TIP na film: Americké psycho | Ikonický krvák o psychopatovi z Wall Street

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Americké psycho

Svet Wall Street v osemdesiatych rokoch popísaný očami psychopata – to je film Americké psycho. Keď ekonomika dosahovala svojho vrcholu, zamestnanci Wall Street boli tak zahľadení do seba, že si ani nevšimnú, že sa medzi nimi nachádza masový vrah. Ibaže by to bolo tým, že si ani samotný vrah nie je istý, či činy, ktoré spáchal, sa v skutočnosti stali?

Náhľad do deja

Patrick Bateman (Christian Bale) je biznismanom z Wall Street, ktorý v sebe tají sociopatické a psychopatické myšlienky. Keď ho tieto myšlienky posadnú, vraždí jedného človeka za druhým. Kolegov, ženy, náhodných okoloidúcich. Navonok je úplne obyčajným zamestnancom bažiacim po peniazoch, luxuse a ženách. Vo vnútri sa však skrýva jeho temné druhé ja.

Možno to všetko ale nie je tak, ako to Bateman vníma a ako nám to film prezentuje. Vo filme vidíme, že trpí viacerými mentálnymi poruchami a neraz halucinuje. Môže teda byť, že všetky udalosti, ktoré vidíme, sa odohrávajú iba v jeho hlave? Či už je to tak alebo onak, jedno je jasné. Bateman má obrovské problémy a sám ich už prestáva zvládať.

American Psycho
Zdroj: rollingstone.com

Informácie o filme

Film Americké psycho vznikol v roku 2000 podľa rovnomennej knihy od Breta Eastona Ellisa. Jedná sa o čiernu komédiu na rozhraní so zabijačským hororom a psychologickou drámou. Účinkuje v ňom mnoho svetoznámych hercov – medzi nimi Christian Bale, Jared Leto, Willem Dafoe a mnoho ďalších. V roku 2002 vyšlo aj pokračovanie snímky – Americké psycho 2. Pôvodnému filmu však nesiaha ani po päty.

Diváci a dokonca aj tvorcovia filmu majú na Americké psycho rozštiepené názory. Niektorí tvrdia, že sa jedná o kultový horor, iní zase, že kniha nikdy nemala byť filmovo spracovaná a film tak stráca celú podstatu príbehu. To, ako ho vyhodnotíte vy, je už ale naozaj na vás. Odporučila by som vám však po zhliadnutí pobehať internet pre prípadné vysvetlenia a odpovede na otázky, ktoré vám film pravdepodobne prinesie. Jeho dej totiž vôbec nie je jednoduchý a priamočiary.

Hodnotenia filmu: 

CSFD.cz – 67%
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 70%

Videli ste film Americké psycho? Čo na neho hovoríte? Vaše dojmy nám zanechajte v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -