TIP na film: Blok 99 | Poctivý Grindhouse povýšený na silnú drámu

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Blok 99

Grindhouse je americkým označením pre kino, ktoré premieta prevažne nízkorozpočtové horory a akčné filmy. Môžeme ich označiť aj ako béčkové filmy hororového a akčného žánru, ktoré kladú dôraz na násilie a sex. V Hollywoode je veľa významných režisérov, ktorí sú výrazne inšpirovaní práve týmito filmami. Robert Rodriguez, Quentin Tarantino a teraz už aj S. Craig Zahler s filmom Blok 99.

Samozrejme treba poznamenať, že režiséri ako Tarantino a Zahler si berú z Grindhouse filmov len ich estetické prvky a príbehovú štruktúru, ktorú povznesú svojím autorským spracovaním a sofistikovaným scenárom. Zahler začal ako spisovateľ a jeho režijný debut sme mohli vidieť pomerne nedávno.

V roku 2015 šokoval divákov po celom svete svojím hororovým westernom – Kostený tomahawk. Kombinácia klasického westernu a Grindhouse hororu stála za pozretie najmä vďaka výbornému scenáru, ktorý ponúkal plnohodnotné postavy a ľudskú drámu. Pri filme Blok 99 pridal na Grindhouse aspekte, ale aj na serióznej dráme.

Blok 99
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Bradley Thomas (Vince Vaughn) je bývalý profesionálny boxer, ktorý stojí pred rozpadom svojho manželstva. Potom, ako príde o svoju prácu, učiní riskantný krok. Aby zabezpečil svoju manželku, obnoví zopár starých kontaktov, a príjme prácu drogového dílera. Biznisu sa darí, no po jednej podozrivej zákazke skončí za mrežami.

Tu bude musieť z vážnych dôvodov urobiť niekoľko veľmi násilných a zúfalých rozhodnutí, aby ochránil svoju rodinu. Z väzenia sa stáva neľútostné bojisko. Bradley, zatlačený do kúta, v sebe musí prebudiť monštrum a prebojovať sa až do najnebezpečnejšieho bloku, bloku 99.

Spracovanie

Bojové väzenské filmy boli pomerne častým Grindhouse podžánrom. Čo delí film Blok 99 od ostatných filmov tohto typu? Scenár. Áno, dostaneme všetko čo od takéhoto príbehu očakávame: drsných chlapov, silné reči a brutálne bitky. No toto všetko tu nie je len pre efekt. Zahlerov kvalitný scenár tomu celému navyše dodáva zmysel.

Pozadie postáv a ich vzťahy, sú veľmi dobre prepracované. Hlavný hrdina nie je len akčným hrdinom, ale reálnou ľudskou osobou, ktorá je zatiahnutá do extrémnej situácie. Máme s ním súcit a chceme, aby uspel. Jedná sa o životnú rolu Vinca Vaughna, ktorého poznáme prevažne z komédií.

Blok 99
Zdroj: imdb.com

V postave drogového dílera a brutálneho boxera sa herec naplno ponoril do deja. Treba poznamenať aj fakt, že všetky bojové scény zvládol sám, bez kaskadéra. Jeho ženu hrá výborná Jennifer Carpenter, ktorú poznáme najmä zo seriálu Dexter. Ansámbel doplnili aj legendy ako Udo Kier, alebo Don Johnson v roli nekompromisného strážnika bloku 99.

Bojové scény sú sami o sebe geniálne spracované. V prehľadných širokých záberoch sa pozeráme na premyslenú a brutálnu choreografiu. A slovíčko „brutálnu“ netreba brať na ľahkú váhu. Lámu sa tu kosti, drtia lebky a odtrhávajú hlavy. Povinnosť pre fanúšikov akčných scén.

Ak máte radi drsné kriminálne príbehy, filmy z väzenského prostredia, temnejšie drámy, alebo ak ste náhodou fanúšikmi bojových Grindhouse filmov 70. rokov, Blok 99 je tu pre vás. Už dnes si ho môžete pozrieť na Netflixe.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -