TIP na film: Kick-Ass | Dôkaz, že vtipný superhrdina nepotrebuje nadprirodzené schopnosti!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Kick-Ass

Dnes sa pozrieme na môj asi najobľúbenejší film vôbec. A to platí o oboch častiach. Superhrdinoviek je vo svete kinematografie veľa. A pravdupovediac, nie som ich obrovská fanúšička, s výnimkou pár kúskov. No toto nie je tak celkom bežný film o zachraňovaní sveta. V tomto prípade sa superhrdinom nestane niekto, koho poštípe rádioaktívny pavúk, ani mutant, ktorého zneužijú na pokusy. Tým vyvoleným sa stane len 16-ročný teenager, ktorý trávi väčšinu svojho voľného času čítaním komiksov, stretávaním sa s jeho dvomi najlepšími (a jedinými) kamarátmi a masturbovaním.

TIP na film: Kick-Ass | Superhrdina nepotrebuje nadprirodzené schopnosti
Zdroj: alexicirelli.wordpress.com

Dave Lizewski (Aaron Johnson) nie je ničím, ale naozaj ničím extra výnimočný. Má svoje sny o superhrdinoch a prechováva trošku nevhodné city k svojej angličtinárke. Jeho najvyšší bod socializácie je, keď ide so svojimi kamarátmi Toddom a Martym do kaviarne spojenej s komiksovým obchodom. Keď sa z takéhoto posedenia raz vracia domov, už niekoľkýkrát za týždeň ho okradnú. Vtedy sa rozhodne, že to už ďalej takto nenechá. Z internetu si objedná zelenožltý neoprén, dva obušky a paralyzér a rozhodne sa konať dobro. Vymyslí si meno Kick-Ass, ktorým sa navonok prezentuje. Najprv sú to len malé akcie, po ktorých sa dostane do nemocnice s vážnymi zraneniami. Neskôr to ale roztočí naplno.

Treba začať od nuly

Pri jednej nevinnej misii, ktorú si zadá, sa zapletie do niečoho oveľa väčšieho. Okoloidúci zachytí všetko na kameru a stane sa virálnou senzáciou. Spoločnosť si ho začne všímať a obľúbi si ho. Kto by nemal rád maskovaného strážcu nevinných a bezbranných? Všimnú si ho aj ďalší pseudo-superhrdinovia a spolu vytvoria tím. Vidíme napríklad malú Chloë Grace Moretz v úlohe bezcitnej Hit Girl a Nicolasa Cagea ako Big Daddyho. Ďalej už len sledujeme ich boj s mafiou a zlom. Je ale naozaj možné poraziť šéfa mafie bez laserov, ktoré vychádzajú z očí alebo bez možnosti lietať?

Hit Girl
zdroj: digitalspy.com

Kick-Ass je film plný zvráteného humoru, dobrých vtipov a akcie. Mne osobne sa veľmi páčilo, ako tvorcovia zanechali prirodzené ľudské charaktery a nesnažili sa spraviť zo superhrdinov bezchybných bohov. V pokračovaní sú postavy už vyvinutejšie a ich konanie je často zmysluplnejšie, no stále je to tá dobrá akčná komédia.

Podľa predlohy

Oba filmy sú natočené podľa komiksovej predlohy od Marka Millara a Johna Romitu jr. Nedá sa povedať, či je komiks lepší než film. Oba výtvory sú totiž majstrovské diela (aspoň podľa mňa). Komiksov vzniklo viac, no na nové filmy sa zatiaľ tešiť nemôžeme. Herečka Chloë odmietla pokračovať v hraní jej postavy a tak sa natáčanie Kick-Ass 3 ani dodatočného filmu o Hit Girl zatiaľ nekonalo. Ja osobne by som veľmi rada videla pokračovania, aj keby už neboli až tak dobré ako prvý a druhý diel. Je predsa zvykom, že pokračovania sú vždy horšie (česť výnimkám).

Kick-Ass 2
Zdroj: youtube.com

Myslím, že kto tieto dva filmy ešte nevidel, robí veľkú chybu a nevie, o čo prichádza. Samozrejme, asi sa nie každý stotožní s mojím názorom. No stojí to za pokus, aj keď je to trochu iné, než na čo ste si zvykli z Marveloviek. Prvý film je z roku 2010, o chvíľu bude mať už jednu dekádu. Dvojka mala premiéru v roku 2013. No vôbec nie sú zastaralé či neaktuálne. Odporúčam pozrieť si ich v originálnom znení, ale ani český dabing nie je ten najhorší. Každopádne dúfam, že tí, čo dajú na moju radu a pozrú si tieto skvosty, to neoľutujú.

Hodnotenia filmov:

Kick-Ass
CSFD.cz – 80%
IMDb.com – 7,6/10
Rotten Tomatoes – 75%

Kick-Ass 2
CSFD.cz – 67%
IMDb.com – 6,6/10
Rotten Tomatoes – 33%

Dajte nám do komentárov vedieť, či ste tiež takými veľkými fanúšikmi týchto filmov, alebo ste ich ešte nevideli. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -