydal, nachádza sa v ňom určite veľa pozitívnych vecí, na ktoré treba poukázať.

Úplne najzábavnejší aspekt tohoto filmu je jeho výstavba a štruktúra deja. Rozprávanie príbehu, v ktorom dlho nevieme, kto je hlavnou postavou. Film je takto veľmi nepredvídateľný, nikdy nevieme, kto schytá guľku, pretože dlho nemáme určeného protagonistu. Taktiež väčšina napínavých scén je dobre zvládnutých a svižne natočených.

Bonusom je aj charizmatická hlavná hrdinka Crystal. Tá je charakterovo veľmi pasívna a nad vecou, čo je zábavný kontrast oproti ostatným hystericky sa správajúcim postavám. Jej správanie tu ale nie je len pre tento kontrast, ale je naň neskôr odhalený dôvod.

The Hunt film
Zdroj: rogerebert.com

Zhrnutie – The Hunt RECENZIA

The Hunt je pomerne zábavným filmom, pokiaľ sa nepozeráme na jeho povrchný politický kontext. Ten síce nie je až tak hrozný, ako by mohol byť, ale v tomto prípade je úplne zbytočný. Film potrebuje výraznejší štýl, cynickejší humor a viac krvi. Vďaka nepredvídateľnosti deja, svižnému tempu a príjemnej 90 minútovej stopáži nás nestihne ani na chvíľu nudiť.

Navyše má charizmatickú hlavnú hrdinku, pri ktorej si spomenieme na mladú Umu Thurman. Koniec koncov sa jedná o celkom zábavné, ale hlúpe béčko na jedno pozretie. Niečo takéto by za kamerou chcelo mená ako Jordan Peele alebo Sam Raimi. Škoda. 5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

POTVRDENÉ: Mads Mikkelsen je novou náhradou za Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3

Ešte len pred pár týždňami sa začali na internete objavovať zvesti, že Mads Mikkelsen rokuje o nahradení Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3. Krátko...

Akčný hit Extraction od Netflixu sa dočká pokračovania, tvorcovia začnú natáčať budúci rok

Akčný hit Extraction dostane pokračovanie Keď prišiel tento film v apríli 2020 na Netflix, nikto nečakal, že bude takým hitom. To je jedným z dôvodov,...

Nahliadnite do hry Cyberpunk 2077 bežiacej na konzolách PS4 Pro a PS5

Vývojárske štúdio CD Projekt Red zverejnilo video, ktoré nám podrobne ukázalo hru Cyberpunk 2077 bežiacu na novo-generačných konzolách PS5, ako aj súčasných konzolách PS4...

Sci-fi film Ryana Reynoldsa pre Netflix The Adam Project naberá ďalšie herecké posily

Film The Adam Project predstavuje ďalších hercov Pred nejakým časom sme vám priniesli informáciu o tom, že Ryan Reynolds chystá sci-fi pre Netflix. V komédii...

Poznáme medzinárodné dátumy uvedenia filmu Wonder Woman 1984. Kedy ho uvidíme u nás na Slovensku?

Štúdio Warner Bros. predstavilo všetky medzinárodné dátumy uvedenia DC filmu Wonder Woman 1984. Vysoko očakávaná novinka budem okrem kín vychádzať aj digitálne a pozrieť...