TIP na film: Králiček Jojo | Ako sa hitlerovská satira zatúlala do sveta korektnej kinematografie

Nenechajte si ujsť

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Marvel je späť... Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných...

WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

WandaVision vysvetlenie a teórieVideli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v...

Chris Evans ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Captain America. Vráti sa v budúcom MCU projekte?

Captain America chystá návrat do MCU Server Deadline exkluzívne informoval o tom, že herec Chris Evans chystá návrat ako Captain America do budúceho MCU projektu....
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

TIP na film: Králiček Jojo

TIP na film: Králiček Jojo – Režisér Taika Waititi opäť nesklamal svoju povesť a do sveta korektnej hollywoodskej kinematografie priniesol satirickú snímku, v ktorej sa vašim najlepším kamarátom stane sám Adolf Hitler. Za najlepší adaptovaný scenár si domov odniesol zlatú sošku, ktorú si na Udeľovaní Cien Akadémie schoval pod sedadlo. Typický Taika.

Aj film Králiček Jojo je typický Taika. Väčšina divákov tohto rodáka z Nového Zélandu pozná vďaka marvelovke Thor: Ragnarok, no práve to je jeho najmenej osobným projektom. Z jeho celovečerných počinov ma najviac bavil Čo robíme v temnotách, no hitlerovská satira mu úzko šliape na päty. Okrem réžie sa postaral aj o scenár a produkciu, takže ide jasne cítiť jeho rukopis a satirický, ba niekedy až čierny humor. To však neznamená, že si film strieľa z nacistov a druhej svetovej vojny.

Králiček Jojo
Zdroj: nationalreview.com

Môj najlepší kamarát, Adolf Hitler

Dej je zasadený ku koncu druhej svetovej vojny. Hlavnou postavou je desaťročný Jojo Betzler, hrdý člen Hitlerjugend a zarytý nacista. Jeho najlepším (imaginárnym) kamarátom je sám Adolf Hitler, ktorý ho smelo podporuje vo všetkých nacistických aktivitách.

Naopak, jeho matka Rosie je nacistkou len naoko a doma skrýva tínedžerskú židovku Elsu. Problém nastáva vtedy, keď ju nájde Jojo a toho systém naučil, že židia sú najväčšia spodina spoločnosti. Skôr či neskôr si k nej začne hľadať cestu a v hlave zvádza vnútorný boj, či je naozaj správne to, čo ho naučil nacistický systém.

Po všetkých krvavých a vysokorozpočtových filmoch s témou druhej svetovej vojny nám režisér prináša vtipnú snímku s nadhľadom. Teda aspoň prvá polovica filmu pôsobí ako komédia, no potom udalosti začnú naberať na obrátkach a vtipy vystriedajú dramatické momenty.

Králiček Jojo
Zdroj: denofgeek.com

Tento prechod je možno až veľmi prirýchly, pričom si na to pokojne mohli zobrať viac času. Pred obrazovkou si totiž posedíte len hodinu a trištvrte, čo vôbec nie je veľa. Aj napriek tomu film dobre balansuje humor, drámu, emócie a občasne aj akciu. Pokiaľ však máte chuť na akčný vojnový film, určite siahnite niekde inde. Tu sú hlavným aspektom dialógy zo scenáristického pera Taiku Waititi.

Hviezdny herecký ansámbel

Jedným z najvydarenejších aspektov je nepochybne starostlivo vybraté herecké obsadenie, na ktorého čele sa nachádza aj Taika Waititi. Práve on stvárnil imaginárneho Hitlera a verte mi, na jeho nemecký prízvuk už tak vtipnej angličtiny nesiaha naozaj nič.

Titulnú postavu si zahral pomerne neznámy Roman Griffin Davis, no z jeho hereckého výkonu nás naozaj zahrialo pri srdiečku. Výborne sa dopĺňal so svojim filmovým najlepším (neimaginárnym) kamarátom Yorkim, ktorého si zahral mladý Archie Yates. Ich herecká chémia dokázala očariť.

Králiček Jojo
Zdroj: vanityfair.com

Čo sa týka tých zvučnejších mien, tak Jojovu mamu stvárnila úžasná Scarlett Johansson. Za svoj krásny výkon si vyslúžila oscarovú nomináciu, ktorú si všetkými desiatimi zaslúžila, no bohužiaľ sa jej ju nepodarilo premeniť. Ďalšími podarenými hereckými menami boli Sam Rockwell, Rebel Wilson či Stephen Merchant ako vysoký a chudý gestapák, ktorý očividne týždeň nejedol a mesiac nevyšiel na slnko.

Taika Waititi má gule

Režisér dokázal, že aj ťažká téma najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva dokáže byť braná s humorom. Na jej interpretáciu si vybral malého chlapca, cez ktorého nevinné oči poznačené systémom sledujeme celú situáciu.

Film prichádza s dôležitým posolstvom a po jeho pozretí sa máme cítiť dobre, zo sály odchádzať s hrejivým pocitom na srdci. To sa režisérovi síce podarilo, no určite to nebolo bezchybné. Práve humor prvej polovice a dráma tej druhej spolu bojujú a vôbec by nezaškodilo, keby satira neopustila ani druhú polovicu.

Králiček Jojo
Zdroj: nytimes.com

Niektorých môže naopak pobúriť to, že hrôzy druhej svetovej vojny neboli pomaly interpretované ani slovami. Vo filme nájdete jeden jediný taký moment, ktorý príde úplne nečakane a dostane vás, no do pár desiatok minút úplne stratí význam. Taika Waititi nám túto udalosť ukázal cez ružové okuliare a to sa nie všetkým môže páčiť.

Aj napriek tomu je Králiček Jojo vydarenou satirou, ktorá si strieľa sama zo seba a uvedomuje si svoju infantilnosť. Má vynikajúce herecké obsadenie a hlavne kvalitný scenár, ktorý si svoju zlatú sošku naozaj zaslúžil.

PS: Väčšina filmu sa natáčala v Českej Republike, niektoré časti v Amerike a na Novom Zélande.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 80%
IMDB.com – 8,0/10
Rotten Tomatoes – 80%

Mohlo by sa ti páčiť

4 COMMENTS

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Temná adaptácia Winx Clubu prichádza na Netflix! Čo nám prezradil oficiálny trailer?

Netflix vydáva Winx Club v novom prevedení Mnohí z nás si Winx Club pamätajú z detstva. Talianska fantasy rozprávka z roku 2004 nám priniesla dobrodružstvá...

Trailer k akčnému filmu Boss Level s Mel Gibsonom ti ukáže opakovanú smrť agenta uviaznutého v čase

Režisér Joe Carnahan (A-Team, Medzi vlkmi) sa po šiestich rokoch vrátil do režisérskeho kresla a výsledkom tomu je naozaj zaujímavý akčný film Boss Level,...

Peaky Blinders ukončia svoju seriálovú púť šiestou sériou. Akou formou bude príbeh pokračovať?

Britský kriminálny seriál Peaky Blinders si od začiatku svojej cesty v roku 2013 nazbieral slušnú základňu verných fanúšikov. Tých určite nepotešila správa o tom,...

Film Extraction 2 sa začne natáčať túto jeseň. Aké sú plány tejto akčnej franšízy od Netflixu?

Akčný film Extraction sa stal v karanténnom období minulého roka únikom z reality a Netflix si vďaka tomuto výtvoru pripísal na svoje konto vznik...

Vieme, kedy sa Chris Hemsworth pripojí k zvyšku tímu a začne natáčať film Thor: Love and Thunder

Chris Hemsworth čoskoro započne natáčanie filmu Thor 4 Po úspechu tretej časti filmovej série Thor s názvom Thor: Ragnarok bolo jasné, že sa dočkáme aj...