Tip na film: Počiatok | Počiatok od Christophera Nolana je niečo viac, než len film

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Tip na film: Počiatok

,,Ďakujeme ti Pane, že si nám priniesol film, akým je Počiatok.“ Prepáčte, ale ako člen cirkvi s názvom ,,Nolanism“, som na začiatok musel povedať túto vetu, ako úctu všemocnému Pánovi, Christopherovi Nolanovi. V skratke, Nolanizmus je fiktívna cirkev, ktorá uctieva Christophera Nolana, ako svojho Pána, najlepšieho režiséra všetkých čias, spasiteľa kinematogafie, lepšiu verziu Stanleyho Kubricka, atď. O cirkvi Nolanizmus budeme mať čoskoro samostatný článok, takže majte oči na stopkách. Prinášame Vám dnešný Tip na film: Počiatok!

63355000-inception-wallpapers
Dnešný Tip na film: Počiatok a Leo na krásnom posteri. Zdroj: fungyung.com

Počiatok

Počiatok je veľdielo, umelecké dielo, epochálne dielo. Je to film, ku ktorému sa oplatí klaňať a uctievať ho. Tento film je orgazmus. Je to ako mať pohlavný styk s filmom. A úprimne, nič divnejšie a zároveň krajšie som tento týždeň nenapísal. Tento film raz bude zapísaný do svetového dedičstva UNESCO, a prvú verziu tohto filmu uložia do pápežového chrámu v Jeruzaleme. Naozaj, ak ste z budúcnosti a chcete vedieť či je to dobrý film, choďte na návštevu k pápežovi. V tom čase, aj vo všetkých budúcich časoch, bude určite pápežom Christopher Nolan. Aby som ale nespomínal len takéto nepodstatné fakty, prejdime k tomu čo bolo na tomto filme skutočne dobré.

Pozitívne negatíva

Začneme tým, čo je na tomto filme zlé, lebo to bude oveľa jednoduchšie ako menovať všetky úžasné veci na tomto filme. V skratke, na tomto filme nebolo zlé nič. Hľadajte si čo chcete, pretože z filmárskeho hľadiska je Christopher Nolan niečo ako Einstein, a toto je jeho Všeobecná teória relativity.

1-ecPPZfKtMhkw3K-3RC3HDg
Zdroj: medium.com

Začnime pri hercoch. Spomeňme pár svätých mien, medzi ktoré patria Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Lewitt, Tom Hardy, Michael Caine, Cillian Murphy a Ken Watanabe. Všetky tieto mená predstavujú geniálne herecké umenie. Ak Vám niektoré mená nič nehovoria, tak sa pozrite na obrázok. Hneď si poviete niečo v zmysle: ,,Ahh, to je sakra dobrý herec!“ Prejdime ale k inému menu. Tým je samotný Lord, Christopher Nolan. Spomeňme si na tituly ako Interstellar, Dark Knight trilógia, Prestige a Memento. Všetko sú to diela, ktoré otriasli kinematografiou. Ako mohol niekto natočiť niečo tak geniálne? Jednoducho. Christopher Nolan + Jonathan Nolan + Hans Zimmer = Epos. Pridajte k tomu ešte kameramana Wallyho Pfistera (ktorý je omnoho lepší kameraman ako režisér), a máte zaručenú istotu, že sa do filmu zamilujete a skutočne spoznáte význam slova cinefil. Toto nie je ako tie slovenské istoty, čo nasľubujú politici a nič z toho, tento film je skutočný.

Muzička

Time. To je anglické pomenovanie pre slovo ,,čas“. Pustite si to.

Hudobná kompozícia v tomto filme je tak úžasný masterpiece, že Hans Zimmer ani nemusel rozkrádať klasickú hudbu, ako učinil v Interstellare. Namiesto toho zapojil
fantáziu, aby všetko na tomto filme bolo dokonalé. Každá nota do seba perfektne pasuje, a dokopy vytvárajú dokonalú harmóniu zvuku.

O čom vlastne toto dokonalé dielo je?

Príbeh tohto filmu je droga. O Počiatku sa v podstate nedá napísať nič zmysluplné, pretože si nemyslím, že sa na tejto planéte našiel niekto taký, kto by dokonale pochopil myšlienkam, ktoré nám chcel Nolan zdeliť. Opisovať samotný príbeh nebudem, pretože každý si o ňom myslí svoje. Môžem dodať akurát toľko, že tu bol brilantne vybraný casting, aj keď niekedy mám pocit, že Leo už nechápe ani sám seba. Počiatok je vlastne niečo nové, obsahuje novú myšlienku, ktorú sme doposiaľ nevideli. To z tohto diela robí niečo výnimočné, pretože ho po dejovej stránke ani nemáme s čím porovnať. Musím povedať, že film je tak geniálny, až sa nedá nazývať iba filmom. Aj keď, po emocionálnej stránke to bolo iba jedno veľké klišé. No je však láska to, čo potrebujete k poriadnemu mindf*cku? Pozeráte to kvôli tomu, aby ste sa zamilovali do hercov? Alebo nie.

INCEPTION_DNEG_VFX_15
Zdroj: screenart.com

Počiatok vyhral 4 oskary. Za kameru, mix zvuku, strih zvuku a vizuálne efekty (čo je celkom slušné, no myslím, že to nie je férové). Tento film si totiž zaslúži všetky oskary. Vážne. Vizuálne efekty bola úplná lahôdka. Ak niekto z Vás videl minuloročného Doctora Strangea, tak Počiatok funguje na podobnej báze. Tieto vizuálne efekty vytvárajú tak dokonalú ilúziu paradoxu, že nebudete vedieť nič. A teraz mi povedzte, ako je možné, že Lord Christopher Nolan ešte nemá oskara? Ja predpokladám, že čaká na niečo väčšie.

Zamyslite sa nad tým, čo všetko priniesol Christopher Nolan do sveta kinematografie. A taktiež sa zamyslite nad tým, s kým/čím chcete stráviť ďalšiu noc, pretože Počiatok je cesta.

 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -