TIP na film: Arctic | Nechajte sa zamrznúť do špiku kostí v ľadovej Arktíde

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Arctic

Mads Mikkelsen, jeden z najuznávanejších a najlepších európskych hercov, sa pustil do zamrznutej Arktídy, aby nám v tejto bohom zabudnutej zemi ukázal svoje zdatné preživšie skúsenosti. Arctic: Ľadové peklo je minimalistický, ale stále dobrodružný film, v ktorom ide iba o jediné: záchranu a prežitie.

Jedná sa o debutový počin režiséra Joe Penna, ktorý sa predtým venoval iba krátkym filmom, alebo si natáčal videá na svoj YouTube kanál MysteryGuitarMan. Táto nesmierne silná snímka si vyslúžila po premiére v Cannes 10-minútové standing ovation a podľa slov hlavného herca sa jednalo o jeho najťažšie natáčanie v živote.

Arctic
Zdroj: imbd.com

Smrteľný chlad a sneh

Film Arctic má veľmi jednoduchý príbeh. Hlavná postava Overgård (Mads Mikkelsen) havaruje so svojím lietadlom v nehostinnom a nebezpečnom prostredí. Je obklopený mrazom a pustinou. Každý deň dodržiava svoje pevne určené pravidlá na prežitie a stále iba čaká na spásu. Loví ryby pod ľadom, alebo lopatou vytvára do snehu záchranné heslá pre pomoc.

Jeho nádej postupne upadáva a čím viac sa už zmieruje s tým, že po minutí všetkých zásob na tomto mieste neúprosne umrie. V čase upadania do beznádeje sa k nemu ale priblíži neznáma helikoptéra. Na Overgårda sa konečne usmialo šťastie. Pokiaľ si ale uvedomí, že vonku vyčíňa príliš silná snehová búrka, je už príliš neskoro.

Arctic
Zdroj: independent.co.uk

Helikoptéra havaruje. Pilot je mŕtvy a ďalšia členka kabíny taktiež nevykazuje bohvieaké náznaky života. Keď ale Overgård spozoruje, že žena ešte stále dýcha, okamžite sa o ňu začne starať a ošetrovať ju. Ručnými saňami ju prevezie do svojho stroskotaného lietadla, ktoré mu slúži ako provizórny domov.

Cesta vytrvalosti a odhodlania

Až tam pochopí, že mu zásoby jedla pre dvoch veľmi nevydržia. S novou cudzojazyčnou a nehybnou kamarátkou sa tak vypraví na dobrodružnú cestu k enormne vzdialenému cieľu najbližšej ľudskej civilizácie. Je si vedomý toho, že ostať na tomto mieste by sa rovnalo smrti ich oboch.

Arctic
Zdroj: imbd.com

Ženu tak ťahá na saniach a niekoľkokrát musí pozmeniť plány svojej trasy, pretože matka príroda si pre neho pripravila stále horšie a horšie podmienky. Stretáva ľadového medveďa, prepadáva sa do hlbokého kaňonu, alebo iba proste stále chodí, chodí a mrzne.

Po čase sily začínajú ubúdať a nám ako aj hlavnému protagonistovi nastáva otázka, čo urobiť ďalej. Vzdať sa? Nechať položivú ženu napospas osudu? Spraviť si z nej celkom chutné a výživné špekačky?

Spracovanie

Artic je filmom, v ktorom máte príbeh hovorený čisto obrazom a zvukom. Ak sa aj objavia nejaké monológy, väčšinou je to len bľabotanie hlavnej postavy kvôli tomu, aby si nepripadala taká osamelá. Na začiatku vás čaká trochu pomalšie tempo a spoznanie s postavou, ale už po chvíli nastúpi pocit sledovania niečoho naozaj výnimočného.

Arctic
Zdroj: imdb.com

Charizmatický Dán Mads Mikkelsen (Hannibal, Doctor Strange, Hon) nepoužil počas natáčania ani jediný krát kaskadéra. Jeho zlomené kosti, vymrznuté slzy a prsty nebudeme závidieť, ale hlavne mu budeme držať palce, aby v tomto príbehu vyšiel víťazne.

Jedná sa o one man show, ktorá je stvárnená najlepšie, ako môže. Aj nehybná nemá tvár Mikkelsena vo vás dokáže vyvolať veľmi prenikavé emócie. Melodické motívy hudby vo vás prebúdzajú pocit skutočného hrdinstva, ako aj nepríjemného strachu, ktorý je ukrytý v každom z nás.

Arctic
Zdroj: imbd.com

Poväčšine sa taktiež natáčalo iba na reálnych lokalitách (Island), takže boľavý pocit smrtiaceho chladu je o to viac uveriteľnejší. Prakticky to pripomína hru Death Stranding v zasneženej krajine, kde hlavná postava sa musí taktiež dostať so svojím nákladom z bodu A do bodu B.

Dôležité je nevzdať sa

Preživšia inšpirujúca dráma, ktorá stavia na nezlomnom srdci a odvahe. Nevyhnete sa taktiež aj prekrásnym scenériám, alebo uvedomenia, čo človek dokáže všetko vytvoriť a urobiť, aby nezomrel. Arctic počas teplých dní nepríjemne schladí, ale pritom stále vytvorí veľmi hrejivý pocit na duši.

Neúprosný a doslova chladný film pre všetkých milovníkov prvotriedneho herectva a kvalitnej kinematografie. Nikdy si nezačnite hovoriť, že nič horšie sa už nemôže stať. Lebo čuduj sa svetu, ono sa to stane.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 68%
IMDb.com – 6,8/10
Rotten Tomatoes – 89%

Čo hovoríte na mrazivý film Arctic vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...