v

TIP na film: Brain on fire | Sfilmovaná knižná predloha podľa skutočnosti!

TIP na film: Brain on fire | Sfilmovaná knižná predloha podľa skutočnosti
zdroj: cinematographe.it
REKLAMA
REKLAMA

TIP na film: Brain on fire

Na svete je veľmi veľa psychických i fyzických chorôb. Môžu zasiahnuť nás alebo našich blízkych vtedy, keď to najmenej čakáme. Môžu zmeniť človeka od základov, môžu nás zničiť… Veľa chorôb je podceňované. Koľkokrát ste si pomysleli, že sa vás ohrozenie netýka, alebo že sa vám niečo také nemôže stať? Nezamýšľame sa nad chorobami, kým si nás nejaká nenájde. V lepšom prípade je to len malá nádcha, v horšom… Bohužiaľ nie s každou chorobou si vedia doktori poradiť. Sú aj také, ktoré sa nedajú liečiť a sú aj také, ktoré sa nedajú diagnostikovať.

Brain on fire
zdroj: scmp.com

S týmto problémom sa stretávame vo filme Brain on fire. Mladá začínajúca žurnalistka Susannah Cahalan (Chloë Grace Moretz) je zamestnaná v New York Post. S kariérou iba začína a tak píše zatiaľ len také články, ktoré nikto iný nechce. No nesťažuje si, je vždy veselá, entuziastická a ambiciózna. Po chvíli sa u nej však začnú prejavovať symptómy rôznych chorôb. Najprv to začne bolesťami hlavy, nespavosťou, neskôr má príznaky bipolárnej poruchy či schizofrénie. Lekári sa jej prípad snažia odbiť diagnózami ako prepracovanosť, alebo jej stav pripísať alkoholu a hýreniu. Jej stav sa ale zhoršuje a objavia sa u nej aj záchvaty.

REKLAMA
REKLAMA
Brain on fire
zdroj: cinematographe.it

Hlavné je bojovať

Jej rodičia a blízki sa však nevzdávajú a snažia sa Susannah pomôcť. Lekári sú donútení pracovať ako najlepšie vedia. Film odhaľuje celý priebeh neobvyklej choroby. Ukazuje nám, aký má dopad na súkromný život postihnutej osoby, ale aj na jej okolie. Dovoľuje nám nahliadnuť do myslí rodičov a priateľov, ktorých vzťahy sa tiež menia. Donúti nás premýšľať o svojom zdravotnom stave a o zdraví našich milovaných.

Brain on fire
zdroj: scmp.com

Zároveň však film nie je urobený náročnou formou, je ľahko pochopiteľný a pútavý. Pri jeho sledovaní nemusíme nič vážne predýchavať. Preto je vhodný aj pre nenáročné publikum, ktoré sa môže touto formou dozvedieť o takýchto chorobách viac. V spojení s krásnou a úžasnou Chloë vytvára jedinečný zážitok. Nájde sa v ňom veľa vtipných, pekných, no i smutných chvíľ. 

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 71%
IMDb.com – 6,6/10
Rotten Tomatoes – 65%

REKLAMA
REKLAMA

Čo si o článku myslíte?

Napísal Betka Múcsková

Niektorí nerozumejú tomu, ako sa dá pozrieť celý seriál za jeden deň. Ja nerozumiem tomu, ako sa dá za jeden deň pozrieť iba jednu epizódu.

Roky v redakcií

Pridaj komentár