TLAČOVÁ KONFERENCIA: Tim Robbins v Karlových Varoch reaguje na kontroverzné témy!

Nenechajte si ujsť

Čokopoviedky – Ako superhrdinovia prežívajú Vianoce #3

Čokopoviedky #3 Máte pocit, že ste už starý na jedenie čokoládok z adventného kalendára? Nuž, pravda to určite nie je, nikto nikdy nebol príliš starý...

Čokopoviedky – Ako superhrdinovia prežívajú Vianoce #2

Čokopoviedky #2 Máte pocit, že ste už starý na jedenie čokoládok z adventného kalendára? Nuž, pravda to určite nie je, nikto nikdy nebol príliš starý...

Čokopoviedky – Ako superhrdinovia prežívajú Vianoce #1

Čokopoviedky #1 Máte pocit, že ste už starí na jedenie čokoládok z adventného kalendára? Nuž, pravda to určite nie je, nikto nikdy nebol príliš starý...

5 najlepších hier, vďaka ktorým zabudnete na stres

TOP 5: Najlepšie hry, ktoré vám pomôžu zabudnúť na stres Panika v čase pandémie si vyberá svoju daň. Ľudia pociťujú väčší stres, väčšie obavy a...

Tim Robbins v Karlových Varoch – ROZHOVOR

Multitalentovaný oscarový herec, režisér, producent, muzikant Tim Robbins si prvý deň v Kralových Varoch prevzal cenu Krištáľového glóbusu za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii. V rámci festivalu mal aj tlačovú konferenciu, kedy odpovedal na rôzne otázky novinárov.

Po celú tlačovku ovplýval pokojným dojmom a nebál sa odpovedať aj na aktuálne témy politiky alebo aj hnutia #MeToo. Na zvedavé otázky novinárov ochotne odpovedal a tlačovú konferenciu predĺžil o niekoľko minút.

Tim Robbins tlačová konferencia
Zdroj: Dominika Petráková

Ako aj po tých rokoch vnímate vašu úlohu vo filme Výkupenie z väznice Shawshank, ktorý sa dodnes objavuje v rebríčkoch najlepších filmov?

Táto úloha bola pre mňa ako požehnanie a trvá to dodnes. Vždy, keď ma niekto stretne a opýta sa ma na tento film, dokáže mi to naozaj zlepšiť deň. Existuje veľa dobrých filmov, ktorým sa takáto pocta nedostala, takže som naozaj veľmi rád.

Vedeli ste už v dobe natáčania, že z tejto snímky vznikne tak výnimočný film?

Vedeli sme, že scenár, ktorý spracovávame, je naozaj výnimočný. Netušili sme však, ako veľmi tento film zarezonuje v ľuďoch. Popravde, nebol to úspech okamžite po premiére filmu. Ten prišiel až s tým, ako sa začal šíriť medzi viac a viac ľudí skrz videokazety a dvd.

Vo vašom prejave ste spomínali aj Miloša Formana. Kedysi ste mali spolupracovať na projekte, no nakoniec sa to nepodarilo. Je možné, že by ste tento projekt niekedy dotiahli do konca? Zmenilo toto krátke stretnutie s ním váš pohľad na rozprávanie príbehu vo filme?

Miloš Forman natočil jedny z mojich najobľúbenejších filmov ako Amadeus alebo Prelet nad kukučím hniezdom. Z tohto stretnutia som bol veľmi nervózny, pretože to bol jeden z mojich idolov. Vždy je pre mňa príjemným prekvapením, keď sa stretnem s jedným z mojich idolov, že ide o skutočne skvelých ľudí. Miloš Forman nebol žiadnou výnimkou. Čo sa týka filmu, na ktorom sme mali pracovať, problém bol v tom, že štúdio, pre ktoré sa film mal natáčať, ukázalo Milošovi Formanovi plagát, ktorý sa mu nepáčil. Štúdio si film predstavovalo inak než Miloš a on skrátka povedal nie. A práve to som na ňom veľmi obdivoval, že dokázal povedať nie a nikdy nešiel pod svoju úroveň kvality. 

Tim Robbins tlačová konferencia
Zdroj: Dominika Petráková

Ste známy tým, že hovoríte často veci otvorene a vyjadrujete sa aj k politike. Stalo sa vám, že by to priamo ovplyvnilo vašu kariéru alebo život?

Túto otázku sa ma pýtajú pomerne často. Viete, keby som bol ticho a nehovoril o veciach, ktoré ma hnevajú a ktoré sú podľa mňa nesprávne, neviem, či by som bol na seba pyšný.

V stredu budete mať svoj vlastný koncert s kapelou. O čom budete spievať?

Často spievam skladby, ktoré si aj sám píšem, no občas zahráme aj pesničky iných. Nejde ale o žiadne karaoke, väčšinou si vyberáme neznáme skladby. Viete, hudba je pre nás spôsob slobody a oslavy ľudstva. A dúfame, že sa nám na koncerte podarí vytvoriť úžasnú atmosféru.

Baví vás viac réžia, písanie scenárov, produkcia, divadlo alebo hudba?

Najviac ma baví hokej (smiech). Najviac ma baví réžia, viete, robím režiséra v divadle. Mojím šťastím je, že mám vyučenú skupinu hercov, ktorú som sám trénoval. Ak dostanem nápad na novú hru, sú veľmi ochotní mi s tým okamžite pomôcť.

Zdroj: Jakub Kňažko

Splnili ste si všetky životné sny?

Určite áno. Mám tri úžasné deti, a to je môj splnený životný sen.

Pôsobíte ako veľmi renesančný človek, ste režisérom, hudobníkom, scenáristom, hercom, ešte by ste mohli byť aj maliarom. Z vašich slov by ste ale mohli byť aj politikom. Nepremýšľali ste, že by ste do politiky vstúpili?

Rád by som bol maliarom (smiech). Viete, toto je profesia, ktorá ma nikdy nelákala. Hlavným dôvodom bolo asi to, že poznám veľa ľudí, ktorí sa do politiky zapojili a nedopadli veľmi dobre. Naopak som sa stretol s politikmi, ktorí sa snažia pomôcť ľuďom vďaka svojmu miestu v politike.

Aký je vás postoj ku aktuálnemu hnutiu #MeToo?

Myslím, že je dôležité vnímať tento problém a hovoriť o ňom, pretože existuje už dlhú dobu. Pokiaľ sa niekto cíti sexuálne ohrozený alebo priamo zneužívaný, malo by sa o tom hovoriť. Nemyslím si však, že by niekto mal stratiť svoju prácu iba kvôli obvineniu bez dôkazov. Ak bol niekto obvinený, stál pred súdom, súd ho uznal vinným a na základe toho stratil kariéru, potom je to spravodlivosť. Samozrejme, história nejedenkrát ukázala prípady, kedy zneužité ženy nedokázali na súde svoju pravdu a to kvôli moci daného obvineného.

Tim Robbins tlačová konferencia
Zdroj: Dominika Petráková

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

BONTONFILM uvedie v decembri do kín bohatú nádielku atraktívnych filmov. Z jeho ponuky si vyberie naozaj každý

Česko-slovenská romantika, bláznivý nočný záťah, veselé animované dobrodružstvo aj mrazivý horor – v decembri sa v slovenských kinách zasmeje, ale užijeme si aj napätie a budeme sa...

Čokopoviedky – Ako superhrdinovia prežívajú Vianoce #3

Čokopoviedky #3 Máte pocit, že ste už starý na jedenie čokoládok z adventného kalendára? Nuž, pravda to určite nie je, nikto nikdy nebol príliš starý...

Tvorca seriálu Black Mirror pripravuje nový projekt pre Netflix. Čo od neho môžeme očakávať?

Nový projekt od tvorcu Black Mirror Tvorca seriálu Black Mirror Charlie Brooker pripravuje nový projekt pre Netflix. Brookera poznáme hlavne kvôli tomuto seriálu, ktorý je...

CINEMAX bude otvárať svoje kiná. Kedy sa toho dočkáme a čo si pozrieme?

CINEMAX otvorí kiná Prinášame skvelú správu pre všetkých nadšencov veľkého plátna, špičkového zvuku a moderných technológií pri sledovaní filmov. Najväčšia sieť CINEMAX konečne znova otvorí...

Aká je budúcnosť Elliota Pagea v seriáli The Umbrella Academy? Počíta sa s ním aj naďalej?

Elliot Page v tretej sérii The Umbrella Academy Herec Elliot Page (predtým herečka Ellen Page), ktorý sa preslávil vďaka úlohe teenagerky vo filme Juno, nás...