TIP na film: 1917 | Napínavá vojenská dráma, ktorá vás strhne a nepustí

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: 1917

Sam Mendes je veľmi prehliadaný režisér žánrových filmov, čo je veľká škoda. Jeho režijný štýl a vzhľad filmov by sa dal prirovnať ku Christopherovi Nolanovi. Jeho doposiaľ najnovší film – 1917, je toho dôkazom. Mendes je jedným zo súčasných majstrov žánrového filmu a nebojí sa ani komorných drám.

Po tom, ako pracoval na Bondovkách Skyfall a Spectre, sa vrhá na jeho technicky najambicióznejší projekt – vojenskú drámu 1917. Niet divu, že opäť spojil sily s jedným z najlepších, ak nie najlepším, kameramanom súčastnosti – Rogerom Deakinsom. Spojením Mendesovej réžie a Deakinsovej kamery vznikol pozoruhodný vojenský film.

1917
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Na sklonku jedného z najväčších vojenských konfliktov všetkých čias dostali dvaja mladí britský vojaci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdanlivo nesplniteľnú misiu. Musia doručiť správu o zastavení útoku, ktorý môže stáť život stovky nič netušiacich vojakov, medzi ktorými sa nachádza aj Blakeov brat.

Správu musia doručiť čo najskôr, a to cez nepriateľské územie. Začína sa cesta, v ktorej smrť čaká na každom rohu. Čaká ich napínavý boj s extrémnymi podmienkami, nástrahami vojny, prírodou a najmä s časom. Časom, ktorý môže stáť stovky vojakov život.

1917
Zdroj: imdb.com

Spracovanie

Najväčšie lákadlo filmu 1917 je jeho technická stránka. Tu prichádza tá ambiciózna časť, film je totižto natočený na jeden dlhý záber. Samozrejme, tento záber je zložený s viacerých záberov, medzi ktorými sa neviditeľne strihá. Avšak stále sa jedná o strhujúcu formu, ktorá diváka vtiahne a úplne pohltí.

Keďže sa vo filme viditeľne nestrihá, dostanete ilúziu reálneho času a pocit, že všetky udalosti prežívate spolu s hlavnými postavami. Je to veľmi efektívne a pôsobivé. Avšak tento spôsob vedenia príbehu sa môže spočiatku javiť ako atrakcia. Opak je pravdou. Film je aj napriek jednoduchosti deja veľmi emocionálnym zážitkom.

1917
Zdroj: imdb.com

Vzťahu Schofielda a Blakea veríme hneď v ich prvom dialógu. Cítime medzi nimi puto. Práve ich vzťah je srdcom filmu. Čo je na 1917 zaujímavé, je aj fakt, že sa jedná súčasne o veľmi komorný a veľkolepý film. No aj pri dynamických akčných scénach je kamera stále zameraná na hlavné postavy. Mendes sa ani na chvíľu nenechá uniesť pompéznosťou scén.

A keď už tieto veľké scény prídu, sú skutočne fantastické. Najmä večerná scéna – útek pred vojakmi osvetlenými svetlicami nad ruinami mesta. Alebo hrdinský beh cez chaotické bojové pole. To sú momenty, pri ktorých si spomenieme, prečo máme radi filmy. Ďalší rozmer im dodáva aj soundtrack, ktorý zložil Thomas Newman.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 80%
IMDB.com – 8,3/10
Rotten Tomatoes – 89%

Aký je váš obľúbený vojenský film za posledné roky? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -