TIP na film: Everybody Wants Some!! | Vysokoškolský komediálny retro nádych

Nenechajte si ujsť

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...

AKTUÁLNE: PlayStation 5 už dnes štartuje na Slovensku a v Českej republike

Od dnešného dňa si môžu novú hernú konzolu PlayStation 5 vyskúšať aj herní fanúšikovia zo strednej Európy - čiže aj my, na Slovensku. Po...

Temný trailer k Snyderovej verzii DC filmu Justice League dorazil aj s niekoľkými novými zábermi

Režisér Zack Snyder odhalil ďalší trailer k jeho verzii DC filmu Justice League a vidíme v ňom lepší pohľad na legendárneho záporáka Darkseida a Supermana. MOHLO...

EXKLUZÍVNE: Mads Mikkelsen nám prezradil, na akom projekte by v budúcnosti rád pracoval

Herecký rozsah Madsa Mikkelsena Dánsky herec Mads Mikkelsen poskytol nášmu moderátorovi exkluzívny rozhovor a priestor na otázku mala aj naša redakcia. Prezradil nám, na akom...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Everybody Wants Some!!

Richard Linklater je nezávislý režisér a scenárista, ktorý je vo svojich filmoch najviac známy autentickou atmosférou a prirodzenými hereckými výkonmi. Hádam najlepší možný príklad je aj Chlapčenstvo, natáčané 12 rokov, ktoré sa venovalo dospievaniu mladého chlapca. Film Everybody Wants Some!! je u tohto autora tak trocha prehliadaný a neznámy, ale nemožno ani jemu uprieť citeľnú kvalitu a priam reálny, kultúrny odkaz.

Vitajte v Amerike počas 80. rokov, kde sa pozrieme do vysokoškolského žitia a ich slobodného pohľadu na všetko naokolo.

Everybody wants some!!
Zdroj: bbc.com

Socializácia medzi dobrými priateľmi je liek

Treba si povedať, že film je na príbeh dosť chudý. Nejde mu ani tak o drámu, ako skôr komický život mladých a bežnú existenciu. Dostávame sa do retro doby tínedžerov, ktorí majú na svet svoj jedinečný názor. Baví ich baseball, autá, dievčatá a párty. Nič viac nepotrebujete vedieť.

Ich zmysel je len užívať si život takým spôsobom, aby nikomu nemuseli ubližovať, ale vzájomne, aby z neho vyťažili čo najviac. Netrápia ich povinnosti a práca. Vedia, že na to všetko majú čas a aj preto sa tak k tomu správajú.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Na začiatku nadviažeme našu empatiu s tínedžerom Jakeom (Blake Jenner), ktorý sa chystá na novú školu do amerického kampusu v Texase. Jeho prenájom v dome študentov zdieľa s mnohými hráčmi baseballu, z ktorých má hádam každý iné charaktorové vlastnosti. Frajer, húlič, hanblivý chlapík, mladík s riedkymi fúzmi, párty man, alebo ťažký intelektuál.

Jakeove zapadnutie do novej partie síce niečo trvá, nechýba podpichovanie nováčikov, ale po čase si vytvorí priateľov, s ktorými zažíva najlepšie roky svojho mladého života. Čo robiť v ére bez mobilov a internetu, no predsa tancovať, divne sa obliekať, nosiť zvláštne účesy a baliť dievčatá na trápne hlášky. Zrazu vám tento film predstaví, ako jednoducho a efektívne vlastne funguje zmysel prítomného šťastia.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nekončiace dospievanie

Šarmantný Jake ale nie je iba obyčajný pijan a nepočíta si svoje frajerky na prstoch oboch rúk. Jemu stačí iba jedna a tá správna: Beverly (Zoey Dutsch). Taktiež ani tu sa nezaobídete bez úsmevnej trápnosti, ktorá bola v tejto dobe prirodzenejšia, ako kedykoľvek inokedy.

Začiatok nového školského semestru sa bohužiaľ nezadržateľne blíži. Naše postavy ale nemajú v záujme celé dni presedieť nad obsahom otvorených kníh. Celý film šľape jednoduchosťou a nefalšovanou, neodolateľnou prirodzenosťou. Jedná sa o dosť romantické spomínanie na veci minulé, po ktorých si poviete, že by ste sa do tohto priestoru strojom času hneď chceli presunúť.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Spracovanie

Je až neuveriteľné, že film Everybody Wants Some!! vyšiel až v roku 2016. Také perfektné zachytenie príťažlivej retro atmosféry, dokonalé rekvizity, kostýmy a hlášky, vás proste musia presvedčiť, že to, na čo sa pozeráte, sa len ťažko dá pomenovať ako film a skôr vám to pripomína nezastaviteľný komediálno-športový dokument.

Prajem vám, aby ste (podobne ako ja) po čase stratili všetky myšlienky o tom, že sa pozeráte na nereálny, fiktívny príbeh. Nevnímal som scenár, kameru, natiahnuté umelé svetlá, reálne zázemie hercov. Pozeral som sa priam na veselý dokument, bol som jedným z partie, a v tom momente mi všetko ostatné bolo jedno.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nepremýšľajte, jednoducho chillujte

Film Everybody Wants Some!! je o dospievaní a jeho pozitívnej, aj negatívnej stránke. Skoro všetci sme si tým prešli a tí druhí, ktorí ešte nie, tí sa určite majú na čo tešiť. Náhle zmeny nálad, nepočúvanie autorít, alebo rozmýšľanie o sebe ako najinteligentnejšom jedincovi na zemi. Celý tento kolobeh sa u mladých ľuďoch neustále opakuje a nikdy neprestane.

Vydajte sa do retro prostredia 80. rokov a pozrite sa na to, že dnešná zábava a jednoduchosť života v tejto dobe mala úplne iný pojem. A nie, tento komediálny film vám do niekoľkých hodín nevyfučí z hlavy, pretože jeho ikonický odkaz vás bude prenasledovať na veľmi dlho.

Odkaz o tom, ako nezabúdať, že život nie je taký komplikovaný, ako si možno všetci myslíme. Nie len pre mladých, ale aj pre všetkých, čo chcú vedieť, čo sú to priatelia a čarovná sloboda myslenia.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 63%
IMDB.com – 6,9/10
Rotten Tomatoes – 87%

Ak vás bavia retro filmy, máte radi baseball a nevadí vám vysokoškolské zábava, Everybody Wants Some!! je určený pre vás. Podeľte sa s nami o vašich pocitoch v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Jeremy Renner pripomína návrat Clinta Bartona v novej fotografii Disney+ seriálu Hawkeye

Vo svojom najnovšom príspevku na sociálnych sieťach nás Jeremy Renner potešil návratom ako Clint Barton z pripravovaného MCU seriálu Hawkeye. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Scarlett Johansson...

Kvalitné prémiové funkcie a výkon za menej ako 120 eur? Privítajte smartfón Motorola moto e7

Najnovší prírastok spoločnosti Motorola do radu moto e prináša spotrebiteľom vysoko kvalitné prémiové funkcie a výkon za dostupnú cenu. Vďaka vynikajúcemu fotoaparátu a vlastnostiam ultraširokouhlého...

“Jack is Back”, hlási BBC. Obľúbený kapitán sa vráti do sviatočného špeciálu seriálu Doctor Who

V Doctor Who bude opäť Jack Harkness Obľúbený britský seriál o cestovaní v čase vracia postavu, ktorú fanúšikovia milujú a ktorú stále hrá John Barrowman....

Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa dostali do obehu, dávajte si pozor na spoilery

Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Ktorú chcete počuť ako prvú? Nuž, začnime tou dobrou. Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa...

Toy Story oslavuje už 25 rokov! Tvorcovia vyzvali fanúšikov k oslavám, tí dlho neváhali

Toy Story oslavuje 25 rokov Toy Story oslavuje a spolu s ním aj jeho fanúšikovia svoje 25. výročie. Znie to síce skutočne neuveriteľne, ale je...