TIP na film: Everybody Wants Some!! | Vysokoškolský komediálny retro nádych

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Everybody Wants Some!!

Richard Linklater je nezávislý režisér a scenárista, ktorý je vo svojich filmoch najviac známy autentickou atmosférou a prirodzenými hereckými výkonmi. Hádam najlepší možný príklad je aj Chlapčenstvo, natáčané 12 rokov, ktoré sa venovalo dospievaniu mladého chlapca. Film Everybody Wants Some!! je u tohto autora tak trocha prehliadaný a neznámy, ale nemožno ani jemu uprieť citeľnú kvalitu a priam reálny, kultúrny odkaz.

Vitajte v Amerike počas 80. rokov, kde sa pozrieme do vysokoškolského žitia a ich slobodného pohľadu na všetko naokolo.

Everybody wants some!!
Zdroj: bbc.com

Socializácia medzi dobrými priateľmi je liek

Treba si povedať, že film je na príbeh dosť chudý. Nejde mu ani tak o drámu, ako skôr komický život mladých a bežnú existenciu. Dostávame sa do retro doby tínedžerov, ktorí majú na svet svoj jedinečný názor. Baví ich baseball, autá, dievčatá a párty. Nič viac nepotrebujete vedieť.

Ich zmysel je len užívať si život takým spôsobom, aby nikomu nemuseli ubližovať, ale vzájomne, aby z neho vyťažili čo najviac. Netrápia ich povinnosti a práca. Vedia, že na to všetko majú čas a aj preto sa tak k tomu správajú.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Na začiatku nadviažeme našu empatiu s tínedžerom Jakeom (Blake Jenner), ktorý sa chystá na novú školu do amerického kampusu v Texase. Jeho prenájom v dome študentov zdieľa s mnohými hráčmi baseballu, z ktorých má hádam každý iné charaktorové vlastnosti. Frajer, húlič, hanblivý chlapík, mladík s riedkymi fúzmi, párty man, alebo ťažký intelektuál.

Jakeove zapadnutie do novej partie síce niečo trvá, nechýba podpichovanie nováčikov, ale po čase si vytvorí priateľov, s ktorými zažíva najlepšie roky svojho mladého života. Čo robiť v ére bez mobilov a internetu, no predsa tancovať, divne sa obliekať, nosiť zvláštne účesy a baliť dievčatá na trápne hlášky. Zrazu vám tento film predstaví, ako jednoducho a efektívne vlastne funguje zmysel prítomného šťastia.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nekončiace dospievanie

Šarmantný Jake ale nie je iba obyčajný pijan a nepočíta si svoje frajerky na prstoch oboch rúk. Jemu stačí iba jedna a tá správna: Beverly (Zoey Dutsch). Taktiež ani tu sa nezaobídete bez úsmevnej trápnosti, ktorá bola v tejto dobe prirodzenejšia, ako kedykoľvek inokedy.

Začiatok nového školského semestru sa bohužiaľ nezadržateľne blíži. Naše postavy ale nemajú v záujme celé dni presedieť nad obsahom otvorených kníh. Celý film šľape jednoduchosťou a nefalšovanou, neodolateľnou prirodzenosťou. Jedná sa o dosť romantické spomínanie na veci minulé, po ktorých si poviete, že by ste sa do tohto priestoru strojom času hneď chceli presunúť.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Spracovanie

Je až neuveriteľné, že film Everybody Wants Some!! vyšiel až v roku 2016. Také perfektné zachytenie príťažlivej retro atmosféry, dokonalé rekvizity, kostýmy a hlášky, vás proste musia presvedčiť, že to, na čo sa pozeráte, sa len ťažko dá pomenovať ako film a skôr vám to pripomína nezastaviteľný komediálno-športový dokument.

Prajem vám, aby ste (podobne ako ja) po čase stratili všetky myšlienky o tom, že sa pozeráte na nereálny, fiktívny príbeh. Nevnímal som scenár, kameru, natiahnuté umelé svetlá, reálne zázemie hercov. Pozeral som sa priam na veselý dokument, bol som jedným z partie, a v tom momente mi všetko ostatné bolo jedno.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nepremýšľajte, jednoducho chillujte

Film Everybody Wants Some!! je o dospievaní a jeho pozitívnej, aj negatívnej stránke. Skoro všetci sme si tým prešli a tí druhí, ktorí ešte nie, tí sa určite majú na čo tešiť. Náhle zmeny nálad, nepočúvanie autorít, alebo rozmýšľanie o sebe ako najinteligentnejšom jedincovi na zemi. Celý tento kolobeh sa u mladých ľuďoch neustále opakuje a nikdy neprestane.

Vydajte sa do retro prostredia 80. rokov a pozrite sa na to, že dnešná zábava a jednoduchosť života v tejto dobe mala úplne iný pojem. A nie, tento komediálny film vám do niekoľkých hodín nevyfučí z hlavy, pretože jeho ikonický odkaz vás bude prenasledovať na veľmi dlho.

Odkaz o tom, ako nezabúdať, že život nie je taký komplikovaný, ako si možno všetci myslíme. Nie len pre mladých, ale aj pre všetkých, čo chcú vedieť, čo sú to priatelia a čarovná sloboda myslenia.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 63%
IMDB.com – 6,9/10
Rotten Tomatoes – 87%

Ak vás bavia retro filmy, máte radi baseball a nevadí vám vysokoškolské zábava, Everybody Wants Some!! je určený pre vás. Podeľte sa s nami o vašich pocitoch v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -