TIP na film: Circle | Z päťdesiatich môže prežiť iba jeden

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Circle

Ako by ste sa zachovali, keby ste sa prebrali v jednej miestnosti spolu s ďalšími štyridsiatimi deviatimi cudzincami, no vyjsť z miestnosti by živý mohol iba jeden? Je síce pravda, že táto téma je vo filmoch a knihách omieľaná dosť často. Téma prežitia jednej osoby na úkor iných. Objavila sa aj v Hrách o život, v jednej zo sérií Prvých 100, a tak ďalej. No napriek tomu je veľmi zaujímavé sledovať správanie ľudí v takejto hraničnej situácii. Preto sú aj filmy a seriály s touto tematikou obľúbené.

No a tento film by podľa mňa nebol výnimkou, keby sa o ňom viac vedelo. Päťdesiat cudzincov je zatvorených do tmavej miestnosti a stoja v dvoch kruhoch, vonkajšom a vnútornom. Navzájom sa nepoznajú. Ak vystúpia zo svojho miesta, umrú. Ak sa nerozhodnú kto má zomrieť, umrie niekto náhodne. Ak začnú vymýšľať a snažia sa oblbnúť systém, niekto náhodný umrie. Takto pomaly odhaľujú, ako kruh funguje. V istom časovom limite sa musí dohodnúť, kto je najmenej hodný života. Pre človeka to je veľmi ťažké rozhodnutie, hlavne ak pracuje iba s prvým dojmom.

Circle
zdroj: douglasfender.wordpress.com

Hranie sa na Boha

Prvé vraždy sú veľmi náhodné. Ale keď sa kruh zúži, začínajú sa odkrývať skutočné charaktery osôb. Kto si zaslúži prežiť? Malé dievčatko? Tehotná žena? Vyplávajú na povrch aj rasistické predsudky, či klamstvá, ktorými sa navzájom kŕmili, len aby prežili. Zaujímavé je klásť si počas filmu otázku, čo by sme spravili na ich mieste my. Film odhaľuje pokrivený charakter nielen postáv, no i nás. Odhalíme v sebe tie pekné, ale aj veľmi nepekné veci.

The College boy
zdroj: horrorfreaknews.com

Kde pozerať?

Film je dostupný na Netflixe, no je schovaný. Nie je v Top picks ani Trending, čiže si ho musíte trošku pohľadať. Vznikol v roku 2015. Trvá iba hodinu a pol a nie je zbytočne natiahnutý. Mne osobne sa veľmi páčil, no, ako som neskôr zistila, moje hodnotenie sa nie celkom zhoduje s hodnoteniami iných divákov. Každopádne si myslím, že stojí za pozretie a mal by vystúpiť z úzadia.

Circle
zdroj: missascene.blogspot.com

Hodnotenia filmu:
CSFD.cz – 54%
IMDb.com – 6/10
Rotten tomatoes – 43%

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -