TIP na film: Everybody Wants Some!! | Vysokoškolský komediálny retro nádych

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: Everybody Wants Some!!

Richard Linklater je nezávislý režisér a scenárista, ktorý je vo svojich filmoch najviac známy autentickou atmosférou a prirodzenými hereckými výkonmi. Hádam najlepší možný príklad je aj Chlapčenstvo, natáčané 12 rokov, ktoré sa venovalo dospievaniu mladého chlapca. Film Everybody Wants Some!! je u tohto autora tak trocha prehliadaný a neznámy, ale nemožno ani jemu uprieť citeľnú kvalitu a priam reálny, kultúrny odkaz.

Vitajte v Amerike počas 80. rokov, kde sa pozrieme do vysokoškolského žitia a ich slobodného pohľadu na všetko naokolo.

Everybody wants some!!
Zdroj: bbc.com

Socializácia medzi dobrými priateľmi je liek

Treba si povedať, že film je na príbeh dosť chudý. Nejde mu ani tak o drámu, ako skôr komický život mladých a bežnú existenciu. Dostávame sa do retro doby tínedžerov, ktorí majú na svet svoj jedinečný názor. Baví ich baseball, autá, dievčatá a párty. Nič viac nepotrebujete vedieť.

Ich zmysel je len užívať si život takým spôsobom, aby nikomu nemuseli ubližovať, ale vzájomne, aby z neho vyťažili čo najviac. Netrápia ich povinnosti a práca. Vedia, že na to všetko majú čas a aj preto sa tak k tomu správajú.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Na začiatku nadviažeme našu empatiu s tínedžerom Jakeom (Blake Jenner), ktorý sa chystá na novú školu do amerického kampusu v Texase. Jeho prenájom v dome študentov zdieľa s mnohými hráčmi baseballu, z ktorých má hádam každý iné charaktorové vlastnosti. Frajer, húlič, hanblivý chlapík, mladík s riedkymi fúzmi, párty man, alebo ťažký intelektuál.

Jakeove zapadnutie do novej partie síce niečo trvá, nechýba podpichovanie nováčikov, ale po čase si vytvorí priateľov, s ktorými zažíva najlepšie roky svojho mladého života. Čo robiť v ére bez mobilov a internetu, no predsa tancovať, divne sa obliekať, nosiť zvláštne účesy a baliť dievčatá na trápne hlášky. Zrazu vám tento film predstaví, ako jednoducho a efektívne vlastne funguje zmysel prítomného šťastia.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nekončiace dospievanie

Šarmantný Jake ale nie je iba obyčajný pijan a nepočíta si svoje frajerky na prstoch oboch rúk. Jemu stačí iba jedna a tá správna: Beverly (Zoey Dutsch). Taktiež ani tu sa nezaobídete bez úsmevnej trápnosti, ktorá bola v tejto dobe prirodzenejšia, ako kedykoľvek inokedy.

Začiatok nového školského semestru sa bohužiaľ nezadržateľne blíži. Naše postavy ale nemajú v záujme celé dni presedieť nad obsahom otvorených kníh. Celý film šľape jednoduchosťou a nefalšovanou, neodolateľnou prirodzenosťou. Jedná sa o dosť romantické spomínanie na veci minulé, po ktorých si poviete, že by ste sa do tohto priestoru strojom času hneď chceli presunúť.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Spracovanie

Je až neuveriteľné, že film Everybody Wants Some!! vyšiel až v roku 2016. Také perfektné zachytenie príťažlivej retro atmosféry, dokonalé rekvizity, kostýmy a hlášky, vás proste musia presvedčiť, že to, na čo sa pozeráte, sa len ťažko dá pomenovať ako film a skôr vám to pripomína nezastaviteľný komediálno-športový dokument.

Prajem vám, aby ste (podobne ako ja) po čase stratili všetky myšlienky o tom, že sa pozeráte na nereálny, fiktívny príbeh. Nevnímal som scenár, kameru, natiahnuté umelé svetlá, reálne zázemie hercov. Pozeral som sa priam na veselý dokument, bol som jedným z partie, a v tom momente mi všetko ostatné bolo jedno.

Everybody wants some!!
Zdroj: imbd.com

Nepremýšľajte, jednoducho chillujte

Film Everybody Wants Some!! je o dospievaní a jeho pozitívnej, aj negatívnej stránke. Skoro všetci sme si tým prešli a tí druhí, ktorí ešte nie, tí sa určite majú na čo tešiť. Náhle zmeny nálad, nepočúvanie autorít, alebo rozmýšľanie o sebe ako najinteligentnejšom jedincovi na zemi. Celý tento kolobeh sa u mladých ľuďoch neustále opakuje a nikdy neprestane.

Vydajte sa do retro prostredia 80. rokov a pozrite sa na to, že dnešná zábava a jednoduchosť života v tejto dobe mala úplne iný pojem. A nie, tento komediálny film vám do niekoľkých hodín nevyfučí z hlavy, pretože jeho ikonický odkaz vás bude prenasledovať na veľmi dlho.

Odkaz o tom, ako nezabúdať, že život nie je taký komplikovaný, ako si možno všetci myslíme. Nie len pre mladých, ale aj pre všetkých, čo chcú vedieť, čo sú to priatelia a čarovná sloboda myslenia.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 63%
IMDB.com – 6,9/10
Rotten Tomatoes – 87%

Ak vás bavia retro filmy, máte radi baseball a nevadí vám vysokoškolské zábava, Everybody Wants Some!! je určený pre vás. Podeľte sa s nami o vašich pocitoch v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

1 komentár

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...