TIP na film: Probudím se včera | Pri českých komédiách sa dá zasmiať, ale aj pekne zrelaxovať

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 21 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Probudím se včera

Nikdy som si nemyslel, že budem písať TIP na český alebo slovenský film. Spomenul som si však na jeden, ktorý by mal vidieť každý jeden milovník klasických českých komédií. Neviem síce, či sa dá rok výroby 2012 nazvať klasikou, ale zasadenie filmu hovorí samo o sebe. Snímok Probudím se včera je proste bomba a medzi dnešnými filmami sa nemusí vôbec hanbiť! Je tu vôbec niekto, kto by nepoznal Gympl, Snowboarďákov alebo Vejšku? A čo spája tieto tri české komédie? No predsa herec Jiří Mádl! Jeho buď milujete, alebo nenávidíte. Nič medzi tým neexistuje. A práve medzi jeho najlepšie filmy patrí Probudím se včera, o ktorom si niečo porozprávame.

Jiří Mádl ako 18 ročný Petr
Jiří Mádl ako 18 ročný Petr, Zdroj: orbitklub.cz

Originálny príbeh?

Probudím se včera má, na kvality českého filmu, naozaj zaujímavú a originálnu zápletku. Začiatok je tak trochu Sci-Fi a neminie nás cestovanie časom. Hlavnú postavu, Petra, hrajú dvaja herci. Jeden v budúcnosti a druhý v minulosti. Staršiu verziu si zahral herec Filip Blažek a mladšiu samozrejme Jiří Mádl. 40 ročný učiteľ Petr si žije typický život bez možnosti pre radosť. Nevie si nájsť stály vzťah a jeho rodičia (Ljuba Krbová a Svatopluk Skopal) uzatvárajú stávky o tom, ktorá žena pri ňom vydrží najdlhšie. Netrvá však dlho a Petr sa stane pokusným králičkom časostroja. Vyberie si jasné obdobie pre návrat, a tým je stará dobrá stredná škola. Tu už nastupuje Jiří Mádl, ako 18 ročný Petr v období pred Nežnou Revolúciou. Zadal si však nie veľmi jednoduchú úlohu. Zbaliť nádhernú Elišku (Eva Josefíková), dievča, ktoré na strednej miloval, no po strednej stratil. Má na to však iba jeden mesiac, potom sa musí vrátiť späť do svojho súčasného ja.

Na vzťah medzi Petrom a Eliškou sa pozerá veľmi dobre
Na vzťah medzi Petrom a Eliškou sa pozerá veľmi dobre, Zdroj: gorilla.sk

A tu to prichádza. 40 ročný chlap má zase 18, doba je úplne iná a treba si na to zvyknúť. Úplne iná móda, dlhé rady pred Tuzexom, žiaden google, ale hlavne škola. Pokiaľ v škole spomenie revolúciu alebo Google, berú ho za blázna. A tak sa treba začleniť a začať odznova. Prepadá z matematiky a ruština mu taktiež nejde, ale samozrejme exceluje z dejepisu a češtiny, ktorú učil. Najvtipnejšie hlášky filmu padajú práve v laviciach v škole. Rýchlo sa však oťuká a sranda môže začať. To, či sa mu podarí získať srdce jeho milovanej Elišky a zmeniť tak budúcnosť uvidíte až vo filme. 

Petr a Eliška
Petr a Eliška, Zdroj: film.bigshock.cz

Bol film zvládnutý dobre?

Režisérom snímku je Miloslav Šmídrmajer, ktorý má na konte napríklad film Vejška alebo tohtoročnú novinku Miluji tě modře. Pero scenáristu držal Lumír Holčák. Táto dvojica si celkom sadla a tak boli dialógy vo filme záživné a na balenie dievčat na strednej to úplne stačilo. Takisto bol výborne zvládnutý minulý systém, dobre vystihnutá móda a školstvo. Ako som písal nechýbal Tuzex, školský inšpektor alebo strážnik na ulici, ktorého by sme v dnešnej dobe často potrebovali. Zasadenie filmu teda bolo uveriteľné, aj keď by sa našlo pár chýb. Kedže ide o komédiu, vo filme sa nachádza mnoho vtipných scén, ktoré sa dobre pamätajú. Či už vtipy v lavici, Petrove predpovedanie budúcnosti alebo snaženie sa o spolužiačku Elišku. 

Petr sa nevyhne problémom u rodičov
Petr sa nevyhne problémom u rodičov, Zdroj: lidovky.cz

Za zmienku však stoja výborné herecké výkony. Najlepší predviedol samozrejme herec s veľkými kvalitami, Jiří Mádl. Ten zahral 40 ročného chlapa v tele 18 ročného naozaj bravúrne. Vzťahy medzi postavami fungujú, a to platí hlavne pre učiteľov v škole. Ich postavy sú výborne napísané a to možno práve preto, lebo na scenári spolupracoval aj sám Mádl. Medzi Petrom a Eliškou (Eva Josefíková) vidíme nádherný herecký vzťah, na ktorý sa dobre pozeralo. Rovnako to je tak aj pri jeho rodičoch (Ljuba Krbová a Svatopluk Skopal). Škoda len, že sme si viac neužili staršiu verziu Petra, Filipa BlažekaV učiteľskom zbore sa objavili mená ako Viktor Preiss, Miroslav Táborský, Zlata Adamovská, Nela Boudová, Milan Šteindler alebo Roman Šerble.

Filip Blažek ako 40 ročný Petr
Filip Blažek ako 40 ročný Petr, Zdroj: novinky.cz

Film určite stojí za pozretie!

Pokiaľ sa máte chuť zasmiať alebo si chcete oddýchnuť, Probudím se včera je výbornou voľbou. Ide predsa o romantickú komédiu, pri ktorej si zaspomínate na staré časy. Mladá láska medzi Petrom a Eliškou nieje zbytočne naivná, a všetci sme si ňou možno prešli. Pokiaľ sa pozrieme na rozpočet filmu, musíme mu odpustiť technické chyby. Všetky nedostatky sa však dajú prehliadnuť, ide predsa o pobavenie a relax. Aj keď nejednému by vadil až moc nápadný product placement nemenovaných žuvačiek. Romantické táboráky, hon za láskou a klasické diskotéky, na to všetko si pri tomto filme zaspomínate. Film určite stojí za pozretie!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah