TIP na film: Midori | Jeden z najšokujúcejších anime filmov všetkých čias

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Midori

Midori, alebo „Dievča s kaméliami“ je japonský anime film z roku 1992. V dobe svojho vzniku vyvolal v Japonsku rozruch a bol zakázaný vo viacerých krajinách po celom svete. Bolo to z veľmi pochopiteľných dôvodov.

Film je adaptáciou mangy kontroverzného japonského kresliara a spisovateľa Suahira Marua. Režisérovi Hirošimovi Haradovi, ktorý mal za sebou jeden krátkometrážny anime horor, sa manga natoľko zapáčila, že sa ju rozhodol pretvoriť na celovečerný film.

Midori anime
Zdroj: imdb.com

Títo dvaja umelci boli priaznivcami veľmi špecifického štýlu, ktorý sa volá „ero guro nansensu„, alebo v slovenčine – „erotický, groteskný nonsens„. Čo trefne definuje celý film. Anime Midori sa stalo ikonou tohoto štýlu.

Náhľad do deja

Príbeh zachytáva osudové momenty mladej Midori, ktorá sa živí predávaním kvetov. Po smrti svojej mami je donútená pracovať v cirkuse. Tu sa jej život obráti na nočnú moru.

Midori anime
Zdroj: imdb.com

Stáva sa obeťou sexuálneho násilia a ponižovania. Dospeje do bodu, v ktorom je samovražda jediným únikom, až kým sa neobjaví jej záchranca. Zamiluje sa do nej nový člen cirkusu – trpaslík, disponujúci telekinetickými schopnosťami. Áno, čítate dobre.

Spracovanie

Dostať financie na tak extrémnu predlohu, akou bola manga Midori, bola pre režiséra Harada obrovská výzva. Film musel financovať a animovať z prevažnej časti sám. Produkcia trvala 5 rokov.

Midori anime
Zdroj: imdb.com

Harada sa neodvážil filmu oficiálne schváliť nejakú prístupnosť, a tak sa rozhodol svoje dielo rozširovať sám. Premietal ho po rôznych „undergroundových“ podnikoch. Dymové efekty, atmosferické osvetlenie a omamné látky boli samozrejmosťou. Premietania tohto bizarného diela sa uskutočňujú v Japonsku dodnes.

S príchodom internetu sa toto anime dostalo do sveta a stal z neho kult. Midori nie je pre každého a určite sa poriadne uistite, či máte na jej pozretie žalúdok. Kedysi takmer nedostupné anime dnes nájdete v pohodlí domova na Youtube.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -