TIP na film: Everybody Wants Some!! | Vysokoškolský komediálny retro nádych

Nenechajte si ujsť

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...

Mission: Impossible 7, Top Gun: Maverick a ďalšie Paramount filmy uvidíme online už 45 dní po premiére v kinách

Kino priemysel utržil ďalšiu ranu pod pás. Štúdio Paramount sa vydalo v stopách Warner Bros. a Universal, svoje filmy prinesú na streamovaciu službu krátko...

Poznáme oficiálny názov tretieho Spider-Mana s Tomom Hollandom. Tradične obsahuje aj slovo Home

Oficiálny názov filmu Spider-Man 3 Spider-Man patrí k najobľúbenejším superhrdinom na Zemi. Svoje o tom hovoria aj tri filmové série, pričom posledná sa tento rok...

Prvý pohľad z filmu Spider-Man 3 dorazil. Spoločne s ním vidieť aj tri podivné titulné názvy

Jeden z najočakávanejších MCU projektov Spider-Man 3 nás konečne prekvapil prvou várkou nových fotografií priamo z filmu. Vidieť na nich môžeš klasické trio školákov,...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Everybody Wants Some!!

Richard Linklater je nezávislý režisér a scenárista, ktorý je vo svojich filmoch najviac známy autentickou atmosférou a prirodzenými hereckými výkonmi. Hádam najlepší možný príklad je aj Chlapčenstvo, natáčané 12 rokov, ktoré sa venovalo dospievaniu mladého chlapca. Film Everybody Wants Some!! je u tohto autora tak trocha prehliadaný a neznámy, ale nemožno ani jemu uprieť citeľnú kvalitu a priam reálny, kultúrny odkaz.

Vitajte v Amerike počas 80. rokov, kde sa pozrieme do vysokoškolského žitia a ich slobodného pohľadu na všetko naokolo.

Everybody wants some!!
Zdroj: bbc.com

Socializácia medzi dobrými priateľmi je liek

Treba si povedať, že film je na príbeh dosť chudý. Nejde mu ani tak o drámu, ako skôr komický život mladých a bežnú existenciu. Dostávame sa do retro doby tínedžerov, ktorí majú na svet svoj jedinečný názor. Baví ich baseball, autá, dievčatá a párty. Nič viac nepotrebujete vedieť.

Ich zmysel je len užívať si život takým spôsobom, aby nikomu nemuseli ubližovať, ale vzájomne, aby z neho vyťažili čo najviac. Netrápia ich povinnosti a práca. Vedia, že na to všetko majú čas a aj preto sa tak k tomu správajú.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Na začiatku nadviažeme našu empatiu s tínedžerom Jakeom (Blake Jenner), ktorý sa chystá na novú školu do amerického kampusu v Texase. Jeho prenájom v dome študentov zdieľa s mnohými hráčmi baseballu, z ktorých má hádam každý iné charaktorové vlastnosti. Frajer, húlič, hanblivý chlapík, mladík s riedkymi fúzmi, párty man, alebo ťažký intelektuál.

Jakeove zapadnutie do novej partie síce niečo trvá, nechýba podpichovanie nováčikov, ale po čase si vytvorí priateľov, s ktorými zažíva najlepšie roky svojho mladého života. Čo robiť v ére bez mobilov a internetu, no predsa tancovať, divne sa obliekať, nosiť zvláštne účesy a baliť dievčatá na trápne hlášky. Zrazu vám tento film predstaví, ako jednoducho a efektívne vlastne funguje zmysel prítomného šťastia.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nekončiace dospievanie

Šarmantný Jake ale nie je iba obyčajný pijan a nepočíta si svoje frajerky na prstoch oboch rúk. Jemu stačí iba jedna a tá správna: Beverly (Zoey Dutsch). Taktiež ani tu sa nezaobídete bez úsmevnej trápnosti, ktorá bola v tejto dobe prirodzenejšia, ako kedykoľvek inokedy.

Začiatok nového školského semestru sa bohužiaľ nezadržateľne blíži. Naše postavy ale nemajú v záujme celé dni presedieť nad obsahom otvorených kníh. Celý film šľape jednoduchosťou a nefalšovanou, neodolateľnou prirodzenosťou. Jedná sa o dosť romantické spomínanie na veci minulé, po ktorých si poviete, že by ste sa do tohto priestoru strojom času hneď chceli presunúť.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Spracovanie

Je až neuveriteľné, že film Everybody Wants Some!! vyšiel až v roku 2016. Také perfektné zachytenie príťažlivej retro atmosféry, dokonalé rekvizity, kostýmy a hlášky, vás proste musia presvedčiť, že to, na čo sa pozeráte, sa len ťažko dá pomenovať ako film a skôr vám to pripomína nezastaviteľný komediálno-športový dokument.

Prajem vám, aby ste (podobne ako ja) po čase stratili všetky myšlienky o tom, že sa pozeráte na nereálny, fiktívny príbeh. Nevnímal som scenár, kameru, natiahnuté umelé svetlá, reálne zázemie hercov. Pozeral som sa priam na veselý dokument, bol som jedným z partie, a v tom momente mi všetko ostatné bolo jedno.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nepremýšľajte, jednoducho chillujte

Film Everybody Wants Some!! je o dospievaní a jeho pozitívnej, aj negatívnej stránke. Skoro všetci sme si tým prešli a tí druhí, ktorí ešte nie, tí sa určite majú na čo tešiť. Náhle zmeny nálad, nepočúvanie autorít, alebo rozmýšľanie o sebe ako najinteligentnejšom jedincovi na zemi. Celý tento kolobeh sa u mladých ľuďoch neustále opakuje a nikdy neprestane.

Vydajte sa do retro prostredia 80. rokov a pozrite sa na to, že dnešná zábava a jednoduchosť života v tejto dobe mala úplne iný pojem. A nie, tento komediálny film vám do niekoľkých hodín nevyfučí z hlavy, pretože jeho ikonický odkaz vás bude prenasledovať na veľmi dlho.

Odkaz o tom, ako nezabúdať, že život nie je taký komplikovaný, ako si možno všetci myslíme. Nie len pre mladých, ale aj pre všetkých, čo chcú vedieť, čo sú to priatelia a čarovná sloboda myslenia.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 63%
IMDB.com – 6,9/10
Rotten Tomatoes – 87%

Ak vás bavia retro filmy, máte radi baseball a nevadí vám vysokoškolské zábava, Everybody Wants Some!! je určený pre vás. Podeľte sa s nami o vašich pocitoch v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Si predplatiteľom PlayStation Plus? Marec ti prinesie až štvoricu hier vrátane Final Fantasy VII Remake

Marec 2021 je za rohom a s jeho príchodom sa môžeš pripraviť na ďalšie bezplatné hry, čo samozrejme platí len pre predplatiteľov služby PlayStation...

Prvé zábery z fantasy seriálu Shadow and Bone sú vonku. Spoznajte svet plný vojny, intríg a mágie

Toto by nemalo ujsť žiadnym milovníkom fantasy! Netflix stavil na úspech knižnej série Grishaverse, ktorá si po svojom vydaní zaslúžila rýchly obdiv u viacerých...

Tri nové Pokémon hry hlásia návrat Diamond a Pearl; RPG s otvoreným svetom príde budúci rok

Tri nové Pokémon hry Séria Pokémon oslavuje 25. výročie od vydania prvých hier Pokémon Red a Blue z roku 1996. Kartičky idú na dračku, vďaka...

Nový Blade v MCU nebude pre dospelých, Deadpool teda zostáva jedinou výnimkou

Blade reboot s hodnotením PG-13 Blade reboot bude očividne menším krvákom, ako keď sme tohto lovca upírov videli prvý raz. Vtedy ho stvárnil Wesley Snipes...

Ôsma epizóda seriálu WandaVision obsahovala potitulkovú scénu, vďaka ktorej sa vyrovnajú sily vo Westview

Tento článok obsahuje SPOILERY z ôsmej epizódy seriálu WandaVision. Pokiaľ ste ju teda ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr. Potitulková scéna ôsmej epizódy WandaVision Ide do tuhého....