TIP na film: Le Mans ′66 | Kráľ filmového motošportu

Nenechajte si ujsť

Roland Brožkovič
Roland Brožkovič
Ahojte, volám sa Roland, mám 21 rokov a študujem masmediálnu komunikáciu v Trnave. Vo voľnom čase pozerám filmy, seriály, e-športy alebo hrám počítačové hry. Rád cestujem a objavujem nové miesta.

TIP na film: Le Mans ′66

Film Le Mans ′66 je jedným z najkvalitnejších projektov minulého roka. Na Oscaroch bol nominovaný na cenu za najlepší film, ktorú mu ale uchmatol Parazit. Nomináciu za najlepší strih zvuku ale tento príbeh dvoch obrovských konkurentov premenil na zlatú sošku. Viacerí ale túto snímku poznajú pod názvom Ford v Ferrari, tak bola totiž prezentovaná v prvých traileroch.

Náhľad do deja

V 60. rokoch zažívala americká automobilka Ford ťažké časy a jej šéf Henry Ford II. chcel prísť s niečím originálnym. Jeden z jeho zamestnancov prišiel s nápadom, aby vyhrali najväčšie automobilové preteky na svete, Le Mans. Tento 24 hodinový závod bol posledné roky v réžii Ferrari a Američania sa tak chceli zapísať do histórie. S vývojom auta im pomáhal svetoznámy Caroll Shelby a za volantom sedel legendárny Ken Miles. Podarilo sa im to?

Le Mans ′66
Zdroj: cine-max.sk

Spracovanie

O réžiu sa postaral James Mangold, ktorý nám už priniesol napríklad užasnú snímku Logan: Wolverine. Mangold aj v tomto prípade dokázal, že vie zahrať na city, a vy tak hlavným protagonistom držíte palce a prežívate s nimi vzostupy aj pády.
Herecké esá ako Matt Damon (Caroll Shelby), Christian Bale (Ken Miles) alebo Jon Bernthal (Lee Iacocca) sľubujú nezabudnuteľný zážitok.

Chcel by som ale vyzdvihnúť výkon Christiana Balea, ktorý priam dokonale stvárnil veľmi svojského (možno až napoly šibnutého), no za to geniálneho pretekára Kena Milesa. Jeho mimika a britský prízvuk sú geniálne. Le Mans ′66 je jednoducho úžasná 152 minút dlhá životopisná dráma, ktorá obsahuje všetko, čo by podobný film mal obsahovať. Nechýba tu napätie, zvraty či smutné pasáže. Minutáž filmu sa síce môže zdať pomerne dlhá, no garantujem vám, že sa ani nenazdáte a budete na konci.

Le Mans ′66
Zdroj: mymovies.it

Je síce pravdou, že ak poznáte históriu pretekov Le Mans, tak prídete o niektoré momenty prekvapenia, no aj tak zažijete momenty, ktoré by ste nečakali. My ale predpokladáme, že málokomu hovorí niečo meno Ken Miles. Keď ale dopozeráte tento film, nezabudnite si tohto pána vygoogliť. Zaslúži si to.

Film Le Mans ′66 a jeho kvalitný zvuk

Jednou z najsilnejších stránok filmu je aj zvuk, za ktorý koniec koncov aj získal Oscara. Film už síce nebeží v kinách, no tie sa pomaly otvárajú a keďže nie sú žiadne nové filmy, môžeme očakávať rôzne reprízy. Ak náhodou v programe uvidíte Le Mans ′66, neváhajte ani sekundu. Film jednoducho musíte vidieť s kvalitným 7.1 zvukom, ktorý ale dnes už viete dosiahnuť aj doma. Burácajúce motory na okruhu sú lahôdkou pre uši.

Le Mans ′66
Zdroj: inquirer.com

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 90%
IMDb.com – 8,1/10
Rotten Tomatoes – 92%

Zaslúžil si podľa vás film Le Mans ′66 viac než jedného Oscara? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -