Rodinný výlet sa premení v mrazivý psychologický horor | The Lodge RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

The Lodge RECENZIA

The Lodge RECENZIA – V súčasnej dobe koronavírusu môže byť horor o izolácii v jednom dome ešte efektívnejší, ako za normálnych okolností. Navyše, ak je režírovaný tak talentovaným duom, akým je Severin Fiala a Veronika Franz. Tvorcovia pochádzajúci z Rakúska, ktorí sa preslávili najmä hororom Dobrú noc, mami.

Ich najnovší počin, ktorý nesie názov The Lodge, vznikol už v americkej produkcii s anglicky hovoriacimi hercami. The Lodge je mrazivý psychologický horor, ktorý sa nesie v duchu toho najlepšieho, čo súčasný hororový žáner ponúka – ambicióznosť, precízna réžia, nosné témy a absencia lacných lakačiek. Podarilo sa režisérom naplniť ich ambíciu?

The Lodge
Zdroj: imdb.com

Matka je len jedna

Aidan a Mia sú súrodenci, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím. Vzťah ich rodičov je v katastrofálnom stave a vedie iba jedným smerom, k rozvodu. Ich otec, renomovaný psychológ Richard, na rozvod pritlačí po tom, ako sa rozhodne oženiť s jeho bývalou pacientkou Grace. Tá bola kedysi členkou samovražednej kresťanskej sekty, z ktorej unikla len zázrakom.

Richard dostane nápad, ako svoje deti zblížiť s jeho novou ženou. Avšak spoločný pobyt v izolovanej chate uprostred krásnych zasnežených hôr sa skomplikuje, keď musí Richard nečakane na pár dní odísť kvôli práci. Grace, Aidan a Mia tu ostávajú sami. Hranica medzi realitou, spomienkami a šialenstvom, sa pomaly zužuje.

The Lodge
Zdroj: imdb.com

Oľutuj svoje hriechy!

Už hneď prvé minúty filmu nás naladia na veľmi nepríjemnú a depresívnu atmosféru, ktorú sa podarilo Severinovi Fialovi a Veronike Franz vytvoriť. Je tu hlavne jedna scéna, ktorá nás ako divákov informuje o tom, že sa bude jednať o nekompromisnú jazdu. Film vás jednoducho hneď na začiatku chytí pod krk a šokuje.

Rakúske duo predvádza prvotriednu režisérsku prácu. Ich štýl je hneď vnímateľný, čo považujem za pozitívum. Vzťahy medzi postavami a ich konflikty sú podané minimalisticky, ale zato veľmi zrozumiteľne. Ľudské momenty sú nepríjemne realistické a občas máme pocit, že sa pozeráme na niečo, čo by sme nemali vidieť.

Tieto momenty fungujú aj vďaka slušným hereckým výkonom. Detskí herci Jaeden Martell a Lia McHugh sú výborní. Ich herecké výkony sú veľmi autentické, avšak, vzhľadom na autentickosť, aká bola od nich vyžadovaná, mi bolo malej Lii McHugh až ľúto. Riley Keough, ktorá stvárnila Grace, si ukradla film pre seba. Očakávam, že sa jej po tomto filme rozbehne kariéra.

The Lodge
Zdroj: i3.wp.com

Silná rodinná dráma a náboženská sekta

Film veľmi realisticky a znepokojujúco zobrazuje stratu rodinného príslušníka. Pri intenzite týchto scén si spomenieme na Prekliate dedičstvo režiséra Ariho Astera. The Lodge tému rodinnej straty a smútku, ktorý z toho plynie, vykresľuje veľmi efektívne. Avšak hororový aspekt filmu neplynie len z tejto témy, ale najmä z minulosti postavy Grace. Tu prichádza pár negatív.

Príbeh nás dlhú dobu drží v rodinnej dráme s prvkami hororu, avšak približne od polovice, kedy sa postavy ocitnú v izolácii, sa film zameria na postavu Grace. Udalosti sledujeme prevažne z jej perspektívy. Čím je v izolácii chaty bez svojich liekov dlhšie, tým viac sa na povrch vyplavujú spomienky na jej pôsobenie v sekte. Tieto spomienky a jej celková minulosť tvoria obrovskú časť filmu.

Preto je veľká škoda, že jej expozícia bola vyslovene odfláknutá. Na to, aké má film pôsobivé vizuálne rozprávanie deja, bola scéna odhalenia jej minulosti tŕňom v oku. Čo je škoda, pretože koniec koncov je to jej film. Napätie filmu je prevažne tvorené snovými sekvenciami, ktoré nie sú vždy tak atmosferické, ako by chceli byť. Našťastie majú význam a dramaturgicky posúvajú film ďalej. To je pri moderných snových scénach v hororoch príjemné prekvapenie.

The Lodge
Zdroj: imdb.com

Film má obrovské šťastie, že aj napriek tematicky zmätenému príbehu vyzerá famózne. O to sa postaral jeden z najlepších kameramanov súčastnosti – Thimios Bakatakis. Dvorný kameraman režiséra Yorgosa Lanthimosa (Homár, Zabitie posvätného jeleňa). Práve on umelecky povzniesol veľa, na papieri priemernejších momentov.

The Lodge RECENZIA – Zhrnutie

The Lodge je veľmi dobrým psychologickým hororom, ktorý ale mohol byť niečim oveľa viac. Potenciál tu vidíme v každej jednej scéne. Film je ako celok tematicky zmätený, avšak veľmi silný a efektívny v jednotlivých sekvenciách. Ak vo vás na konci vyvolá otázku o čom vlastne reálne bol, niekde tu je problém. Navyše samotná záverečná scéna pôsobí svojou extrémnosťou nie veľmi zaslúžene. The Lodge je dostatočne dobrým hororom na to, aby sme od neho chceli ešte viac. 7,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -