TIP na film: Na nože | Jeden dom, jedna vražda, osem podozrivých

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Na nože

V dnešnej dobe obrovských blockbusterov, v ktorej sme každý mesiac bombardovaní hneď niekoľkými superhrdinskými filmami, je niečo ako Na nože veľmi osviežujúce. „Jednoduchých“ detektívok v duchu Agathy Christie je čoraz menej a presúvajú sa skôr na televízne obrazovky. Avšak Na nože je dôkazom, že ľudia po týchto príbehoch stále túžia.

Navyše, keď sú ešte tak ambiciózne, výborne obsadené a za ich kormidlom stojí talentovaný tvorca, zaručene nás čaká lahôdka. Na nože takýmto filmom je. Režisér a scenárista Rian Johnson dekonštruoval po výborných filmoch ako Brick a Looper ďalší žánrový koncept.

Na nože
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Harlan Thrombey (Christopher Plummer), slávny autor detektívnych príbehov, spáchal vo svojom luxusnom dome na vidieku samovraždu. Na miesto sa okamžite dostavia Harlanovi najbližší. Avšak rodina, domáca chyžná a pár policajných príslušníkov nie sú jediní ľudia, ktorí sa na mieste činu ukážu.

Na scénu prichádza excentrický detektív Benoit Blanc (Daniel Craig), ktorý má na túto šarádu celkom iný názor. Verí, že Harlana niekto zavraždil a ten „niekto“ sa nachádza medzi milovanými rodinnými príslušníkmi. Dom sa uzatvára a vyšetrovanie môže začať.

Na nože
Zdroj: imdb.com

Spracovanie

Rian Johnson je známy svojimi sviežimi pohľadmi na klasické žánrové štruktúry. A nie len štruktúry, alebo zaužívané stavby deja, ale aj ich celkové vyznenie. Klasické príbehy, ktoré diváci videli už niekoľkokrát, využíva ako svoje Trójske kone, v ktorých sa nachádzajú nečakané zvraty a originálne myšlienky. Originálne v kontraste so žánrom, v ktorých sa nachádzajú.

Mohli sme to vidieť v jeho predošlých filmoch a môžeme to vidieť aj v jeho najnovšom režijnom a scenáristickom počine Na nože. Tentokrát si zvolil veľmi klasický žáner – detektívku, alebo konkrétnejšie pomenované „whodunnit„. Príbeh, v ktorom detektív pátra po vrahovi, bude navždy divácky atraktívny.

Johnson tento koncept opäť veľmi kvalitne spracoval a pozrel sa naň inou optikou s tým, že divákom stále doručil to lahodné detektívne klišé, ktoré nás nikdy neprestane baviť a vždy ho radi vidíme. Originalita tejto snímky spočíva v jej scenáristickom spracovaní, ktoré dekonštruuje spôsob, akým môže byť klasický „whodunnit“ film rozprávaný.

Na nože
Zdroj: imdb.com

Rafinovaný scenár

Johnson tu jasne súhlasí s majstrom trileru Alfrédom Hitchcockom, ktorý tvrdil, že detektívny príbeh by nemal stáť len na jednom, finálnom odhalení, na ktoré celú hodinu a pol čakáme. Ako samostatný film to jednoducho nie je tak uspokojivé, navyše dielo sa už takmer neoplatí navštíviť znovu.

Film Na nože na to ide inak. Bez toho, aby som vám to vyspoileroval, to vysvetlím takto. Začne sa to ako detektívka, ktorá sa nečakane obráti v triler, avšak ku koncu zistíme, že triler bol iba návnada pre diváka a film bol detektívkou po celý čas. Áno, znie to komplikovane, ale po pozretí filmu vám to bude dávať perfektný zmysel.

Na nože má absolútne fantastický herecký ansámbel, ktorý si svoje role naplno užíva. Takéto herecké výkony je radosť sledovať. Vo filme sa ukážu napríklad Daniel Craig, Chris Evans, Ada de Armas, Michael Shannon, Toni Collette, Don Johnson, Jamie Lee Curtis, alebo legendárny Christopher Plummer.

Na nože
Zdroj: imdb.com

Film navyše vyzerá nádherne. A nie je to len tou rafinovanou a metodickou kamerou, rozmiestnením postáv v priestore ako figúrok na šachovnici, ale aj krásnymi kostýmami a interiérmi. Kostým každej jednej postavy je jedinečný a tematicky farebne ladený. Dom, v ktorom sa príbeh odohráva, vyzerá úžasne a je plný absurdných predmetov (rekvizity z Harlanových detektívnych príbehov).

Na nože je jednoducho bezchybnou a inteligentnou filmovom zábavou, ktorá jednoznačne stojí za pozretie.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 82%
IMDB.com – 7,9/10
Rotten Tomatoes – 97%

Ktoré sú vaše obľúbené detektívne príbehy? Podelte sa s nami v komentároch!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -