TIP na film: Chcem zjesť tvoj pankreas | Originalita, ktorá poteší

Nenechajte si ujsť

TIP na film: Chcem zjesť tvoj pankreas

Názov filmu Kimi no suizó o tabetai, alebo v preklade Chcem zjesť tvoj pankreas, znie po prvom prečítaní hrôzostrašne. Nejde o kriminálny príbeh, ktorý opisuje smrtonosné činy kanibalov. Snímka totiž zobrazuje ukončenie ľudského života z neprebádaného uhla pohľadu. Opisuje ho ako bodku, určujúcu záver vety v tom najnečakanejšom momente. Nezanechá vo vás však nekonečný pocit prázdnoty, práve naopak. Pri animovanom príbehu dvoch študentov sa naplno zasmejete, získate iný pohľad na lásku, priateľstvo, samotu či smrť, a možno budete potrebovať balík vreckoviek.

Chcem zjesť tvoj pankreas
Zdroj: ign.com

Nečakaná reakcia

Legenda vraví, že ak máte problém s nejakým orgánom a zjete ten istý orgán cudzieho človeka, váš neduh bude vyliečený. Sakura Yamaguči, hlavná hrdinka snímky Chcem zjesť tvoj pankreas, touto šialenou hypotézou prekvapila svojho nového spoločníka. Stretli sa v nemocnici, kde hlavný mužský hrdina našiel zápisník s názvom Žiť umierajúc. Dozvedel sa, že autorku a vlastníčku denníka čoskoro o život pripraví neliečiteľné ochorenie pankreasu. Po chvíli hľadania si Sakura všimla zápisník v rukách chlapca a vysvetlila mu, že si svoju chorobu nevymyslela a že ju naozaj postihne nemilosrdný osud. On na jej priznanie reaguje absolútne odmerane a odchádza domov.

Protagonista je samotár, nevie nadväzovať ľudské vzťahy a pochopenie nachádza len v knihách. Preto pracuje v knižnici a užíva si ticho, rozliehajúce sa medzi jej stenami. Teda až do chvále, kým ho svojím charakterom nepreruší dievča, ktoré stretol v nemocnici, a neskôr ho prenasledovalo cestou z nemocnice. Neskôr aj ono začalo pracovať v raji kníh a chlapec postupne zisťuje, že sa Sakura vlastne absolútne nezaujíma o knihy a číta len komiksy. Mohla by robiť čokoľvek iné, keďže jej zostáva málo času, no ona si zvolila nudnú miestnosť, zaplnenú knihami. Za jej voľbou stojí jediný dôvod. Zatiaľ bezmenný introvertný chlapec.

Chcem zjesť tvoj pankreas
Zdroj: anitrendz.net

Láska, alebo… ?

Zdanlivo sa začína medzi postavami rozvíjať puto naplnené láskou. Kreativita knižnej predlohy, napísanej Jóru Sumino, však zasahuje aj do najprirodzenejšieho ľudského citu a mení na necelé dve hodiny jeho význam. Vzťah medzi Sakurou a protagonistom je vymodelovaný mimoriadne originálne, najmä pre prístup chlapca – akoby si neuvedomoval, ba až ignoroval fakt, že raz jeho nová kamarátka navždy odíde. Vnímal len to, že ho niekto začal otravovať a vyťahovať z komfortnej zóny. Práve táto odmeranosť v nej vyvolala pocit, že s ním chce stráviť zvyšok svojho krátkeho života. Zároveň to znamenalo, že prvýkrát Sakuru nedefinovala len jej choroba.

Dej sa naďalej kľukatí aj vďaka tomu, že si dievča postupne plní všetky priania, ktoré chce pred smrťou uskutočniť a sprevádza ho pri tom čoraz viac otvorený a komunikatívny kamarát. Do týchto hlavných postáv je takmer nemožné sa nezamilovať. Sú také protikladné, že k sebe dokonale sedia. Obidvom z nich rozumieme, pretože sú dôkladne prepracované a ani minútu nepochybujeme o tom, aký majú charakter. Ich povahy symbioticky dopĺňa vždy scéna, pričom pri bezmennom protagonistovi je väčšinou pochmúrna, evokujúca osamelosť, a pri Sakure sa obraz roztancuje a oživí. Často zazrieme ružovú – farbu čerešňových stromov, ktorých japonské pomenovanie znie „sakura“, čiže rovnako, ako meno hlavnej hrdinky. Symbolizuje život, optimizmus, nespútanosť a nádej, čiže vlastnosti, črtajúce sa v očiach protagonistky.

Chcem zjesť tvoj pankreas
Zdroj: netflix.com

Dokonalý minimalizmus

Jednoduchú, no nádhernú animáciu dopĺňajú tvorcovia vo filme Chcem zjesť tvoj pankreas pastelovými farbami, ktoré nerušia a nechávajú vyniknúť dej. Hudba nie je ničím špecifická, ale vhodne emočne podfarbuje každý moment. V originálnom dabingu odviedli skvelú prácu Mahiro Takasugi – nižším posadením hlasu ale aj skvelým hereckým výkonom dokázal zachytiť predstieranú ľahostajnosť, a zároveň Lynn, ktorá zvládla uveriteľne vyobraziť Sakurin hravý charakter. Mahiro je známy aj vďaka dabovaniu mužskej postavy z vychýrenej anime série Kakegurui a Lynn zaznela napríklad aj v Narutovi.

Ani raz vo vás snímka nevyvolá pocit, že to bude opäť o tom istom. Každú chvíľu prináša nečakané prekvapenia a osviežuje svojou nezvyčajne pochmúrnou, no ružovo spracovanou tematikou. Zaskočí vás inou perspektívou lásky, ba až jej novou definíciou. Pripomenie, že nie každý moment budúcnosti musí prísť a ukáže, ako sa s celoživotnou hrozbou smrti číhajúcej za rohom vyrovnať.

Trailer:

Hodnotenia filmu:
ČSFD – 85 %
IMDb – 8/10
Rotten Tomatoes – 93 %

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. bravo! pekny film.. skoda toho roztiahnuteho zaberu a tej nepeknej sceny „u nej doma“, ktora do toho filmu vobec nepasovala, mali to vystrihnut. Pripomenulo mi to starsi Walk to remember, alebo Me Before You – oba na provnaku temu. Kto nevidel, nech pozrie vsetky 3..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -