TIP na film: Autopsy of Jane Doe | Nezvyčajný tip na nezvyčajný horor…

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Rozhodol som sa, že tu začneme niečo, čo sme tu ešte nemali. Mali sme tu už mnoho tipov na mnoho skvelých filmov a seriálov, no vždy sme boli my tí, ktorí vám chceli zdeliť ten skvelý film či seriál, ktorý sa oplatí pozrieť. Tentokrát som si film len pozrel. Teda dnešný Tip na film: Autopsy of Jane Doe Vám dnes odporučí jedno skvelé dievča (jej meno je tá posledná vec, ktorú by som Vám povedal), ale skrz moje slová.

Tip na film: Autopsy of Jane Doe

Keď som si prečítal nejakú kratučkú špecifikáciu k filmu The Autopsy of Jane Doe, bol som trošku v rozpakoch. Je to čisto osobná záležitosť, ale naozaj nemám rád novodobé horory. Minimálne tie z 21. storočia. Niečo tým novým hororom chýba. Niečo, čo som dúfal, že nájdem v Autopsy of Jane Doe. Samozrejme sa nájdu aj výnimky, ktoré dokonale využívajú prvky hororov z 80′ rokov alebo aj starších, no tých je v tomto žánri veľmi málo. Čo ja ešte vyhľadávam pri dobrom filme, a aj pri horore je minimálne 120 minútová minutáž. Uťahané dlhé scény Vás dlhšie nechajú v strachu a rozpakoch, a v tých nových hororoch to je tak, že majú 80 minút, príde bubák, diváka má vystrašiť až za ušami, a všetci majú byť šťastní. Ale takýto horor si nemôžete poriadne užiť. Už v tomto bode nastala s Autopsy of Jane Doe menšia šlamastika.

Problém ale je, že dnešní ľudia, najmä v mladom veku vyhľadávajú práve horory bez štipky zmysluplnosti len kvôli tomu, aby si vyšli s kamarátmi na pukance a kolu (Ak Vás niekto niekedy kopal v Prešovskom kine, pretože ste mali potrebu sa napchávať, tak ja to robím naozaj rád). Prejdime už ale k tomu, aký bol vlastne tento film, a prečo Vám ho odporúčam (Aj keď na to už odpoveď asi poznáte).

Tip na film: Autopsy of Jane Doe
Tip na film: Autopsy of Jane Doe. Zdroj: rogeralbert.com

„Originálna zápletka“

Film pojednáva o patológovi a jeho synovi, ktorý sa zaúča remeslu jeho otca. V jednu pokojnú noc sa syn vyberie aj so svojou priateľkou do kina. Už sú skoro za dverami domu, keď sa mladík rozhodne ostať s otcom, a pomôcť mu s pitvou mladej ženy s výhovorkou, že to nebude dlho trvať. Každopádne, ako tak čas plynie, s telom mladej ženy, ktorú pomenovali Jane Doe (neskôr si aj vysvetlíme prečo), je stále viac a viac problémov. Jane Doe sa od začiatku začína javiť ako žena, ktorej prípad je neobvyklý. Na žene pozorujú zvláštne stopy po mučení, s ktorými sa doteraz nestretli. To by bol tak koniec k tej „dráma-časti“.

Po čase sa začnú diať veci, ktoré sú naprosto neprípustné na drámu. Teda, mali by byť. Ak sa nesprávne použijú, tak z toho môže byť aj dráma. Ja tento film vlastne pokladám za drámu. Takže, začnú sa diať paranormálne veci. Znie to dosť zle. Ak si to dáme do súvislosti s názvom filmu Paranormal activity, ktorý, teda ktoré boli všetky zlé. Nie je to ale „basic“ horor, ako by ste si mysleli. Niečo v tomto filme je, čo je krajšie než jadro ostatných hororov. A každý si to asi nájde sám.

55112UNILAD-imageoptim-autopsy-of-jane-doe-fb-final
Zdroj: csfd.cz

Jane Doe , alebo John Doe, sú pomenovania pre ľudí, ktorých nikto nedokáže identifikovať. Najčastejšie sa tieto pomenovania používajú len v krajinách hovoriacich anglicky. Pre staršie osoby sa vo Veľkej Británii zvykne používať aj Joe Bloggs a John Smith.

Originálne prostredie

Čo som asi chcel povedať ale je, že pre mňa predstavuje tú jedinečnosť od ostatných hororov to, že sa tento film nesnaží byť až tak horor (Aj keď by mal), a prináša exotické, pre horor veľmi nápadité prostredie. Je to taký, dosť rozporuplný horor. Na jednu stranu by bolo hrozne fajn a naozaj by mu to aj prospelo, ak by tento film bol aspoň o pol hodinu dlhší. No ak by dlhší bol, publikum by ho neprijalo tak pozitívne ako teraz. Zase film nemá ani hodinu a pol, a aj tak tam je hodinový, nikdy nekončiaci prológ, a tú „strašidelnú“ časť si veľmi neužijete. V podstate úplne stačí, ak film pretočíte o hodinu dopredu, ak ho pozeráte kvôli tomu, že je to horor. No to by sme Vám ho neodporúčali ako Tip na film.

Actors-with-Prop-Jane-The-Autopsy-of-Jane-Doe-QA-Fantastic-Fest-2016-8335-960x640
Zdroj: annahanks.com

Zaujímaví herci

Po prvé, Autopsy of Jane Doe má zaujímavý casting. Emile Hirsch a Brian Cox. Brian je frajer od začiatku svojej filmovej kariéry, hral vo filmoch ako je Bournova trilógia, X-Men, Zodiac, a v mnohých ďalších skvelých filmoch. Emile Hirsch sa mi vryl do pamäti vo filme Legends of Dogtown, pretože ak milujete skateboarding, tak Emile je váš človek.

Nie sú kosti, ako kosti (Alebo aj sú?)

Tento film je vlastne čosi ako seriál Kosti, kde sa Dr. Temperence (Emilie Deschanel) ako antropologička hrá s mŕtvymi telami ľudí. Rodinný seriál ako rodinný film. Každopádne, je to len prínosom, že v tomto filme uvidíte seba zo svojho fyzického vnútra. V dnešnej dobe nie je veľa filmov, ktoré by Vás chceli aj čosi naučiť. Preto je pekné, že sa možno aj niečo naučíte o ľudskom tele. A Emile Hirsch tiež nie je na zahodenie, čo môže prilákať mladé fanúšičky. To je ďalšie pozitívum filmu.

AutopsyofJaneDoe_clip_bell
Zdroj: Fandango.com

Ostatné prvky filmu sú dosť zvláštne. Muziky tam veľa nie je, žiadne originálne soundtracky tam nehľadajte. Kamera tiež nie je akosi výnimočná. Zaujímavé ale je, že tento film je takou dosť zvláštnou kombináciou. Za kameru si sadol Nemec, Roman Osin. Režisér je Nór, André Øvredal. Hlavné postavy sú Škót, Brian Cox, a Američan, Emile Hirsch. Je to taký interkontinentálny zlepenec. No aj tak to na seba naberá podobu amerického hororu.

Tento film ma zaujal a ani neviem prečo. Ak tiež neviete, prečo Vás zaujal, napíšte nám do komentárov, a spolu na to možno prídeme!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -