TIP na film: Mad Max: Zbesilá cesta | Najlepší akčný film minulej dekády?

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Ahoj, volám sa Oliver a mám 25 rokov. Vyštudoval som réžiu dokumentárneho filmu na Akadémií umení, kde som organizoval Filmový klub. Som milovníkom popkultúry, hudby a najmä kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Mad Max: Zbesilá cesta

Vo svete plnom superhrdinských filmov s nadmerným používaním CGI je zázrak, že vznikol film ako Mad Max: Zbesilá cesta. 70-ročný režisér George Miller sa vrátil v plnej paráde aby nám ukázal, ako sa to robí. Jeho veľkolepým návratom strčil do vrecka väčšinu súčasnej blockbusterovej produkcie.

Séria Mad Max naštartovala koncom 80. rokov a rýchlo si vybudovala kultový status. Prvý diel, ktorý bol vo svojej podstate nízkorozpočtový “revenge” film s veľmi pesimistickým pohľadom na svet a charizmatickým hlavným hrdinom, ktorého stvárnil Mel Gibson, sa stal okamžitým hitom.

Práve tento film viedol ku jednému z najobľúbenejších akčných filmov v histórii kinematografie, ikonický Mad Max 2: Bojovník ciest. Tento film stanovil atmosféru a vizuálnu stránku post-apokalyptického sveta, ktorou sa umelci inšpirujú dodnes. Ďalšie pokračovanie bolo už slabšie, ale stále veľmi zábavné. Avšak Zbesilá cesta pre veľa ľudí prekonala aj neprekonateľný druhý diel, ako sa to Millerovi podarilo?

Mad Max: Fury road
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Svet je v troskách a budúcnosť patrí šialencom. V tejto nekonečnej pustine beznádeje a smrti putuje osamelý Max (Tom Hardy). Viac zviera ako človek, sa snaží stále prežiť a uniknúť pred svojou minulosťou. Avšak čoskoro zistí, že minulosť nie je to jediné, pred čím bude musieť unikať.

Na svojej púti narazí na obrnené vozidlo, ktoré do bezpečia preváža skupinu nevinných žien. Tie, na čele s nekompromisnou Furiosou (Charlize Theron), unikajú pred vodcovským tyranom Immortanom Joeom. Max je do tohoto konfliktu na silu zatiahnutý a spolu s Furiosou sa vydávajú na zbesilú jazdu plnú ohňa, šialenstva a spálených pneumatík.

Mad Max: Fury road
Zdroj: imdb.com

Spracovanie

Je dôležité poukázať na to, ako veľmi je tento film vzácny. Pri pohľade na dnešnú blockbusterovú produkciu je Mad Max: Zbesilá cestaanomáliou. Prečo by dávalo štúdio obrovský rozpočet na mládeži neprístupný akčný film v réžii 70-ročného starca, ktorý má obdobie najväčšej slávy za sebou. Film, pri ktorom muselo štúdio od začiatku vedieť, že nie je pre každého.

A pri rozpočte, ktorý prevyšuje sumu 150 miliónov dolárov, je cieľová skupina a jej rozsiahlosť veľmi dôležitá. Je to jeden z mála riskov, ktoré sme mohli na modernej, veľkofilmovej scéne vidieť. Avšak je to risk, ktorý sa veľmi oplatil. Zbesilá cesta je dôkazom, že diváci po takýchto filmoch stále túžia.

Mad Max: Fury road
Zdroj: imdb.com

Pretože aj akčné a veľkolepé filmy môžu byť vizionárske a autorské. Vo svete, v ktorom je takýchto filmov stále menej, si treba Zbesilú jazdu vážiť a rešpektovať. Príbeh filmu je na prvý pohľad jednoduchý, avšak implikuje to, na čo veľa súčasných režisérov zabúda – vizuálne rozprávanie príbehu.

Áno, na prvý pohľad jasná vec je pri väčšine súčasných blockbusterov nezvestná. Namiesto využitia všetkých nástrojov, ktoré nám film ponúka, sa veľa režisérov spolieha na generické scény plné expozície, v ktorých nám charaktery vysvetlia čo sa dialo, čo sa deje a čo sa ešte len bude diať.

Mad Max: Fury road
Zdroj: imdb.com

Starnúci vizionár na to stále má

Áno, nemôžem tvrdiť, že by si aj George Miller takýmito scénami v Mad Max: Zbesilá cesta občas nepomáhal. Zároveň však obsahuje obrovské množstvo scén vizuálneho rozprávania. Obrázkov, v ktorých môžeme čítať príbehy. Kostýmov, ktoré nám definujú postavy. Udalostí, ktoré rozprávajú príbeh bez toho, aby využívali hovorené slovo.

Postavy sú vo filme dobre obsadené a ich výzor je ikonický. Ich motivácie sú opäť bez pomoci dialógu pochopiteľné a ich cesta je dramaticky a emocionálne uspokojujúca. Tom Hardy to mal po Melovi Gibsonovi ťažké, ale roli sa pôsobilo zmocnil. Charlize Theron si v úlohe drsnej Furiosy ukradla film pre seba. To je vzhľadom na to, že samotný Max nikdy nebol centrom jeho vlastných filmov, úplne v poriadku.

Mad Max: Fury road
Zdroj: imdb.com

Mad Max: Zbesilá cesta je učebnicovou ukážkou toho, ako by mali moderné akčné scény vyzerať. Dravé, fyzické, odôvodnené a natočené na reálnych lokáciách. George Miller pre nás v Africkej púšti zorchestroval absolútne fantastické akčné scény, ktoré sú slasťou pre zmysly.

Zbesilá cesta je film, ktorý treba vidieť na čo najväčšej obrazovke. Netreba zabúdať ani na kvalitné reproduktory, aby ten nadupaný soundtrack od Junkie XL a zvuky motorov a explózií poriadne vynikli. Potom už len zhasnúť svetlá a oddať sa tejto úžasnej adrenalínovej jazde.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 80%
IMDB.com – 8,1/10
Rotten Tomatoes – 97%

Ktorý diel zo série Mad Max je váš najobľúbenejší? Dajte nám vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

1 komentár

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...