TIP na film: I Lost My Body | Emočne podmanivý príbeh o stratenej ruke

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

TIP na film: I Lost My Body

I Lost My Body je nenápadný, ale zato veľmi úspešný animovaný francúzsky film. Jeho režisér a animátor Jérémy Clapin dokázal za minimálny rozpočet vytvoriť niečo, čo môže konkurovať väčšine hollywoodskej produkcie.

Netradičný animák si minulý rok vyslúžil nomináciu na sošku Oscara. I Lost My Body je poetický príbeh poskladaný z mozaiky o mladej láske, spomienkach na detstvo, ale aj stratenej ruke, ktorá sa snaží nájsť svojho majiteľa v rozmanitom Paríži. No neznie to zvláštne a zaujímavo?

I Lost My Body
Zdroj: imbd.com

Skladačka ľudských citov

Dej je rozdelený do troch časových rovín. Ich celkové pochopenie a vzájomný význam medzi sebou sa ale dozviete až na konci filmu. Dostávame sa do kože mladého roznášača pizze Naofela, ktorý sa zaľúbi do atraktívnej neznámej dievčiny menom Gabrielle. Naivne sa rozhodne ísť za svojimi úprimnými pocitmi a zamestná sa vo firme na spracovanie dreva u jej otca.

Druhý paralelný príbeh sleduje čiernobiele spomienky na Naofelove detstvo, ktoré nám odhaľujú motivácie a skutočné túžby postavy. A najzáhadnejšia časová rovina pojednáva o zmätenej ruke a jej výprave cez nebezpečné francúzske veľkomesto plné nástrah.

I Lost My Body
Zdroj: imbd.com

Stratená končatina musí vymýšľať rôzne plány, ako preletieť obrovské vzdialenosti medzi budovami, bojovať o život s krysami a ostatnými chlpatými predátormi, alebo sa vysporiadať s rôznymi inými ťažkými prekážkami.

Rozprávanie obrazom

Naofel má obrovskú záľubu nahrávania rôznych ruchov okolia na svoj diktafón. Vo filme je táto vlastnosť veľmi krásne a originálne využitá, keďže sa počas skoro celého času s vami snaží komunikovať iba cez obraz alebo zvuk a nie len cez slová v dialógoch.

I Lost My Body
Zdroj: netflix.com

Kontrast medzi hlavnými postavami spôsobí stopku začínajúcej mladej láske. Kreatívny Naofel sa ale čím ďalej, tým viac chce pokúsiť ukázať svojmu dievčaťu, že je ochotný pre ňu urobiť čokoľvek.

Nejedná sa pritom len o romantický motív, ale vieme tu spozorovať napätie, strach, poetickosť a zvláštnu mysterióznosť, ktorá sa v príbehu strieda ako na kolotoči. Pritom všetky aspekty vyznievajú s jedinečnými a originálnymi nápadmi, ako diváka emočne spútať a obrazovo zaujať.

I Lost My Body
Zdroj: twitter.com

Spracovanie

I Lost My Body je tvorený hlavne cez silné vizuálne, zvukové a hudobné zložky, ktoré dokáže pochopiť úplne každý z nás. Je jedno či ste dieťa, teenager, rodič, alebo dôchodca. Mierne zložitá forma vás núti ostať stále v strehu. Každá scéna je dôležitá, pretože neviete, či sa o nejaký čas nevrátime k jej skrytému významu, ktorý sme na prvý pokus nepochopili.

Ak ostanete trpezliví, na konci vás očakáva zapamätania hodná katarzia na veľmi dlhý čas. Obrazová štylizácia je netradičná a je dosť možné, že viacerým ľudom nesadne.

I Lost My Body
Zdroj: shangols.canalblog.com

Pokiaľ sa ale dokážete za krátky čas prispôsobiť tomuto jedinečnému štýlu, ktorý napomáha aj samotnému príbehu, o perfektný zážitok máte postarané. Vo filme po scenári treba najviac vyzdvihnúť magickú hudobnú zložku.

Dan Levy, hudobník známej francúzskej kapely The Dø, vytvoril nádherný soundtrack, z ktorého najviac cítiť inšpiráciu klenotmi Hans Zimmerovej tvorby.

I Lost My Body
Zdroj: twitter.com

Obmenené a celkom podobné variácie melódií z Interstellaru alebo Inception vytvárajú vo vašom sluchu neuveriteľný hudobný orgazmus, ktorý si aj po skončení filmu budete prehrávať niekoľkokrát za sebou. Samozrejme, že sa jedná ale aj o úplne originálne skladby s jedinečnou atmosférou Paríža, alebo napríklad jednoduché, ale zato efektívne, opakujúce sa chytľavé motívy.

Vaše zmysly budú unesené

I Lost My Body je silným príbehom o najcitlivejších okamihoch nášho života. Ukazuje nám, čo je to láska, ako nepatrné zážitky z detstva formujú našu osobnosť, alebo ako si zabudnuté a stratené veci vždy nájdu svoj zmysel, aj keď musia prekonať veľmi dlhú cestu.

Možno sa nejedná o taký pozitívny prístup, na aký ste zvyknutí z americkej produkcie, ale za to vám ukáže neoblomnú realitu tohto ťažkého a komplikovaného sveta. Elektrizujúci emočný kolotoč plný nádherne inšpirujúcich momentov – to je film I Lost My Body. Distribútorom je ľahko dostupný Netflix.

Podmanil film I Lost My Body už aj vás, alebo ste o ňom doteraz nepočuli?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -