TIP na film: Narušenie | Príbeh dievčaťa z prostredia psychiatrickej liečebne

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Narušenie

Autorka Susanna Kaysen strávila 18 mesiacov v psychiatrickej liečebni. Neskôr o tom napísala knihu, podľa ktorej vznikol film Narušenie (Girl, Interrupted). Odohráva sa v 60. rokoch 20. storočia a opisuje život mladého dievčaťa v mentálnej inštitúcii.

Psychické choroby sú veľkou studnicou tém pre mnohé filmy, ktoré vznikli. Medzi nimi aj film Rozpoltený (Split), ktorý hovorí o disociatívnej poruche osobnosti, film Joker, ktorý hovorí o depresii a nekontrolovateľných fyziologických prejavoch, film To the Bone, ktorý hovorí o poruche príjmu potravy a mnoho ďalších. Narušenie je ale film, ktorý vznikol ešte dávno pred týmito snímkami.

Náhľad do deja

Narušenie hovorí o sedemnásťročnej Susanne Kaysen (Winona Ryder), ktorá bola diagnostikovaná s hraničnou poruchou osobnosti po tom, ako zjedla celé balenie aspirínu. Film sa odohráva na konci 60. rokov minulého storočia. Susanna je zmätená, neistá, chýba jej motivácia a nevie nájsť zmysel jej života. Rodičia ju dotlačia k psychiatrovi, ktorý jej odporučí pobyt v mentálnej inštitúcii.

film Narušenie
Zdroj: themighty.com

Tam spozná mnohé dievčatá s rozličnými problémami. Zblíži sa s nebezpečnou a zvodnou Lisou (Angelina Jolie), ktorá ju zatiahne do nejedného problému. Napriek tomu sa spriatelia a Susanna zistí, že ich nechce opustiť. Na jednej strane si uvedomuje, že sa priatelia iba kvôli okolnostiam, no na druhej strane sa nechce vrátiť do reálneho sveta. Podarí sa jej spraviť správne rozhodnutie?

Informácie o filme

Film Narušenie vznikol v roku 1999 a má vyše dve hodiny. Rozpráva o ťažkých témach, ako napríklad drogy, samovražda, znásilnenie a iné. Za tento film si herečka Angelina Jolie pripísala jedno ocenenie Zlatého glóbusu a jedného Oscara, obe za vedľajšiu rolu. Narušenie sa stalo jednou z kultových snímok a je spomínané aj v ďalších neskorších filmoch, ako napríklad v Lovcoch duchov alebo v Nových mutantoch. Film nájdete na Netflixe.

Hodnotenia seriálu: 

CSFD.cz – 80%
IMDb.com – 7,3/10
Rotten Tomatoes – 53%

Poznáte film Narušenie? Aké máte z neho dojmy? Vyjadrite sa dole v kometároch.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -