TIP na film: Králiček Jojo | Ako sa hitlerovská satira zatúlala do sveta korektnej kinematografie

Nenechajte si ujsť

Michael Jackson chcel hrať v prvom X-Men filme. Neuveríte, ktorého mutanta chcel stvárniť

Niet pochýb o tom, že filmová séria X-Men postavila základy, vďaka ktorým je dnes žáner superhrdinských filmov tak populárnym. Film X-Men z roku 2000...

Vďaka čomu boli tieto prerábky lepšie ako originál? 10 najlepších zmien v remakoch filmov

Zmeny v remakoch môžu zlepšiť film To, že niečo upravia pri prerábke filmu, nemusí byť na škodu. Práve naopak, niekedy to môže priniesť oveľa hodnotnejšie...

Niektoré filmy uvidíme online len 17 dní po premiére v kinách. Ako koronavírus mení filmový priemysel?

Už s príchodom celosvetovej pandémie koronavírusu bolo isté, že navždy zmení filmový priemysel. Kinosály boli zatvorené a produkcie hollywoodskych veľkofilmov boli pozastavené. V Spojených...

Captain Marvel 2 bude menším Avengers filmom. Svoj MCU debut v ňom zažije aj táto komiksová postava

Najnovšie informácie nám prezrádzajú, že nadchádzajúci MCU film Captain Marvel 2 bude menším Avengers zážitkom, v ktorom sa predstaví nová komiksová postava. Tentokrát si...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

TIP na film: Králiček Jojo

TIP na film: Králiček Jojo – Režisér Taika Waititi opäť nesklamal svoju povesť a do sveta korektnej hollywoodskej kinematografie priniesol satirickú snímku, v ktorej sa vašim najlepším kamarátom stane sám Adolf Hitler. Za najlepší adaptovaný scenár si domov odniesol zlatú sošku, ktorú si na Udeľovaní Cien Akadémie schoval pod sedadlo. Typický Taika.

Aj film Králiček Jojo je typický Taika. Väčšina divákov tohto rodáka z Nového Zélandu pozná vďaka marvelovke Thor: Ragnarok, no práve to je jeho najmenej osobným projektom. Z jeho celovečerných počinov ma najviac bavil Čo robíme v temnotách, no hitlerovská satira mu úzko šliape na päty. Okrem réžie sa postaral aj o scenár a produkciu, takže ide jasne cítiť jeho rukopis a satirický, ba niekedy až čierny humor. To však neznamená, že si film strieľa z nacistov a druhej svetovej vojny.

Králiček Jojo
Zdroj: nationalreview.com

Môj najlepší kamarát, Adolf Hitler

Dej je zasadený ku koncu druhej svetovej vojny. Hlavnou postavou je desaťročný Jojo Betzler, hrdý člen Hitlerjugend a zarytý nacista. Jeho najlepším (imaginárnym) kamarátom je sám Adolf Hitler, ktorý ho smelo podporuje vo všetkých nacistických aktivitách.

Naopak, jeho matka Rosie je nacistkou len naoko a doma skrýva tínedžerskú židovku Elsu. Problém nastáva vtedy, keď ju nájde Jojo a toho systém naučil, že židia sú najväčšia spodina spoločnosti. Skôr či neskôr si k nej začne hľadať cestu a v hlave zvádza vnútorný boj, či je naozaj správne to, čo ho naučil nacistický systém.

Po všetkých krvavých a vysokorozpočtových filmoch s témou druhej svetovej vojny nám režisér prináša vtipnú snímku s nadhľadom. Teda aspoň prvá polovica filmu pôsobí ako komédia, no potom udalosti začnú naberať na obrátkach a vtipy vystriedajú dramatické momenty.

Králiček Jojo
Zdroj: denofgeek.com

Tento prechod je možno až veľmi prirýchly, pričom si na to pokojne mohli zobrať viac času. Pred obrazovkou si totiž posedíte len hodinu a trištvrte, čo vôbec nie je veľa. Aj napriek tomu film dobre balansuje humor, drámu, emócie a občasne aj akciu. Pokiaľ však máte chuť na akčný vojnový film, určite siahnite niekde inde. Tu sú hlavným aspektom dialógy zo scenáristického pera Taiku Waititi.

Hviezdny herecký ansámbel

Jedným z najvydarenejších aspektov je nepochybne starostlivo vybraté herecké obsadenie, na ktorého čele sa nachádza aj Taika Waititi. Práve on stvárnil imaginárneho Hitlera a verte mi, na jeho nemecký prízvuk už tak vtipnej angličtiny nesiaha naozaj nič.

Titulnú postavu si zahral pomerne neznámy Roman Griffin Davis, no z jeho hereckého výkonu nás naozaj zahrialo pri srdiečku. Výborne sa dopĺňal so svojim filmovým najlepším (neimaginárnym) kamarátom Yorkim, ktorého si zahral mladý Archie Yates. Ich herecká chémia dokázala očariť.

Králiček Jojo
Zdroj: vanityfair.com

Čo sa týka tých zvučnejších mien, tak Jojovu mamu stvárnila úžasná Scarlett Johansson. Za svoj krásny výkon si vyslúžila oscarovú nomináciu, ktorú si všetkými desiatimi zaslúžila, no bohužiaľ sa jej ju nepodarilo premeniť. Ďalšími podarenými hereckými menami boli Sam Rockwell, Rebel Wilson či Stephen Merchant ako vysoký a chudý gestapák, ktorý očividne týždeň nejedol a mesiac nevyšiel na slnko.

Taika Waititi má gule

Režisér dokázal, že aj ťažká téma najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva dokáže byť braná s humorom. Na jej interpretáciu si vybral malého chlapca, cez ktorého nevinné oči poznačené systémom sledujeme celú situáciu.

Film prichádza s dôležitým posolstvom a po jeho pozretí sa máme cítiť dobre, zo sály odchádzať s hrejivým pocitom na srdci. To sa režisérovi síce podarilo, no určite to nebolo bezchybné. Práve humor prvej polovice a dráma tej druhej spolu bojujú a vôbec by nezaškodilo, keby satira neopustila ani druhú polovicu.

Králiček Jojo
Zdroj: nytimes.com

Niektorých môže naopak pobúriť to, že hrôzy druhej svetovej vojny neboli pomaly interpretované ani slovami. Vo filme nájdete jeden jediný taký moment, ktorý príde úplne nečakane a dostane vás, no do pár desiatok minút úplne stratí význam. Taika Waititi nám túto udalosť ukázal cez ružové okuliare a to sa nie všetkým môže páčiť.

Aj napriek tomu je Králiček Jojo vydarenou satirou, ktorá si strieľa sama zo seba a uvedomuje si svoju infantilnosť. Má vynikajúce herecké obsadenie a hlavne kvalitný scenár, ktorý si svoju zlatú sošku naozaj zaslúžil.

PS: Väčšina filmu sa natáčala v Českej Republike, niektoré časti v Amerike a na Novom Zélande.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 80%
IMDB.com – 8,0/10
Rotten Tomatoes – 80%

Mohlo by sa ti páčiť

4 COMMENTS

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Tvorca rozprávky Toy Story 3 prináša prekvapivú informáciu, ktorá vám zničí detstvo

Režisér Toy Story 3 prináša nové informácie Režisér Toy Story 3 prezradil zaujímavú a zdrvujúcu informáciu. Naše bezstarostné detstvo sa tak razom mení na hororové...

Štatistiky Ghost of Tsushima sú prinajmenšom pozoruhodné. Čo všetko hráči dokázali?

Miliónové predaje a výborné recenzie Sucker Punch Productions malo pred sebou neľahkú úlohu. Dôstojne zavŕšiť terajšiu generáciu konzol PlayStation a súčasne priniesť kvalitnú hru, ktorá...

Facebook chce konkurovať už aj YouTube. Akú funkciu pridali?

Facebook chce konkurovať YouTube Facebook, zrejme najznámejšia a najpoužívanejšia sociálnejšia sieť, si trúfa už na službu ako je YouTube. Najväčšia databáza videí, predovšetkým hudobných, zďaleka...

Ďalšie z tajomstiev bolo odhalené. Počasie v Ghost of Tsushima sa prispôsobuje vášmu hernému štýlu

Herné tajnosti Nejedná sa o nezvyčajnú situáciu. Autori spravidla ukrývajú vo svojich tituloch rôzne tajné predmety, odkazy na iné projekty, či rovno skryté mechaniky, o...

UFC 4 predstavuje v novej ukážke kariérny režim. Do klietky sa vrátime už tento mesiac

Ďalší ročník surového športu Virtuálne spracovanie UFC nepatrí k stáliciam štúdia EA, avšak objavuje sa pravidelne s dvojročnou prestávkou. Aktuálne UFC 4 je za rohom...