TIP na film: Brain on fire | Sfilmovaná knižná predloha podľa skutočnosti!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Brain on fire

Na svete je veľmi veľa psychických i fyzických chorôb. Môžu zasiahnuť nás alebo našich blízkych vtedy, keď to najmenej čakáme. Môžu zmeniť človeka od základov, môžu nás zničiť… Veľa chorôb je podceňované. Koľkokrát ste si pomysleli, že sa vás ohrozenie netýka, alebo že sa vám niečo také nemôže stať? Nezamýšľame sa nad chorobami, kým si nás nejaká nenájde. V lepšom prípade je to len malá nádcha, v horšom… Bohužiaľ nie s každou chorobou si vedia doktori poradiť. Sú aj také, ktoré sa nedajú liečiť a sú aj také, ktoré sa nedajú diagnostikovať.

Brain on fire
zdroj: scmp.com

S týmto problémom sa stretávame vo filme Brain on fire. Mladá začínajúca žurnalistka Susannah Cahalan (Chloë Grace Moretz) je zamestnaná v New York Post. S kariérou iba začína a tak píše zatiaľ len také články, ktoré nikto iný nechce. No nesťažuje si, je vždy veselá, entuziastická a ambiciózna. Po chvíli sa u nej však začnú prejavovať symptómy rôznych chorôb. Najprv to začne bolesťami hlavy, nespavosťou, neskôr má príznaky bipolárnej poruchy či schizofrénie. Lekári sa jej prípad snažia odbiť diagnózami ako prepracovanosť, alebo jej stav pripísať alkoholu a hýreniu. Jej stav sa ale zhoršuje a objavia sa u nej aj záchvaty.

Brain on fire
zdroj: cinematographe.it

Hlavné je bojovať

Jej rodičia a blízki sa však nevzdávajú a snažia sa Susannah pomôcť. Lekári sú donútení pracovať ako najlepšie vedia. Film odhaľuje celý priebeh neobvyklej choroby. Ukazuje nám, aký má dopad na súkromný život postihnutej osoby, ale aj na jej okolie. Dovoľuje nám nahliadnuť do myslí rodičov a priateľov, ktorých vzťahy sa tiež menia. Donúti nás premýšľať o svojom zdravotnom stave a o zdraví našich milovaných.

Brain on fire
zdroj: scmp.com

Zároveň však film nie je urobený náročnou formou, je ľahko pochopiteľný a pútavý. Pri jeho sledovaní nemusíme nič vážne predýchavať. Preto je vhodný aj pre nenáročné publikum, ktoré sa môže touto formou dozvedieť o takýchto chorobách viac. V spojení s krásnou a úžasnou Chloë vytvára jedinečný zážitok. Nájde sa v ňom veľa vtipných, pekných, no i smutných chvíľ. 

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 71%
IMDb.com – 6,6/10
Rotten Tomatoes – 65%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -