Komédia o ťažkom dospievaní a absurdných tetovaniach | The King of Staten Island RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

The King of Staten Island RECENZIA

The King of Staten Island RECENZIA – Judd Apatow je meno, ktoré je v americkej komédii známe viac než dosť. Režisér, scenárista, producent alebo občasný stand-up komik. Spolupracoval na takých filmoch ako Superbad, Srdcu nerozkážeš alebo čisto autorského projektu 40 rokov panicom.

S The King of Staten Island sa po piatich rokoch znova vracia k réžii, aby zúrokoval všetky skúsenosti, ktoré v tomto odbore počas celej kariéry nabral. A vy chcete byť pri tom!

Pete Davidson
Zdroj: bigcountryhomepage.com

Nič nie je väčšia komédia, ako sám život

Film The King of Staten Island je inšpirovaný skutočným životom hlavného herca Pete Davidsona. Scott je mladík s ADHD, ktorý sa pofľakuje so svojou partiou a snaží sa nejako vyplniť svoj nudný život zábavou. Nebaví ho študovať ani pracovať, a aj keď dobre vie, že o chvíľu bude musieť začať niečo robiť, jeho zmyslom je tomu sa čo najlepšie vyhnúť.

Jeho vášeň je iba tetovať ľudí a možno si raz otvoriť vlastnú tetovaciu reštauráciu. Áno, presne tak sa to volá. Ešte stále býva so svojou mamou a sestrou. Jeho otec, bývalý hasič, zomrel pri nebezpečnom záchrannom zásahu (Davidsonov reálny otec zomrel pri 11. septembri).

The King of Staten Island
Zdroj: screencrush.com

Byť ešte dieťaťom, alebo sa už stať mužom?

Scottova sestra odchádza študovať do druhého mesta. On sám sa rozháda so svojou podivnou partiou a začne sa mu postupne rozpadať vzťah s dievčaťom. Scottova matka si po čase nájde novú známosť, ktorá jej synovi, chce či nie, zmení pohľad na všetkých ľudí, ktorými doteraz pohŕdal.

Táto nová známosť je paradoxne mestský hasič Ray. Scottovi sa tak začnú vracať všetky nepekné spomienky na to, aké to počas úplnej rodiny bolo, a zisťuje, že bez toho, aby sa nedokázal zmieriť s minulosťou, sa nedokáže pohnúť ani v súčasnej prítomnosti.

Pete Davidson
Zdroj: vanityfair

Spracovanie

Filmu trocha dlhšie trvá pokým sa rozbehne tou zaujímavejšou cestou. Expozícia je v mojom prípade ale iba ten jediný problém. Kamera a zvuk sú podriadené deju. Nečaká vás nič revolučné, ale za to kvalitne vytvorené remeslo. Film je celý postavený na dialógoch. Vo väčšine prípadoch to býva na škodu a vytvára to dojem nudy. Tu ale nie.

Postavy a ich motivácie sú spísané naozaj pochopiteľne a každá jedinečne. Nikto nie je skutočný hlupák, iba kvôli tomu, že je vlastne hlupák. Najlepší kompliment pre herca je, keď mu poviete, že ste ho vôbec nevideli hrať. Presne to vidíme aj tu.

the-king-of-staten-island Pete Davidson Bill Burr
Zdroj: movieweb.com

Všetci herci akoby naozajstne žili príbehy svojich postáv a nič iné okrem toho nevedeli. Musím tu najviac vyzdvihnúť výkon stand-up komika Bill Burra, pretože jeho charakter perfektne prepája svet komédie, ako aj drámy.

Humor ako zbraň proti zlu

Kvalitná komédia nikdy nebola iba o vtipoch a zábave. Nemôžete žartovať o prdoch celý čas, lebo by začali pôsobiť samoúčelne. Potrebujete premyslenú formu, ktorá udrží túto humornú stránku pokope. Áno, je dobré, že sa diváci na vašich filmoch smejú, ale ešte lepšie je, ak si cez ten smiech a humor uvedomia, aký odkaz im ako autor chcete zdeliť.

Bez tragédie by nebola komédia a ani naopak. Presne taký je The King of Staten Island. Vtipný a zároveň smutný kvôli tomu, že taký skutočný život aj naozaj je. S kratšou dĺžkou by sa pokojne mohol zaradiť k filmom roka s najlepšou emočnou horskou dráhou.

King of Staten Island
Zdroj: thekingofstatenisland.com

Smiech cez slzy

Ale aj takto je to stále kvalitné sledovanie na úrovni, ktorému nechýbajú absurdné vtipy dnešnej generácie. Príbehov o mladých, ktorí nevedia čo so životom ďalej, a sú zaseknutí medzi detstvom a dospelosťou, je určite mnoho. O to ťažšie býva vytvoriť film taký, ktorý v tomto vyniká.

Bývajú to naozaj ťažké časy a komédia The King of Staten Island vám ich pomôže ako takým nadhľadom prekonať, a ešte vo vás vytvoriť pocit, že ste za tie dve hodiny videli naozaj poučný príbeh hodný smiechu, tak isto ako aj sĺz. Hodnotenie 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -