TIP na film: Matrix | Akčný príbeh o budúcnosti a živote v simulácii

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Matrix

Poznáte teóriu o tom, že žijeme v jednej veľkej simulácii, o ktorej často rozpráva napríklad Elon Musk? Celá idea života v simulácii je taká, že tento svet a náš život sú síce naša realita, no v skutočnosti je to iba simulácia vytvorená vyspelejšími ľuďmi, ktorí už v minulosti (pre nás akoby v budúcnosti) dosiahli takú inteligenciu a technický pokrok, že boli schopní toto uskutočniť. Ale čo ak to neboli ľudia, ale stroje, čo vytvorili pre ľudí túto simuláciu, aby mali nekonečný zdroj energie? Týmto sa zaoberajú filmy Matrix. 

matrix
Zdroj: grunge.com

Náhľad do deja

Thomas Anderson je tichý, počítačovo nadaný muž, žijúci svoj každodenný život. Má priateľov, rodinu aj dobrú prácu v IT spoločnosti. V jednu noc má ale zlú nočnú moru o tom, že bol proti svojej vôli vložený v podobe dát do počítača.

Celý jeho život sú len dáta a čísla. Začína pochybovať o každodennej realite a stále viac verí nočnej more, ktorú mal. Čo ak je ale práve tá nočná mora jeho skutočnosť? Postupne zistí, že sa nachádza v Matrixesimulácii – a stretne Morpheusa. Ten mu prezradí, ako svet funguje a vezme ho do reality, teda sveta strojov, kde Thomas začne žiť ako Neo.

matrix
Zdroj: bloody-disgusting.com

S Morpheusovým tímom sa vracajú do simulácie a späť do reálneho sveta, aby ju zničili a aby svet opäť patril ľuďom, nie strojom.

Neo odhaľuje všetky aspekty skutočnej pravdy a spolu s ďalšími ľuďmi bojuje počas všetkých troch filmov proti strojom a aj proti vírusu, ktorý sa v simulácii rozšíril. Podarí sa mu zachrániť svet? Je práve on ten vyvolený?

matrix
Zdroj: thenextweb.com

Informácie o filmoch

Prvý diel Matrixu vznikol v roku 1999 a zožal veľký úspech. Nasledujúce dva vznikli v roku 2003 a boli už menej populárne ako jednotka. Pre ucelený príbeh vám však odporúčame pozrieť si všetky tri.

Filmy majú každý niečo cez dve hodiny, sú plné akcie, napätia, samozrejme aj lásky a zaujímavých myšlienok. Trilógia Matrix sa považuje za klasiku, ktorú musí vidieť snáď každý aspoň raz v živote.

Hodnotenia filmov:

Matrix
CSFD.cz – 90%
IMDb.com – 8,7/10
Rotten Tomatoes – 88%

Matrix Reloaded
CSFD.cz – 77%
IMDb.com – 7,2/10
Rotten Tomatoes – 73%

Matrix Revolutions
CSFD.cz – 74%
IMDb.com – 6,7/10
Rotten Tomatoes – 36%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -