TIP na film: I Lost My Body | Emočne podmanivý príbeh o stratenej ruke

Nenechajte si ujsť

POTVRDENÉ: Mads Mikkelsen je novou náhradou za Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3

Ešte len pred pár týždňami sa začali na internete objavovať zvesti, že Mads Mikkelsen rokuje o nahradení Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3. Krátko...

Poznáme medzinárodné dátumy uvedenia filmu Wonder Woman 1984. Kedy ho uvidíme u nás na Slovensku?

Štúdio Warner Bros. predstavilo všetky medzinárodné dátumy uvedenia DC filmu Wonder Woman 1984. Vysoko očakávaná novinka budem okrem kín vychádzať aj digitálne a pozrieť...

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...

AKTUÁLNE: PlayStation 5 už dnes štartuje na Slovensku a v Českej republike

Od dnešného dňa si môžu novú hernú konzolu PlayStation 5 vyskúšať aj herní fanúšikovia zo strednej Európy - čiže aj my, na Slovensku. Po...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: I Lost My Body

I Lost My Body je nenápadný, ale zato veľmi úspešný animovaný francúzsky film. Jeho režisér a animátor Jérémy Clapin dokázal za minimálny rozpočet vytvoriť niečo, čo môže konkurovať väčšine hollywoodskej produkcie.

Netradičný animák si minulý rok vyslúžil nomináciu na sošku Oscara. I Lost My Body je poetický príbeh poskladaný z mozaiky o mladej láske, spomienkach na detstvo, ale aj stratenej ruke, ktorá sa snaží nájsť svojho majiteľa v rozmanitom Paríži. No neznie to zvláštne a zaujímavo?

I Lost My Body
Zdroj: imbd.com

Skladačka ľudských citov

Dej je rozdelený do troch časových rovín. Ich celkové pochopenie a vzájomný význam medzi sebou sa ale dozviete až na konci filmu. Dostávame sa do kože mladého roznášača pizze Naofela, ktorý sa zaľúbi do atraktívnej neznámej dievčiny menom Gabrielle. Naivne sa rozhodne ísť za svojimi úprimnými pocitmi a zamestná sa vo firme na spracovanie dreva u jej otca.

Druhý paralelný príbeh sleduje čiernobiele spomienky na Naofelove detstvo, ktoré nám odhaľujú motivácie a skutočné túžby postavy. A najzáhadnejšia časová rovina pojednáva o zmätenej ruke a jej výprave cez nebezpečné francúzske veľkomesto plné nástrah.

I Lost My Body
Zdroj: imbd.com

Stratená končatina musí vymýšľať rôzne plány, ako preletieť obrovské vzdialenosti medzi budovami, bojovať o život s krysami a ostatnými chlpatými predátormi, alebo sa vysporiadať s rôznymi inými ťažkými prekážkami.

Rozprávanie obrazom

Naofel má obrovskú záľubu nahrávania rôznych ruchov okolia na svoj diktafón. Vo filme je táto vlastnosť veľmi krásne a originálne využitá, keďže sa počas skoro celého času s vami snaží komunikovať iba cez obraz alebo zvuk a nie len cez slová v dialógoch.

I Lost My Body
Zdroj: netflix.com

Kontrast medzi hlavnými postavami spôsobí stopku začínajúcej mladej láske. Kreatívny Naofel sa ale čím ďalej, tým viac chce pokúsiť ukázať svojmu dievčaťu, že je ochotný pre ňu urobiť čokoľvek.

Nejedná sa pritom len o romantický motív, ale vieme tu spozorovať napätie, strach, poetickosť a zvláštnu mysterióznosť, ktorá sa v príbehu strieda ako na kolotoči. Pritom všetky aspekty vyznievajú s jedinečnými a originálnymi nápadmi, ako diváka emočne spútať a obrazovo zaujať.

I Lost My Body
Zdroj: twitter.com

Spracovanie

I Lost My Body je tvorený hlavne cez silné vizuálne, zvukové a hudobné zložky, ktoré dokáže pochopiť úplne každý z nás. Je jedno či ste dieťa, teenager, rodič, alebo dôchodca. Mierne zložitá forma vás núti ostať stále v strehu. Každá scéna je dôležitá, pretože neviete, či sa o nejaký čas nevrátime k jej skrytému významu, ktorý sme na prvý pokus nepochopili.

Ak ostanete trpezliví, na konci vás očakáva zapamätania hodná katarzia na veľmi dlhý čas. Obrazová štylizácia je netradičná a je dosť možné, že viacerým ľudom nesadne.

I Lost My Body
Zdroj: shangols.canalblog.com

Pokiaľ sa ale dokážete za krátky čas prispôsobiť tomuto jedinečnému štýlu, ktorý napomáha aj samotnému príbehu, o perfektný zážitok máte postarané. Vo filme po scenári treba najviac vyzdvihnúť magickú hudobnú zložku.

Dan Levy, hudobník známej francúzskej kapely The Dø, vytvoril nádherný soundtrack, z ktorého najviac cítiť inšpiráciu klenotmi Hans Zimmerovej tvorby.

I Lost My Body
Zdroj: twitter.com

Obmenené a celkom podobné variácie melódií z Interstellaru alebo Inception vytvárajú vo vašom sluchu neuveriteľný hudobný orgazmus, ktorý si aj po skončení filmu budete prehrávať niekoľkokrát za sebou. Samozrejme, že sa jedná ale aj o úplne originálne skladby s jedinečnou atmosférou Paríža, alebo napríklad jednoduché, ale zato efektívne, opakujúce sa chytľavé motívy.

Vaše zmysly budú unesené

I Lost My Body je silným príbehom o najcitlivejších okamihoch nášho života. Ukazuje nám, čo je to láska, ako nepatrné zážitky z detstva formujú našu osobnosť, alebo ako si zabudnuté a stratené veci vždy nájdu svoj zmysel, aj keď musia prekonať veľmi dlhú cestu.

Možno sa nejedná o taký pozitívny prístup, na aký ste zvyknutí z americkej produkcie, ale za to vám ukáže neoblomnú realitu tohto ťažkého a komplikovaného sveta. Elektrizujúci emočný kolotoč plný nádherne inšpirujúcich momentov – to je film I Lost My Body. Distribútorom je ľahko dostupný Netflix.

Podmanil film I Lost My Body už aj vás, alebo ste o ňom doteraz nepočuli?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

The Queen’s Gambit je nasledovanejšou minisériou Netflixu. Príbeh o šachovom géniovi láme rekordy po celom svete

Netflixový hit The Queen's Gambit nenechal streamovacieho giganta smutným. Nová televízna miniséria od showrunnera Scotta Franka láme rekordy v sledovanosti, čo z nej robí...

Si predplatiteľom PlayStation Plus? V decembri na teba čaká nálož troch hier vrátane akčnej lahôdky Just Cause 4

December je za rohom a s jeho príchodom sa môžeš pripraviť na "nové" hry zadarmo, čo samozrejme platí len pre predplatiteľov služby PlayStation Plus....

POTVRDENÉ: Mads Mikkelsen je novou náhradou za Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3

Ešte len pred pár týždňami sa začali na internete objavovať zvesti, že Mads Mikkelsen rokuje o nahradení Johnnyho Deppa vo filme Fantastické zvery 3. Krátko...

Akčný hit Extraction od Netflixu sa dočká pokračovania, tvorcovia začnú natáčať budúci rok

Akčný hit Extraction dostane pokračovanie Keď prišiel tento film v apríli 2020 na Netflix, nikto nečakal, že bude takým hitom. To je jedným z dôvodov,...

Nahliadnite do hry Cyberpunk 2077 bežiacej na konzolách PS4 Pro a PS5

Vývojárske štúdio CD Projekt Red zverejnilo video, ktoré nám podrobne ukázalo hru Cyberpunk 2077 bežiacu na novo-generačných konzolách PS5, ako aj súčasných konzolách PS4...