Pošpinil Netflix meno legendárneho Geralta z Rivie? | The Witcher RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

The Witcher RECENZIA – Streamovacia služba Netflix vydala 20. decembra prvú sériu seriálu o Geraltovi z Rivie. Príbeh založený na knihách poľského autora Andrzeja Sapkowského je známy samostatne, no aj vďaka úspešnej hernej sérii štúdia CD Projekt Red. Dodnes sa predalo vyše 33 miliónov kópií Zaklínača na PC a konzoly, bolo teda na čase, aby tento príbeh dobyl ďalšie médium: seriál. Podarilo sa to?

the witcher geralt
Geralt; Zdroj: dontfeedthegamers.com

The Witcher RECENZIA

Sapowski prvýkrát predstavil verejnosti Zaklínača ako krátky príbeh v roku 1986. Odvtedy mal dosť času na to, aby vybudoval hlbokú a rozsiahlu mytológiu fiktívneho vesmíru. Hlavná séria kníh (bolo ich 5) vyšla medzi rokmi 19941999, pričom spisovateľ odvtedy pracoval na ďalších samostatných príbehoch z iných prostredí a období. Netflix teda mal z čoho čerpať.

Seriál Witcher sa odohráva na tzv. „Kontinente“ – časti sveta, ktorú niekoľko tisíc rokov dozadu dobyli elfovia. Po vojnách so škriatkami dorazili aj ľudia, ktorí kolonizovali celý Kontinent a vytlačili ostatné rasy, ktoré sú teraz podradné. Územia obývajú aj monštrá ako upíri, strigy, vlkolaci a mnohé ďalšie, ktoré zmutovali po udalosti zvanej „Conjuction of the Spheres“ (Spojenie sfér).

Kontinent je na začiatku ságy rozdelený na dve časti – roztrieštené Severné kráľovstvá a južné Nilfgaardské impérium. Príbeh sa odohráva v tieni prvej veľkej vojny medzi nimi, pričom druhá vojna je len otázkou času.

Mätúci pre verejnosť?

Vyššie ste si mohli prečítať stručný úvod do mytológie Witchera, to sme však ešte nezachádzali do čarodejníkov, osudov či samotných witcherov. Showrunnerka Lauren Schmidt Hissrich teda čelila veľkej otázke: ako sa postaviť k rozsiahlemu príbehu v seriáli?  Na výber mala z dvoch možností. Buď by príbeh pomaly, ale postupne a zrozumiteľne predstavoval všetky koncepty, alebo sa dej rovno rozbehne a nebude sa spoliehať na to, že široká verejnosť všetkému porozumie.

yennefer netflix
Yennefer; Zdroj: bleedingcool.com

Fanúšikovia série môžu byť radi, že Netflix zvolil druhý variant. Seriálové spracovanie Zaklínača už akoby počítalo s tým, že sa v tomto vesmíre aspoň trochu orientujeme. Žiaľ, neviem posúdiť, ako sa na príbeh bude pozerať niekto, kto nikdy nečítal knihy Sapowského a/alebo nikdy nehral hry CD Projektu.

Seriál však skvelo pracuje s poskytnutým materiálom. Aby divák nebol presýtený niektorou z postáv, alebo aby mu naopak nejaká nechýbala či nebodaj zabudol, čím si práve prechádzala, príbeh je vo väčšine dielov vykladaný ako 3 rôzne dejové linky, ktoré postupujú spoločným smerom. Popritom sa približujú, až pokým sa nestretnú. Witcher sa teda snaží byť čo najprehľadnejší, ako je to možné. Scény neustále preskakujú medzi postavami a prostrediami, podobne ako napríklad v Game of Thrones.

Jediné, čo môže bežného diváka ešte trochu zmiasť, je časovo nelineárna postupnosť príbehu. To znamená, že po nejakej scéne môže nasledovať scéna, ktorá sa odohráva desiatky rokov predtým, no bez akéhokoľvek oznámenia v podobe textu. Zistiť to musíte až zo súvislostí. V podstate to však funguje tak dobre, že fanúšik Geralta sa nestratí, zatiaľ čo bežný divák sa bude cítiť, ako keby skladal puzzle – až kým ich neskôr uspokojivo neposkladá do uspokojivého celku.

Postavy a herci

Titulného Geralta z Rivie v seriáli od Netflixu stvárnil herec Henry Cavill (Muž z ocele, Mission: Impossible – Fallout, Krycie meno U.N.C.L.E.). V hlavnej úlohe je fantastický, mŕtvy výraz witchera, ktorého sa každý na každom rohu pýta, či má emócie, zahral perfektne. Jeho hlas je možno až príliš hrubý, no to je jediná sťažnosť. Na Geralta sa vzhľadom hodí, make-up tiež robí svoju mágiu a za chválu stojí aj jeho skvelá práca s mečom. Predsa len trénoval s Vladimírom Furdíkom, ktorý si ho nemohol vynachváliť.

ciri
Ciri; Zdroj: digitalspy.com

Ikonickú Yennefer z Vengerbergu stvárnila Anya Calotra. Čarodejnica je, neprekvapivo, veľkou súčasťou seriálového príbehu, pričom od začiatku vidíme jej transformáciu zúfalosti a beznádeje. To postave dodáva jasnú motiváciu pre jej činy. Herečke nemám čo vytknúť, práve naopak – zaslúži si veľký obdiv hlavne za to, ako skvelo zahrala prvých niekoľko častí. Prehnané sú možno len jej kostýmy, ktoré v hranej podobe pôsobia neprakticky až komicky.

Princeznú Cirillu, taktiež známu ako Ciri, si zahrala mladá Freya Allan. V čase nakrúcania mala len 17 rokov, pričom je skvelá a verná predlohe. Medzi ďalšie postavy patria aj Jaskier a Triss Marigold z Mariboru, ktorých stvárnili Joey Batey a Anna Shaffer. Nanešťastie, pravdepodobne ide o dva najhoršie stvárnené charaktery z celého seriálu. Herci sa na úlohy až tak úplne nehodili a ich dialógy sú zdanlivo omnoho menej kvalitné ako tie, ktoré patria trojici hlavných postáv.

Nové Game of Thrones?

Po neuspokojivom konci Hier o tróny od HBO verejnosť prahne po seriáli, ktorý by sa na ďalších pár nasledujúcich rokov stal očakávanou udalosťou a fenoménom populárnej kultúry. Nejaký čas sa špekulovalo o tom, že takýmto seriálom bude práve Witcher od Netflixu. Je to teda naozaj tak?

Žiaľ, zatiaľ to nevyzerá tak, že by Zaklínač oslovil širokú verejnosť ako Game of Thrones. Dosah prvej série pravdepodobne končí u fanúšikoch videohier, fantasy a temnej zábavy. Optimisticky si však myslím, že nasledujúce série majú obrovský potenciál rozšíriť svoj dosah. Druhá séria už bola oficiálne potvrdená (vyjde niekedy v roku 2021), pričom ďalšie by mohli nasledovať. Zahraniční kritici síce Witchera veľmi nechvália, no diváci áno.

cahir witcher
Cahir; Zdroj: Netflix

Záujem divákov znamená väčšie čísla sledovanosti, ktoré zasa znamenajú navýšenie rozpočtu. Ten by seriálu prospel a opravil by ďalších zopár nedostatkov prvej série, ako napríklad nie veľmi epický produkčný dizajn, malé pľace či pomerne slabé špeciálne efekty.

Čo by sa mohlo zlepšiť

Jednoznačne najlepšou časťou seriálu je samotný Geralt, ktorému sa tvorcovia nevenovali až tak veľa, ako by sme dúfali. Pochopiteľne však museli predostrieť mytológiu a naštartovať ďalšie postavy. Teraz by sa príbeh mal trochu spomaliť a viac sa zamerať na osobnú stránku Bieleho vlka.

Čo sa akcie týka, tá je opäť v okolí Geralta dokonalá. Ako som už vyššie spomínal, Henry Cavill je s mečom perfektný, pričom skvelá je aj choreografia všetkých jeho súbojov. Naopak chaoticky pôsobia súboje čarodejníc, zlepšiť by sa teda mohlo zobrazenie mágie.

Popracovať by sa mohlo aj na dialógoch, ktoré sú v niektorých prípadoch neprirodzené – akoby herci ani nerozumeli tomu, čo vlastne rozprávajú. Skvelé odľahčenie popri tom všetkom ponúka aj množstvo temného humoru a nadávok z úst Geralta.

the witcher recenzia
The Witcher RECENZIA; Zdroj: Netflix

ZHRNUTIE – The Witcher RECENZIA

The Witcher od Netflixu trochu domotá divákov, ktorí vôbec nepoznajú mytológiu a tento vesmír, no zarytí fanúšikovia a nadšenci fantasy si ho užijú. Geralt je v podaní Henryho Cavilla takmer dokonalý, charizmatický, presne taký, akého sme si priali. Medzi nedostatky patrí chaotické rozprávanie deja, ktoré je v momentoch uponáhľané, neprirodzene podané dialógy niektorými z hercov či slabšie špeciálne efekty. Naopak skvelé je technické spracovanie (kamera, hudba, choreografia) s výnimkou nie veľmi epickej produkcie, jasne ovplyvnenej rozpočtom.

Prvých 8 častí je skvelým začiatkom. V druhej sérii ešte má kam rásť a musí popracovať na mnohých chybách, no ak bude ďalej budovať na tom, čo sa zatiaľ podarilo, má pred sebou ešte dlhú a nádhernú budúcnosť. The Witcher si preto zaslúži hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

5 COMMENTS

  1. Vydel som the witcher a je to perfektne aj ked som nikdy hry nehral ani knihy nečítal samotný dej je perfektný ale neni to pre ľudí bez pamäte takým ujde celá podstata deja a iba dajú zlé hodnotenie ja by som to hodnotil na 9/10

  2. Cital som knihy, hral som hry, na serial som sa tesil a rozhodne nesklamal. Serialu sa da vycitat viacero veci, najma zjednodusovanie deja, ale to serialy robia. Kto chce dokonaly dej, nech si precita knihu, kto sa chce pokochat subojmi, kuzlami a priserami, nech sa paci, serial. Za mna 9/10

  3. Ja ako zarytý fanúšik si seriál teda naozaj neužívam, skôr ma zaráža a vadia mi zle obsadení herci a nepresnosti a chyby v príbehu. Ciri proste v knihe nemá 17 rokov keď sa odohráva bitka o Cintru a úprimne ten výkon je nevýrazný a neverím jej ani pol slova… aTriss nie je prekrásna rusovlasa čarodejnica ako v knihách….. A môžem pokračovať celú večnosť a to som len pri obsadení. Takže nie. Za mňa celé zle.

  4. Andrej, tvoj menovec co napisa Zaklinaca sa vola Sapkowski a nie Sapowski, je zrejme, ze sa vyznas a Zaklinac je tvoj denny chlieb. ;-) prosim ta skus napr. kopat kanale, ale nepis recenzie, to ti naozaj nejde. ;-)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -