TIP na film: Kandidát | Ako sa môže z obyčajného človeka stať prezident?

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Československé filmy

Často podceňujeme československé filmy. A popravde, nie všetkými by sa vo svete dalo chváliť… Sú tu ale aj také, ktoré sa pohybujú na úrovni zahraničných snímok, alebo aspoň majú dobrý potenciál. Také s pútavým príbehom, zaujímavým spracovaním a kvalitnými hercami. Medzi takéto počiny patrí aj film Kandidát z roku 2013. Budúci rok bude veľmi aktuálny, keďže sa nám pomaly ale isto blížia prezidentské voľby. Zhliadnutie tohto filmu vás môže tematicky naladiť a prinútiť ísť (alebo naopak neísť) v daný deň volieb k volebnej urne.

Kandidát
Zdroj: youtube.com

Dejová línia

Príbeh sa odohráva na Slovensku a točí sa okolo kampane na prezidenta. Jedného dňa dostane Adam Lambert (Marek Majeský) za úlohu spraviť z obyčajného človeka menom Peter Potôň kandidáta z nezávislého ľudu kandidáta. Dostane na starosť celú kampaň. Tlačí naňho silná finančno-politická skupina. Okrem tohto ho trápi aj rozvod s jeho manželkou. Lambert si ale začne veriť a v stave opilosti sa staví o celý svoj majetok, že z Petra Potôňa nespraví iba kandidáta, ale rovno prezidenta.

Stane sa to na stretnutí šéfov agentúr v reklamnom klube. Príbeh sa teda odvíja od tejto stávky a sleduje postavu Adama Lamberta ako sa vyrovnáva s priebehom celej kampane, a čo všetko je ochotný spraviť pre to, aby Potôň vyhral. Zájde aj do tých najnechutnejších praktík?

Kandidát
zdroj: http://somrecenzista.blogspot.com

Film nám ukazuje zákutia prezidentských kampaní. Odkrýva všetky legálne i nelegálne praktiky. Veci, ktoré si nevieme veľmi predstaviť a ktoré poznáme len z učebníc občianskej náuky zo stredných škôl tvorcovia prerobili do pútavého celovečerného filmu. Nemá teda za úlohu iba pobaviť, dokážeme sa z neho aj veľa naučiť. Okrem vážnych momentov je film naplnený aj komickými scénami. Okrem Majeského uvidíme vo filme aj iné známe slovenské tváre, napríklad Michala Kubovčíka alebo Romana Luknára.

Kto za tým stojí?

Kandidát má necelé dve hodiny. Jeho režisérom je Jonáš Karásek a je natočený podľa kníh Maroša Hečka a Michala Havrana ml. Je to určite jeden z československých filmov, ktoré stoja za pozretie. Otvára nové obzory, nesie zaujímavú myšlienku a jeho spracovanie je naozaj originálne.

Hodnotenie filmu: 

CSFD.cz – 67%

Zdroj: sk.wikipedia.org, csfd.cz

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -