TIP na film: Arctic | Nechajte sa zamrznúť do špiku kostí v ľadovej Arktíde

Nenechajte si ujsť

Dá sa aj citlivá téma zobraziť vhodne prostredníctvom komiksu? | Denník Anny Frankovej RECENZIA

Denník Anny Frankovej RECENZIA Denník Anny Frankovej RECENZIA - Zrejme najznámejší denník, ktorý vyšiel v knižnej podobe, sa k nám teraz dostáva v podobe komiksu....

Zombie hit Vlak do Pusanu dostal veľkolepé pokračovanie | Peninsula RECENZIA

Peninsula RECENZIA Peninsula RECENZIA - Keď už máme pocit, že sme v zombie hororoch videli všetko, zrazu príde niečo ako Vlak do Pusanu. Tento nadupaný...

KVÍZ – Ktorá postava zo seriálu The Boys si ty? Otestuj sa v našom kvíze a zisti to

The Boys KVÍZ Druhá séria seriálu The Boys od spoločnosti Amazon je od minulej stredy celá vonku. Mali sme možnosť pozrieť si ďalších 8 častí,...

Apple Event predstavil dva základné modely iPhone 12 a iPhone 12 mini s najvýkonnejšími procesormi súčasnosti

Aj keď sme si museli počkať o niečo dlhšie, Apple sa už cíti pripravene a októbrový digitálny event "Hi, Speed" nám konečne predstavil vysoko...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Arctic

Mads Mikkelsen, jeden z najuznávanejších a najlepších európskych hercov, sa pustil do zamrznutej Arktídy, aby nám v tejto bohom zabudnutej zemi ukázal svoje zdatné preživšie skúsenosti. Arctic: Ľadové peklo je minimalistický, ale stále dobrodružný film, v ktorom ide iba o jediné: záchranu a prežitie.

Jedná sa o debutový počin režiséra Joe Penna, ktorý sa predtým venoval iba krátkym filmom, alebo si natáčal videá na svoj YouTube kanál MysteryGuitarMan. Táto nesmierne silná snímka si vyslúžila po premiére v Cannes 10-minútové standing ovation a podľa slov hlavného herca sa jednalo o jeho najťažšie natáčanie v živote.

Arctic
Zdroj: imbd.com

Smrteľný chlad a sneh

Film Arctic má veľmi jednoduchý príbeh. Hlavná postava Overgård (Mads Mikkelsen) havaruje so svojím lietadlom v nehostinnom a nebezpečnom prostredí. Je obklopený mrazom a pustinou. Každý deň dodržiava svoje pevne určené pravidlá na prežitie a stále iba čaká na spásu. Loví ryby pod ľadom, alebo lopatou vytvára do snehu záchranné heslá pre pomoc.

Jeho nádej postupne upadáva a čím viac sa už zmieruje s tým, že po minutí všetkých zásob na tomto mieste neúprosne umrie. V čase upadania do beznádeje sa k nemu ale priblíži neznáma helikoptéra. Na Overgårda sa konečne usmialo šťastie. Pokiaľ si ale uvedomí, že vonku vyčíňa príliš silná snehová búrka, je už príliš neskoro.

Arctic
Zdroj: independent.co.uk

Helikoptéra havaruje. Pilot je mŕtvy a ďalšia členka kabíny taktiež nevykazuje bohvieaké náznaky života. Keď ale Overgård spozoruje, že žena ešte stále dýcha, okamžite sa o ňu začne starať a ošetrovať ju. Ručnými saňami ju prevezie do svojho stroskotaného lietadla, ktoré mu slúži ako provizórny domov.

Cesta vytrvalosti a odhodlania

Až tam pochopí, že mu zásoby jedla pre dvoch veľmi nevydržia. S novou cudzojazyčnou a nehybnou kamarátkou sa tak vypraví na dobrodružnú cestu k enormne vzdialenému cieľu najbližšej ľudskej civilizácie. Je si vedomý toho, že ostať na tomto mieste by sa rovnalo smrti ich oboch.

Arctic
Zdroj: imbd.com

Ženu tak ťahá na saniach a niekoľkokrát musí pozmeniť plány svojej trasy, pretože matka príroda si pre neho pripravila stále horšie a horšie podmienky. Stretáva ľadového medveďa, prepadáva sa do hlbokého kaňonu, alebo iba proste stále chodí, chodí a mrzne.

Po čase sily začínajú ubúdať a nám ako aj hlavnému protagonistovi nastáva otázka, čo urobiť ďalej. Vzdať sa? Nechať položivú ženu napospas osudu? Spraviť si z nej celkom chutné a výživné špekačky?

Spracovanie

Artic je filmom, v ktorom máte príbeh hovorený čisto obrazom a zvukom. Ak sa aj objavia nejaké monológy, väčšinou je to len bľabotanie hlavnej postavy kvôli tomu, aby si nepripadala taká osamelá. Na začiatku vás čaká trochu pomalšie tempo a spoznanie s postavou, ale už po chvíli nastúpi pocit sledovania niečoho naozaj výnimočného.

Arctic
Zdroj: imdb.com

Charizmatický Dán Mads Mikkelsen (Hannibal, Doctor Strange, Hon) nepoužil počas natáčania ani jediný krát kaskadéra. Jeho zlomené kosti, vymrznuté slzy a prsty nebudeme závidieť, ale hlavne mu budeme držať palce, aby v tomto príbehu vyšiel víťazne.

Jedná sa o one man show, ktorá je stvárnená najlepšie, ako môže. Aj nehybná nemá tvár Mikkelsena vo vás dokáže vyvolať veľmi prenikavé emócie. Melodické motívy hudby vo vás prebúdzajú pocit skutočného hrdinstva, ako aj nepríjemného strachu, ktorý je ukrytý v každom z nás.

Arctic
Zdroj: imbd.com

Poväčšine sa taktiež natáčalo iba na reálnych lokalitách (Island), takže boľavý pocit smrtiaceho chladu je o to viac uveriteľnejší. Prakticky to pripomína hru Death Stranding v zasneženej krajine, kde hlavná postava sa musí taktiež dostať so svojím nákladom z bodu A do bodu B.

Dôležité je nevzdať sa

Preživšia inšpirujúca dráma, ktorá stavia na nezlomnom srdci a odvahe. Nevyhnete sa taktiež aj prekrásnym scenériám, alebo uvedomenia, čo človek dokáže všetko vytvoriť a urobiť, aby nezomrel. Arctic počas teplých dní nepríjemne schladí, ale pritom stále vytvorí veľmi hrejivý pocit na duši.

Neúprosný a doslova chladný film pre všetkých milovníkov prvotriedneho herectva a kvalitnej kinematografie. Nikdy si nezačnite hovoriť, že nič horšie sa už nemôže stať. Lebo čuduj sa svetu, ono sa to stane.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 68%
IMDb.com – 6,8/10
Rotten Tomatoes – 89%

Čo hovoríte na mrazivý film Arctic vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Herec Jake Gyllenhaal sa opäť spája s režisérom Denisom Villeneuve. Čo nám prinesú tentokrát?

Stanica HBO nám už roky prináša neuveriteľné originálne seriály, ktorých úspechy sú len podtrhnuté desiatkami prestížnych televíznych ocenení. Z ich dielne pochádzajú tituly ako...

Pokračovanie hororu Muž v temnote spoznalo svoju premiéru, nový dátum dostali aj Krotitelia duchov

Nedávno sme vám priniesli vskutku neočakávanú správu o tom, že horor/triler Muž v temnote (Don’t Breathe) z roku 2016 dostane pokračovanie. A ešte šokujúcejším...

Pozrite si trailer na posledný film Chadwicka Bosemana a nechajte sa uniesť atmosférou 20. rokov

Ma Rainey's Black Bottom trailer Na Netflix príde ešte pred Vianocami posledný film Chadwicka Bosemana. Zahrá si v ňom spolu s oscarovou Violou Davis (Vdovy,...

Herec Jared Leto ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Joker. V ktorom filme ho uvidíme?

Treba uznať, že herec Jared Leto ako Joker doplatil na všetkých ostatných predstaviteľov, ktorí stvárnili obávaného princa zločinu. Za zmienku stojí Jack Nicholson, Heath...

Prvá ukážka na Disney rozprávku Raya a posledný drak odhaľuje nádherný fantasy príbeh

Ste pripravení? Štúdio Walt Disney Animation Studios prináša po Ľadovom kráľovstve 2 (2019) svoj ďalší animovaný film. Tým bude Raya a posledný drak (Raya...