TIP na film: Cesta do fantázie | Aké je to byť človekom medzi dušami?

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Cesta do fantázie

Kam až sa dokáže roztiahnuť vaša fantázia? Veríte na duchov? Upírov? Drakov? Bubákov v skrini a pod posteľou? Fantázia dospelých sa už nedokáže tak naťahovať, ako tá detská. No vždy sa vieme vrátiť do tohto obdobia pomocou filmov a rozprávok. Jedným z takýchto filmov je samotná Cesta do fantázie, ktorá vám dovolí na chvíľu úplne zabudnúť na reálny svet a na každodenné problémy, ktoré nás stále obklopujú a nechávajú našu hlavu až príliš zamestnanú.

No-Face a Chihiro
No-Face a Chihiro, Zdroj: uvmbored.com

Náhľad do deja

Chihiro sa sťahuje so svojimi rodičmi do iného mesta, no to, čo vyzeralo ako nudná cesta v preplnenom aute sa zmení na nezabudnuteľný zážitok. Chihirin otec sa cestou rozhodol ísť skratkou, nech sa dostanú rýchlejšie do nového domu. Keď však prejdú cez rieku, ocitnú sa v malom mestečku, ktoré chcú jej rodičia preskúmať. Zatiaľ, čo Chihiriny rodičia ochutnávali miestnu kuchyňu, Chihiro sa šla ponevierať po mestečku.

Objaví kúpele, v ktorých spozná mladého chlapca menom Haku. Ten ju varuje, aby z mestečka odišli skôr, než zapadne slnko. Mestečko totiž vôbec nie je obyčajné, žijú v ňom rôzne duše a tvory. Chihiro sa teda rozhodne nájsť svojich rodičov, no zistí, že sú obaja zmenení na prasatá. Nemôže mestečko opustiť.

Haku
Haku, Zdroj: bohatala.com

Rozhodne sa teda, že tam ostane a bude pracovať. Drží sa Haku-a a postupuje podľa jeho rád. Chihiro sa dostane k čarodejnici Yubaba, ktorá jej vezme meno a premenuje ju na Sen. Zamestná ju v kúpeloch, kde Sen spozná veľkú čiernu príšeru No-Face. Tá jej však začne ničiť jej prácu tým, že začne pojedať zákazníkov. Chihiro sa v mestečku stretne ešte s veľa nepríjemnými situáciami a zvláštnymi stvoreniami. Odhalí aj Hakuove tajomstvo. No dôležité je iba jedno. Nesmie zabudnúť svoje ozajstné meno, lebo už nebude môcť mestečko opustiť.

Yubaba
Yubaba, Zdroj: homedecoration.nu

Informácie o filme

Cesta do fantázie je japonský anime fantasy film, ktorý vznikol v roku 2001. Tento film sa stal najznámejším a najlepším japonským filmom v histórii. Niektorí tvrdia, že to je najlepší kreslený film celkovo. Vyhral niekoľko ocenení, vrátane oscara za najlepší animovaný film.

Určite by ste ho mali vidieť, nie len kvôli oceneniam, no hlavne kvôli samotnému zážitku. Tento film vás prenesie do úplne iného sveta a nabije vás rôznymi emóciami. Budete sa smiať, vrtieť hlavou a plakať… Vydajte sa na vašu cestu do fantázie tvorcov tohto filmu.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 87%
IMDb.com – 8,6/10
Rotten tomatoes -97%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -