TIP na film: Battle Royale | Krvavá japonská klasika, ktorá preverí ľudskú morálku

Nenechajte si ujsť

Ema Jedličková
Ema Jedličková
Večne s hlavou v oblakoch alebo s nosom v knihách.

Japonské filmy sú mnohokrát klenotmi pre svetovú kinematografiu. Ich popkultúra býva inšpiráciou pre zahraničných tvorcov, ale dokonalo napodobniť originál je častokrát nemožné. Japonský kultový film Battle Royale (2000) nie je v tomto smere žiadnou výnimkou!

Japonské Hry o život

Akčný krvavý triler (mnohými divákmi označený aj za horor) je zasadený do japonského prostredia po tom, ako krajinu postihol celonárodný ekonomický kolaps. Ľudia prišli o prácu, spoločnosť sa postupne rozpadala a mládež sa búrila proti dospelým. Vláda tak prijala takzvaný BR Act – Battle Royale, kedy náhodne vybraná trieda deviatakov dostane možnosť sa zúčastniť na trojdňových hrách, v ktorých ide zásadne o prežitie. Tento beštiálny systém ich má naučiť nie len poslušnosti a úcte, ale zároveň zoceliť tých najsilnejších.

Pravidlá sú jednoduché – vyvraždite sa navzájom a posledný preživší sa stane víťazom a môže spokojne odísť domov. Na útek radšej ani nepomyslite, šanca je od začiatku nulová. Pripomína vám to niečo? Japonská snímka sa totižto nestala ústrednou inšpiráciou len pre hollywoodskych filmových režisérov (spomenúť si môžeme mená ako Quentin Tarantino a Edgar Wright), ale aj pre tých zo sveta videohier. Battle royale mód sa v posledných rokoch stal pravidelnou a najmä populárnou súčasťou hráčskej sféry.

Nič pre citlivejšie povahy

Film vám už od prvotných minút prinesie brutálne scény a priamočiaru ukážku (ne)ľudského správania sa a hodnôt, ktoré sa prejavia len v tom najprísnejšom stave prežitia. Postavy nemajú žiadne zábrany a za pár sekúnd vám dokážu predviesť zverské divadlo bez cenzúry.

Battle Royale film
Zdroj: imdb.com

Terajšia kultovka si od svojich počiatkov prešla obrovskou dávkou kontroverzie. Vláda, ale aj japonský filmový priemysel odsúdil film za pohoršovanie mládeže a veková hranica filmu sa tak posunula na 16 rokov. Film bol označený za surový, čomu sa na základe lietajúcich hláv a litrov preliatej krvi nemôže nikto čudovať. Rodná krajina filmu však nebola jediná, ktorá sa to rozhodla komentovať. V roku 2013 bola snímka dočasne zakázaná aj v Nemecku.

Odhliadnuc od zrejmej brutality, dej filmu vás po celý čas detailne sprevádza všetkými postavami. Nikoho osud nie je zanedbaný a pre diváka je tak ťažké si vytvoriť vzťah ku konkrétnej postave. Nikdy totižto neviete, kedy a kde postretne mladých hrdinov ich definitívny koniec. Počas sledovania sa im snažíte dostať do hláv, premýšľate o ich podstate a situácii, v ktorej sa nedobrovoľne ocitli. Dá sa im vôbec dôverovať? Je toto naozaj ich pravá tvár? Nie sú v závere všetci aj tak len zvieratá, ktoré sa chcú stať lovcami a nie tými lovenými?

Battle Royale Film
Zdroj: imdb.com

Úspešná snímka sa nakoniec dočkala aj pokračovania, ktoré sa však už kvalitou nedokázalo vyrovnať svojmu predchodcovi. Režisér Kinji Fukasaku sa žiaľ dokončenia druhého dielu nedožil, ale zanechal za sebou dedičstvo vo forme jednej z najlepších filmových vyvražďovačiek.

Hodnotenia filmu:
CSFD.cz – 76%
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 88%

Videli ste už film Battle Royale? Poznáte aj iné filmy s podobnou tematikou? Vaše postrehy a názory nám dajte vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -