Slováci, hľadajte si nový smartfón. Tieto už nedostanú aktualizáciu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Xiaomi ukončuje podporu obľúbeným smartfónom

Doba napreduje, s týmto faktom však prichádzajú aj nemilé správy. Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi aktuálne pracuje na rozširovaní svojej novej verzie operačného systému HyperOS.

Dostanú ho síce mnohé zariadenia, taktiež veľký počet smartfónov už však HyperOS nikdy neuvidí. Firma totiž práve na oficiálnej stránke informovala o zariadeniach, ktorým končí podpora. Sú medzi nimi mnohé obľúbené smartfóny Slovákov, vrátane Redmi Note 10 Pro.

Zariadenia Xiaomi, Redmi a POCO donedávna využívali operačný systém MIUI. Toto označenie však možno nie je úplne správne. V skutočnosti ide o nadstavbu systému Android, ktorá len pozmenila niektoré grafické prvky a funkčnosti.

Xiaomi teda všetkých príjemne prekvapilo, keď začalo koncom roka 2023 aktualizovať niektoré zariadenia na HyperOS. HyperOS síce nie je samostatný operačný systém, ktorý by čínski výrobcovia Xiaomi, Redmi a POCO vybudovali úplne od základov. Na rozdiel od MIUI je však viac prispôsobený.

HyperOS nedostanú všetci

HyperOS využíva niektoré prvky open-source Androidu, na ktorých vývojári ďalej stavali. Operačný systém má aj naďalej podporu pre Google služby a obchod s aplikáciami Google Play. Značky však ešte viac prispôsobili softvér svojmu hardvéru v snahe budovať svoj vlastný ekosystém – podobne ako Huawei so svojím HarmonyOS.

Nový operačný systém pre Xiaomi, Redmi a POCO (všetko mimoriadne obľúbené značky smartfónov Slovákov) začal postupne vychádzať už koncom roka 2023. V závislosti od modelu ste ho dostali buď skôr, alebo len prednedávnom. HarmonyOS má zatiaľ prevažne pozitívne reakcie, používatelia, ktorí ho doteraz nedostali, tak netrpezlivo čakajú, či bude aktualizované aj ich zariadenie. No a niektorých z nich Xiaomi práve pekne sklamalo.

Na svojej oficiálnej stránke zverejnili zoznam zariadení, ktorým ukončili softvérovú podporu. Tieto zariadenia teda nedostanú nový HarmonyOS.

Na Redmi Note 10 Pro a Pro Max zabudnite

Prítomnosť niektorých konkrétnych modelov zamrzí. HarmonyOS nedostanú napríklad Redmi Note 10 Pro a Redmi Note 10 Pro Max. Softvérová podpora skončila aj pre Redmi 9T. Tieto telefóny je možné aj naďalej používať s MIUI 14 (Android 13), avšak neodporúča sa to. Spoločnosť totiž taktiež prestane dodávať bezpečnostné záplaty, kvôli čomu budú tieto zariadenia náchylnejšie na útok škodlivým malvérom.

„Už naďalej nepodporujeme softvérové a firmvérové aktualizácie (vrátane bezpečnostných aktualizácií) pre produkty v tomto zozname, a už možno nebudeme odpovedať na hlásenia o bezpečnostných slabinách,“ uvádza Xiaomi na oficiálnej stránke.

Ide o pomerne smutné správy, nakoľko vyššie uvedené modely značky Redmi sú veľmi populárne aj u nás. Svojho času to boli patrili podľa štatistík operátorov dokonca najpredávanejšie smartfóny na Slovensku počas jesene 2021. Aj dodnes ich celkom určite vlastní mnoho Slovákov a Sloveniek, ktorí by sa v najbližšej dobe mali začať obzerať po alternatívach.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -