TIP na film: Everybody Wants Some!! | Vysokoškolský komediálny retro nádych

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Everybody Wants Some!!

Richard Linklater je nezávislý režisér a scenárista, ktorý je vo svojich filmoch najviac známy autentickou atmosférou a prirodzenými hereckými výkonmi. Hádam najlepší možný príklad je aj Chlapčenstvo, natáčané 12 rokov, ktoré sa venovalo dospievaniu mladého chlapca. Film Everybody Wants Some!! je u tohto autora tak trocha prehliadaný a neznámy, ale nemožno ani jemu uprieť citeľnú kvalitu a priam reálny, kultúrny odkaz.

Vitajte v Amerike počas 80. rokov, kde sa pozrieme do vysokoškolského žitia a ich slobodného pohľadu na všetko naokolo.

Everybody wants some!!
Zdroj: bbc.com

Socializácia medzi dobrými priateľmi je liek

Treba si povedať, že film je na príbeh dosť chudý. Nejde mu ani tak o drámu, ako skôr komický život mladých a bežnú existenciu. Dostávame sa do retro doby tínedžerov, ktorí majú na svet svoj jedinečný názor. Baví ich baseball, autá, dievčatá a párty. Nič viac nepotrebujete vedieť.

Ich zmysel je len užívať si život takým spôsobom, aby nikomu nemuseli ubližovať, ale vzájomne, aby z neho vyťažili čo najviac. Netrápia ich povinnosti a práca. Vedia, že na to všetko majú čas a aj preto sa tak k tomu správajú.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Na začiatku nadviažeme našu empatiu s tínedžerom Jakeom (Blake Jenner), ktorý sa chystá na novú školu do amerického kampusu v Texase. Jeho prenájom v dome študentov zdieľa s mnohými hráčmi baseballu, z ktorých má hádam každý iné charaktorové vlastnosti. Frajer, húlič, hanblivý chlapík, mladík s riedkymi fúzmi, párty man, alebo ťažký intelektuál.

Jakeove zapadnutie do novej partie síce niečo trvá, nechýba podpichovanie nováčikov, ale po čase si vytvorí priateľov, s ktorými zažíva najlepšie roky svojho mladého života. Čo robiť v ére bez mobilov a internetu, no predsa tancovať, divne sa obliekať, nosiť zvláštne účesy a baliť dievčatá na trápne hlášky. Zrazu vám tento film predstaví, ako jednoducho a efektívne vlastne funguje zmysel prítomného šťastia.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nekončiace dospievanie

Šarmantný Jake ale nie je iba obyčajný pijan a nepočíta si svoje frajerky na prstoch oboch rúk. Jemu stačí iba jedna a tá správna: Beverly (Zoey Dutsch). Taktiež ani tu sa nezaobídete bez úsmevnej trápnosti, ktorá bola v tejto dobe prirodzenejšia, ako kedykoľvek inokedy.

Začiatok nového školského semestru sa bohužiaľ nezadržateľne blíži. Naše postavy ale nemajú v záujme celé dni presedieť nad obsahom otvorených kníh. Celý film šľape jednoduchosťou a nefalšovanou, neodolateľnou prirodzenosťou. Jedná sa o dosť romantické spomínanie na veci minulé, po ktorých si poviete, že by ste sa do tohto priestoru strojom času hneď chceli presunúť.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Spracovanie

Je až neuveriteľné, že film Everybody Wants Some!! vyšiel až v roku 2016. Také perfektné zachytenie príťažlivej retro atmosféry, dokonalé rekvizity, kostýmy a hlášky, vás proste musia presvedčiť, že to, na čo sa pozeráte, sa len ťažko dá pomenovať ako film a skôr vám to pripomína nezastaviteľný komediálno-športový dokument.

Prajem vám, aby ste (podobne ako ja) po čase stratili všetky myšlienky o tom, že sa pozeráte na nereálny, fiktívny príbeh. Nevnímal som scenár, kameru, natiahnuté umelé svetlá, reálne zázemie hercov. Pozeral som sa priam na veselý dokument, bol som jedným z partie, a v tom momente mi všetko ostatné bolo jedno.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nepremýšľajte, jednoducho chillujte

Film Everybody Wants Some!! je o dospievaní a jeho pozitívnej, aj negatívnej stránke. Skoro všetci sme si tým prešli a tí druhí, ktorí ešte nie, tí sa určite majú na čo tešiť. Náhle zmeny nálad, nepočúvanie autorít, alebo rozmýšľanie o sebe ako najinteligentnejšom jedincovi na zemi. Celý tento kolobeh sa u mladých ľuďoch neustále opakuje a nikdy neprestane.

Vydajte sa do retro prostredia 80. rokov a pozrite sa na to, že dnešná zábava a jednoduchosť života v tejto dobe mala úplne iný pojem. A nie, tento komediálny film vám do niekoľkých hodín nevyfučí z hlavy, pretože jeho ikonický odkaz vás bude prenasledovať na veľmi dlho.

Odkaz o tom, ako nezabúdať, že život nie je taký komplikovaný, ako si možno všetci myslíme. Nie len pre mladých, ale aj pre všetkých, čo chcú vedieť, čo sú to priatelia a čarovná sloboda myslenia.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 63%
IMDB.com – 6,9/10
Rotten Tomatoes – 87%

Ak vás bavia retro filmy, máte radi baseball a nevadí vám vysokoškolské zábava, Everybody Wants Some!! je určený pre vás. Podeľte sa s nami o vašich pocitoch v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...